Փաստաբանների շրջանում դրական վարկանիշ ունեն ընդամենը 4 քաղաքական ուժ. առաջին տեղում «Ուժեղ Հայաստան»-ն է
Ավարտվել է Քաղաքական ուժերի HelpCourt 2026 վարկանիշավորման գործընթացը։ HelpCourt 2026-ի արդյունքներով՝ փաստաբանների շրջանում դրական վարկանիշ ունեն ընդամենը 4 քաղաքական ուժ.
1-ին հորիզոնական — «Ուժեղ Հայաստան» դաշինք (+23)
2-րդ հորիզոնական — «Ժողովրդավարական համախմբում» կուսակցություն (+12)
3-րդ հորիզոնական — «Միասնության թևեր» կուսակցություն (+11)
4-րդ հորիզոնական — «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինք (+1)
Մնացած բոլոր 15 քաղաքական ուժերն ունեն բացասական վարկանիշ։
«Այսպիսով, HelpCourt 2026 քաղաքական ուժերի վարկանիշավորման գործընթացի հաղթող է ճանաչվում «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը, որի վարչապետի թեկնածուին կփոխանցվի «Փաստաբանական քվե 2026» մինիմալիստական, նյութական առումով ոչ թանկարժեք, սակայն գերխորհրդանշական հուշանվերը՝ անկախ դատական համակարգ ունենալու ակնկալիքով։
Յուրաքանչյուր ոք մինչև սույն թվականի հունիսի 15-ը կարող է, այցելելով helpcourt.am կայք, ծանոթանալ, թե որ փաստաբանը, որ քաղաքական ուժին, երբ և ինչ գնահատական է տվել։
Հունիսի 15-ից կայքի «Քաղաքական ուժեր» բաժինն այլևս հասանելի չի լինի հանրությանը, իսկ դատավորների վարկանիշավորման ներկայումս կասեցված գործընթացը կվերսկսվի։
HelpCourt-բաց, ստուգելի և թափանցիկ փաստաբանական վարկանիշավորման համակարգ»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Лишь четыре политические силы пользуются положительным рейтингом среди адвокатов: на первом месте — блок «Сильная Армения»
Завершился процесс рейтингования политических сил HelpCourt 2026.
Согласно результатам HelpCourt 2026, положительный рейтинг среди адвокатского сообщества имеют лишь четыре политические силы:
1-е место — блок «Сильная Армения» (+23)
2-е место — партия «Демократическая консолидация» (+12)
3-е место — партия «Крылья единства» (+11)
4-е место — блок партий «Армения» (+1)
Остальные 15 политических сил получили отрицательный рейтинг.
«Таким образом, победителем рейтингового исследования политических сил HelpCourt 2026 признается блок «Сильная Армения». Кандидату в премьер-министры от блока будет передан памятный сувенир «Голос адвокатуры – 2026» — минималистичный, не представляющий значительной материальной ценности, но обладающий высокой символической значимостью, как выражение ожиданий относительно формирования независимой судебной системы.
До 15 июня текущего года каждый желающий может ознакомиться на сайте helpcourt.am с информацией о том, какой адвокат, какой политической силе, когда и какую оценку поставил.
После 15 июня раздел сайта «Политические силы» станет недоступен для общественности, а приостановленный в настоящее время процесс рейтингования судей будет возобновлен.
HelpCourt — это открытая, проверяемая и прозрачная система адвокатского рейтингования», — говорится в сообщении.