ԱՄՆ չի ստիպում Հայաստանին բարեկամություն չանել այլ երկրների հետ. Ռուբիո
«Միացյալ Նահանգները չի ստիպում Հայաստանին բարեկամություն չանել այլ երկրների հետ»,- հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
«Մենք նպատակ չունենք խախտել Հայաստանի ինքնիշխանությունը։ Մենք չենք խնդրում նրանց բարեկամություն չանել այլ երկրների հետ», - ասել է Ռուբիոն՝ ԱՄՆ Սենատում ելույթի ժամանակ։
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ Ռուսաստանը առանձնապես գոհ չէ Վաշինգտոնի և Երևանի միջև հարաբերությունների ակտիվացումից։
Պետքարտուղարի խոսքով՝ «երկար ժամանակ ԱՄՆ հարաբերությունները Հայաստանի հետ բավականին լճացած են եղել»։

США не заставляют Армению с кем-то "не дружить" - Рубио
США хотели бы поддерживать отношения с Арменией из-за экономических причин и не заставляют эту страну "не дружить" с другими странами, заявил госсекретарь США Марко Рубио.
"Мы здесь не для того, чтобы ущемлять суверенитет Армении. Мы не просим их не дружить с другими странами", - сказал Рубио, выступая во вторник в сенате США.
Также он выразил мнение, что Россия "не особо довольна" активизацией двусторонних отношений Вашингтона и Еревана.
По словам госсекретаря, "в течение долгого времени наши отношения с Арменией были довольно застойными". Он отметил, что удалось оживить отношения с Арменией и "изучить возможности сотрудничества во всех областях".