Ընտրություններից հետո ԵՄ-ԵԱՏՄ թեման այլ երանգներ կստանա. վերլուծաբան
Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ում մնալու կամ ԵՄ-ին անդամակցելու հարցը պետք է որոշի ժողովուրդը, քանի որ դա բխում է Սահմանադրության պահանջներից, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանը։
Նա հիշեցրեց՝ պաշտոնական Երևանը նախկինում մի քանի անգամ հայտարարել է՝ եթե առաջանա ընտրության անհրաժեշտություն, այդ հարցը կլուծվի հանրաքվեի կամ ընտրական գործընթացի միջոցով։
Բադալյանի կարծիքով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարությունները պետք է դիտարկել նախընտրական տրամաբանության շրջանակում։
«Կարծում եմ՝ այժմ ամեն ինչ նախընտրական տրամաբանության մեջ է։ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է Եվրամիության թեման օգտագործել քաղաքական խաղի համար՝ մի կողմից պահպանելու եվրոպամետ ընտրազանգվածին, մյուս կողմից ապահովելու եվրոպական քաղաքական շրջանակների լոյալությունը»,- նշեց նա։
Վերլուծաբանը չի կարծում, որ գործող իշխանություններն իրականում Հայաստանը տանում են դեպի ԵՄ լիարժեք անդամակցություն։
Արդյո՞ք Հայաստանի քաղաքացիների մեծամասնությունը կողմ է ԵԱՏՄ-ից դուրս գալուն՝ Բադալյանը նշեց, որ հստակ պատասխան տալ հնարավոր չէ. «Դա կարող է պարզ դառնալ միայն հանրաքվեի արդյունքներով կամ անաչառ սոցիոլոգիական հետազոտություններով։ Այն, որ հասարակության զգալի հատվածը դրական է վերաբերվում ԵՄ անդամակցության գաղափարին՝ ակնհայտ է, սակայն դժվար է ասել՝ խոսքը քանի տոկոսի մասին է»։
Քաղաքական վերլուծաբանի խոսքով՝ շատերին Եվրամիությունը դրսից գրավիչ է թվում, սակայն դրա ներքին խնդիրների մասին հանրությունը հաճախ բավարար տեղեկացված չէ. «Ի վերջո, ԵՄ-ն ներսից այսօր մի բան է, դրսից՝ մեկ այլ բան։ Այն դրսից ունի բավականին մեծ գրավչություն, բայց ներսում իրավիճակը շատ վաղուց միարժեք չէ։ Իհարկե, ՀՀ քաղաքացիներին այս ամենը ներկայացնելը այլ խնդիր ու աշխատանք է։ Թե ինչպիսին կլինի պատկերն այդ ամենը ներկայացնելուց հետո, սա էլ հարց է»։
Անդրադառնալով «կա՛մ-կա՛մ» քաղաքականության վերաբերյալ դիտարկումներին՝ Բադալյանը նշեց, որ նման շեշտադրումները հիմնականում գալիս են Ռուսաստանից և ԵԱՏՄ-ից։
«Նրանք փորձում են այդ շեշտադրումներով Հայաստանի նախընտրական գործընթացում բարձրացնել իրենց շահերի գինը և լուծել իրենց առջև ծառացած խնդիրները։ Կարծում եմ՝ ընտրություններից հետո այս հարցը բոլորովին այլ երանգներ և շեշտադրումներ կստանա»,- եզրափակեց նա։
Հիշեցնենք՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարել էր, որ Հայաստանը կաշխատի ԵԱՏՄ-ում մինչև այն պահը, երբ այլևս ընտրություն կատարելը ԵԱՏՄ-ի ու ԵՄ-ի միջև կլինի անխուսափելի։

После выборов тема ЕС–ЕАЭС приобретет новые оттенки: аналитик
Политический обозреватель Акоп Бадалян заявил, что вопрос о том, останется ли Армения в ЕАЭС или вступит в ЕС, должен решать народ, как это предусмотрено Конституцией.
В беседе с Aysor.am он напомнил, что Ереван ранее неоднократно заявлял: в случае необходимости подобного выбора он будет осуществлен либо через референдум, либо в рамках избирательного процесса.
По мнению Бадаляна, последние заявления премьер-министра Никола Пашиняна следует рассматривать в предвыборной логике.
«Сейчас все развивается в рамках предвыборной логики. Пашинян пытается использовать тему Европейского союза как политический инструмент — с одной стороны, чтобы сохранить проевропейский электорат, с другой — чтобы обеспечить лояльность европейских политических кругов», — отметил он.
Аналитик считает, что действующие власти на самом деле не ведут страну к полноценному членству в ЕС.
Отвечая на вопрос о настроениях общества, Бадалян отметил, что дать однозначную оценку невозможно без референдума или объективных социологических исследований. По его словам, часть общества положительно относится к идее вступления в ЕС, однако точную долю сторонников определить сложно.
Он также добавил, что у Евросоюза есть как внешняя привлекательность, так и внутренние проблемы, о которых общество зачастую информировано недостаточно.
Комментируя тезис о политике «или–или», аналитик отметил, что подобные акценты, по его мнению, во многом исходят со стороны России и ЕАЭС и используются для усиления собственных позиций в политическом процессе Армении.
«После выборов этот вопрос получит совершенно иные оттенки и акценты», — заключил он.
Напомним, ранее премьер-министр Армении заявил, что страна будет работать в ЕАЭС до момента, когда выбор между ЕАЭС и ЕС станет неизбежным.