Ընտրություններից հետո ԵՄ-ԵԱՏՄ թեման այլ երանգներ կստանա. վերլուծաբան
Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ում մնալու կամ ԵՄ-ին անդամակցելու հարցը պետք է որոշի ժողովուրդը, քանի որ դա բխում է Սահմանադրության պահանջներից, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանը։
Նա հիշեցրեց՝ պաշտոնական Երևանը նախկինում մի քանի անգամ հայտարարել է՝ եթե առաջանա ընտրության անհրաժեշտություն, այդ հարցը կլուծվի հանրաքվեի կամ ընտրական գործընթացի միջոցով։
Բադալյանի կարծիքով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարությունները պետք է դիտարկել նախընտրական տրամաբանության շրջանակում։
«Կարծում եմ՝ այժմ ամեն ինչ նախընտրական տրամաբանության մեջ է։ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է Եվրամիության թեման օգտագործել քաղաքական խաղի համար՝ մի կողմից պահպանելու եվրոպամետ ընտրազանգվածին, մյուս կողմից ապահովելու եվրոպական քաղաքական շրջանակների լոյալությունը»,- նշեց նա։
Վերլուծաբանը չի կարծում, որ գործող իշխանություններն իրականում Հայաստանը տանում են դեպի ԵՄ լիարժեք անդամակցություն։
Արդյո՞ք Հայաստանի քաղաքացիների մեծամասնությունը կողմ է ԵԱՏՄ-ից դուրս գալուն՝ Բադալյանը նշեց, որ հստակ պատասխան տալ հնարավոր չէ. «Դա կարող է պարզ դառնալ միայն հանրաքվեի արդյունքներով կամ անաչառ սոցիոլոգիական հետազոտություններով։ Այն, որ հասարակության զգալի հատվածը դրական է վերաբերվում ԵՄ անդամակցության գաղափարին՝ ակնհայտ է, սակայն դժվար է ասել՝ խոսքը քանի տոկոսի մասին է»։
Քաղաքական վերլուծաբանի խոսքով՝ շատերին Եվրամիությունը դրսից գրավիչ է թվում, սակայն դրա ներքին խնդիրների մասին հանրությունը հաճախ բավարար տեղեկացված չէ. «Ի վերջո, ԵՄ-ն ներսից այսօր մի բան է, դրսից՝ մեկ այլ բան։ Այն դրսից ունի բավականին մեծ գրավչություն, բայց ներսում իրավիճակը շատ վաղուց միարժեք չէ։ Իհարկե, ՀՀ քաղաքացիներին այս ամենը ներկայացնելը այլ խնդիր ու աշխատանք է։ Թե ինչպիսին կլինի պատկերն այդ ամենը ներկայացնելուց հետո, սա էլ հարց է»։
Անդրադառնալով «կա՛մ-կա՛մ» քաղաքականության վերաբերյալ դիտարկումներին՝ Բադալյանը նշեց, որ նման շեշտադրումները հիմնականում գալիս են Ռուսաստանից և ԵԱՏՄ-ից։
«Նրանք փորձում են այդ շեշտադրումներով Հայաստանի նախընտրական գործընթացում բարձրացնել իրենց շահերի գինը և լուծել իրենց առջև ծառացած խնդիրները։ Կարծում եմ՝ ընտրություններից հետո այս հարցը բոլորովին այլ երանգներ և շեշտադրումներ կստանա»,- եզրափակեց նա։
Հիշեցնենք՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարել էր, որ Հայաստանը կաշխատի ԵԱՏՄ-ում մինչև այն պահը, երբ այլևս ընտրություն կատարելը ԵԱՏՄ-ի ու ԵՄ-ի միջև կլինի անխուսափելի։

After the elections, the EU-EAEU topic will take on different shades – analyst
The issue of Armenia remaining in the Eurasian Economic Union or joining the EU should be decided by the people, as it stems from constitutional requirements, political analyst Hakob Badalyan said in an interview with Aysor.am.
He reminded that official Yerevan has previously stated several times that if the need for a decision arises, the issue will be resolved through a referendum or an electoral process.
According to Badalyan, the latest statements by Prime Minister Nikol Pashinyan should be viewed within the framework of pre-election logic.
“I think that everything is now within the framework of pre-election logic. Nikol Pashinyan is trying to use the European Union topic for a political game – on the one hand, to maintain the pro-European electorate, and on the other hand, to ensure the loyalty of European political circles,” he noted.
The analyst does not believe that the current authorities are actually leading Armenia toward full EU membership.
Regarding public attitudes toward leaving the EAEU, Badalyan noted that it is impossible to give a clear answer without a referendum or impartial sociological surveys. He added that while a significant part of society has a positive attitude toward EU membership, the exact percentage remains unclear.
According to the political analyst, many people view the European Union as attractive from the outside, but are not sufficiently informed about its internal complexities. He noted that the EU appears different from the inside and that its internal situation is not uniform, which complicates public perception.
Referring to “either-or” narratives, Badalyan stated that such framing is mainly promoted by Russia and the EAEU.
“They are trying to use these emphases to raise the price of their interests in Armenia’s pre-election process and to address their own strategic concerns. I think that after the elections this issue will take on completely different shades and emphases,” he concluded.
Prime Minister Nikol Pashinyan announced today that Armenia will work in the EAEU until the moment when making a choice between the EAEU and the EU will no longer be inevitable.