Բացահայտվել է ՀՀ վարչապետի նկատմամբ սպանության նախապատրաստություն կատարած անձանցից մեկի ինքնությունը
01/06/2026 10:53
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված մեծածավալ ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների, այդ թվում՝ բազմաթիվ խուզարկությունների, շուրջ երկու տասնյակ հարցաքննությունների արդյունքում բացահայտվել է ՀՀ վարչապետի նկատմամբ սպանության նախապատրաստություն կատարած անձանցից մեկի ինքնությունը։
Մասնավորապես՝ առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2024 թվականից օտարերկրյա պետությունում բնակվող Մ․Մ․-ն առնվազն 4 անձանց հետ խմբի կազմում, ՀՀ վարչապետի քաղաքական և պետական գործունեության կատարման հետ կապված, ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ՝ ձեռք են բերել միջոցներ և ստեղծել պայմաններ, մասնավորապես՝ ինքնությունը քողարկելու նպատակով ձեռք են բերել հանդերձանք և դիմակներ, ինչպես նաև ՀՀ վարչապետի գտնվելու վայրերի, քարոզարշավի երթուղիների վերաբերյալ հավաքել տեղեկություններ՝ այդ կերպ նախապատրաստելով սպանությունը, որից հետո նշված հանդերձանքով և դիմակավորված, տեսաձայնագրել և տարածել են տեսաուղերձ՝ ուղղված ՀՀ վարչապետին, որի ընթացքում հնչեցրել են սպառնալիքներ:
Բացի այդ, 2026 թվականի մայիսի 16-ին անձինք որսացել են ընդհանուր օգտագործման համար չնախատեսված համացանցային կայքի համակարգում պահվող, համակարգչային կապի միջոցների օգտագործմամբ ուղիղ եթերի ժամանակ հաղորդվող տվյալը (տեսանյութը) և տեսաուղերձը հրապարակելով՝ խոչընդոտել են 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ ընտրություններին նախորդող նախընտրական քարոզչությանը:
Մ․Մ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 8-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից սպանության նախապատրաստությունը՝ կապված այդ անձի կողմից իր պետական, քաղաքական գործունեության կատարման հետ), 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը)։

Установлена личность лица, спланировавшего покушение на премьер-министра Республики Армения
В ходе предварительного расследования уголовного производства, проводимого следственным управлением города Еревана Следственного комитета Республики Армения, в результате масштабных следственных и процессуальных действий, включая многочисленные обыски и около двух десятков допросов, установлена личность одного из лиц, причастных к подготовке убийства премьер-министра Республики Армения.
В частности, получены предварительные фактические данные о том, что М.М., проживающий с 2024 года в иностранном государстве, совместно как минимум с четырьмя лицами в составе группы, с умыслом на противоправное лишение жизни премьер-министра Республики Армения, в связи с исполнением им своих политических и государственных функций, приобрели средства и создали условия для совершения преступления. В частности, они приобрели одежду и маски с целью сокрытия личности, а также собрали информацию о местах пребывания премьер-министра и маршрутах его предвыборных поездок, тем самым подготовив убийство.
После этого указанные лица, будучи в приобретённой одежде и в масках, записали и распространили видеосообщение, адресованное премьер-министру, в ходе которого высказывали угрозы.
Кроме того, 16 мая 2026 года данные лица перехватили данные, транслируемые в ходе прямого эфира с использованием средств компьютерной связи и хранящиеся в системе закрытого для общего пользования интернет-сайта, и, опубликовав указанное видеосообщение, воспрепятствовали предвыборной агитации, предшествующей выборам в Национальное собрание Республики Армения, назначенным на 7 июня 2026 года.
В отношении М.М. возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 1 и 8 части 2 статьи 43–155 Уголовного кодекса Республики Армения (подготовка убийства группой лиц в связи с исполнением данным лицом государственных и политических функций), а также по пунктам 2 и 5 части 2 статьи 211 (воспрепятствование иным образом проведению агитации группой лиц).