Ես չեմ պատասխանելու Վիլեն Գաբրիելյանի ասածին, քարոզարշավ է, բոլոր կարմիր գծերն անցել են. Դավիթ Տոնոյան
01/06/2026 14:38
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը չի պատրաստվում պատասխանել ՔՊ-ական Վիլեն Գաբրիելյանին, ով հայտարարել էր, որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ՀՀ ԶՈՒ-ն իր առջև դրված խնդիրը չի կատարել։
«Ես չեմ պատասխանելու ո՛չ Վիլեն Գաբրիելյանի ասածին, ո՛չ էլ որևէ այլ մեկի ասածին, քարոզարշավ է, բոլոր կարմիր գծերն անցել են, ես ջրաղացի վրա ջուր չեմ լցնելու»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Տոնոյանը համաձայն չէ այն պնդումների հետ, թե ավերակների վրա է նոր բանակ ստեղծվել։
«Ես համաձայն չեմ այդ գնահատականի հետ։ Անհնարին է, որ ես նման գնահատական տամ, որ ավերակների վրա է եղել, ո՞նց նման գնահատական տամ, բա այսօրվա զինծառայողները, որ գեներալի պաշտոններ են ստացել, ո՞նց կարող եմ ես ավերակ գնահատել, բա այն զինվորները, որ քաջություն են ունեցել ու մահվան դեմ են կանգնել, ո՞նց ես կարող էի ավերակի գնահատական տալ»,- ընդգծեց Դավիթ Տոնոյանը։
Նա կոչ արեց իրեն չմտցնել քարոզարշավի բառապաշարի մեջ։

Я не собираюсь отвечать на заявления Вилена Габриеляна, все красные линии уже перейдены — Давид Тоноян
01/06/2026 14:59
Бывший министр обороны Армении Давид Тоноян заявил, что не намерен отвечать на высказывания представителя партии «Гражданский договор» Вилена Габриеляна, который ранее утверждал, что Вооружённые силы Армении в ходе 44-дневной войны не выполнили поставленные перед ними задачи.
«Я не собираюсь отвечать ни на заявления Вилена Габриеляна, ни на слова кого-либо другого. Сейчас идёт предвыборная кампания, все красные линии уже перейдены, и я не намерен подливать воду на мельницу происходящего», — сказал Тоноян в беседе с журналистами.
Он также не согласился с утверждениями о том, что новая армия создавалась «на руинах».
«Я категорически не согласен с такой оценкой. Для меня невозможно говорить, что всё было в руинах. Как я могу дать такую оценку? А как же нынешние военнослужащие, которые получили генеральские звания? Как я могу назвать это руинами? А как же солдаты, которые проявили мужество и смотрели смерти в лицо? Как можно после этого говорить о руинах?» — подчеркнул Давид Тоноян.
Экс-министр призвал не втягивать его имя в риторику предвыборной кампании.