Ընտրություններին ընդառաջ աճել են կառավարության քննադատների ձերբակալությունները․ IODA
«Հայաստանում ժողովրդավարության միջազգային դիտարան» նախաձեռնությունը (International Observatory for Democracy in Armenia | IODA) հայտնում է, որ հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ ՀՀ իշխանություններն ընդլայնել են կառավարության քննադատների նկատմամբ իրականացվող ձերբակալությունները՝ խոսքի հիման վրա ենթադրյալ իրավախախտումների մեղադրանքներով։
Հայաստանում իրականացված երկրորդ փաստահավաք առաքելության ընթացքում IODA-ն նաև արձանագրել է ընտրական գործընթացին արտաքին միջամտության վերաբերյալ պնդումներ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից վարչական ռեսուրսի կիրառման կրկնվող դեպքեր, ինչպես նաև բազմաթիվ հաղորդումներ այն մասին, որ ընտրողների՝ հատկապես պետական համակարգում աշխատողների շրջանում առկա է վախ՝ ընդդիմադիր թեկնածուներին աջակցելու համար հնարավոր ճնշամիջոցներից։
IODA-ի երկրորդ փաստահավաք առաքելությունը, որն իրականացվել է 2026 թվականի մայիսի 22-27-ը, միջազգային փորձագետների պատվիրակության կողմից, որի անդամներն էին՝ մարդու իրավունքների ոլորտում մասնագիտացած իրավաբաններ Ֆիլիպ Քալֆայանը, Սառա Լի Ուիթսոնը և Դայանա Քիրնին, ինչպես նաև Կանադայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Բրայան Մեյը։
Երևանում անցկացված հանդիպումներից բացի, որտեղ պատվիրակությունը հանդիպել է, այդ թվում՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ, խումբն այցելել է նաև Հրազդան, Սևան, Իջևան, Դիլիջան, Վանաձոր, Սպիտակ և Գյումրի՝ հանդիպումներ ունենալով քաղաքական կուսակցությունների տեղական ներկայացուցիչների, իրավաբանների, ընտրական դիտորդների և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հետ։
IODA-ն փորձել է հանդիպումներ նախաձեռնել նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ներկայացուցիչների հետ, սակայն առաջարկին պատասխան չի հաջորդել։ Հանդիպման առաջարկներ են ուղարկվել նաև Սահմանադրական դատարանին, Քննչական կոմիտեին և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին, սակայն նշված կառույցների հետ հանդիպումներ կազմակերպել չի հաջողվել։
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանատվություն է կրում երկրում ձևավորված մտահոգիչ իրավիճակի համար՝ այդ թվում, ոչ միայն քննադատների նկատմամբ հարուցվող քրեական հետապնդումների, այլև թշնամական ընտրական մթնոլորտի համար, որն ուղեկցվում է սեփական կարծիքն արտահայտող քաղաքացիների հասցեին նրա հրապարակային վիրավորանքներով և հարձակումներով», - ասել է IODA-ի խորհրդի անդամ Սառա Լի Ուիթսոնը։ «Կառավարությունը պարտավոր է ապահովել, որպեսզի Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի իրեն ազատ և անվտանգ զգա վարչապետին քննադատելու և կառավարության քաղաքականությունը վիճարկելու հարցում՝ անկախ նրանից, թե որքան անընդունելի կամ վիրավորական կարող են իշխանությունները համարել այդ քննադատությունները»։
IODA-ի երկրորդ փաստահավաք առաքելության մամուլի հաղորդագրությունը եւ եզրակացությունները կարդալ այս հղումով։
IODA-ն անկախ, ժամանակավոր (ad hoc) վերլուծական մարմին է, որը դիտարկում, փաստագրում և գնահատում է Հայաստանում ժողովրդավարական կառավարմանն ու քաղաքացիական տարածքին վերաբերող քաղաքական և ինստիտուցիոնալ զարգացումները։ Նախաձեռնությունը չի իրականացնում ընտրությունների պաշտոնական դիտարկում և չի սատարում քաղաքական դերակատարների, և նրա մանդատը տարբերվում է հավատարմագրված տեղական և միջազգային դիտորդական առաքելություններից։ Առաջնորդվելով անկախության, անկուսակցականության, ապացույցների վրա հիմնված վերլուծության և թափանցիկության սկզբունքներով՝ IODA-ն տրամադրում է օբյեկտիվ, հաստատված գնահատականներ՝ տեղական շահագրգիռ կողմերի հետ անմիջական ներգրավվածության և կառուցողական երկխոսության միջոցով։

В преддверии выборов участились задержания критиков правительства — IODA
Инициатива International Observatory for Democracy in Armenia (IODA) («Международная обсерватория демократии в Армении») заявила, что в преддверии парламентских выборов, намеченных на 7 июня, власти Армении расширили практику задержаний критиков правительства по обвинениям в предполагаемых правонарушениях, связанных с высказываниями.
В ходе своей второй миссии по установлению фактов IODA также зафиксировала заявления о внешнем вмешательстве в избирательный процесс, повторяющиеся случаи использования административного ресурса со стороны правящей партии «Гражданский договор», а также многочисленные сообщения о том, что среди избирателей, особенно работников государственного сектора, сохраняются опасения относительно возможного давления за поддержку оппозиционных кандидатов.
Вторая миссия IODA проходила с 22 по 27 мая 2026 года. В состав международной делегации вошли специализирующиеся на правах человека юристы Филипп Калфаян, Сара Ли Уитсон и Диана Кирни, а также бывший депутат парламента Канады Брайан Мэй.
Помимо встреч в Ереване, включая переговоры с представителями Комиссии по предотвращению коррупции, делегация посетила также Раздан, Севан, Иджеван, Дилижан, Ванадзор, Спитак и Гюмри, где провела встречи с местными представителями политических партий, юристами, наблюдателями за выборами и представителями организаций гражданского общества.
IODA также пыталась организовать встречи с представителями партии «Гражданский договор», однако ответа на соответствующее предложение не последовало. Запросы о проведении встреч были направлены также в Конституционный суд, Следственный комитет и офис Защитника прав человека, однако организовать встречи с представителями этих структур не удалось.
«Премьер-министр Никол Пашинян несёт ответственность за вызывающую серьёзную обеспокоенность ситуацию, сложившуюся в стране, включая не только уголовное преследование критиков власти, но и враждебную атмосферу предвыборной кампании, сопровождающуюся его публичными оскорблениями и нападками в адрес граждан, выражающих собственное мнение», — заявила член совета IODA Сара Ли Уитсон.
По её словам, правительство обязано обеспечить, чтобы каждый гражданин Армении чувствовал себя свободно и безопасно, критикуя премьер-министра и оспаривая политику властей, независимо от того, насколько неприемлемой или оскорбительной такая критика может казаться руководству страны.
IODA является независимым временным (ad hoc) аналитическим органом, который осуществляет мониторинг, документирование и оценку политических и институциональных процессов, связанных с демократическим управлением и гражданским пространством в Армении. Инициатива не осуществляет официальное наблюдение за выборами и не поддерживает каких-либо политических акторов. Её мандат отличается от полномочий аккредитованных местных и международных наблюдательных миссий. Руководствуясь принципами независимости, политической нейтральности, доказательного анализа и прозрачности, IODA предоставляет объективные и подтверждённые оценки посредством непосредственного взаимодействия с местными заинтересованными сторонами и конструктивного диалога.