Ռուսական շուկայում արգելված հայկական ապրանքները կվաճառվեն ԵՄ-ում. տնտեսվարողներին աջակցելու ծրագիրը ներկայացվել է Կառավարություն
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը Կառավարության քննարկմանն է ներկայացրել աջակցության ծրագիր, որպեսզի հայ տնտեսվարողները կարողանան իրենց արտադրանքը դեպի Եվրամիության շուկա արտահանել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Կառավարությունը նման որոշում է կայացրել Ռուսաստանի կողմից հայկական բազմաթից ապրանքների ներմուծումը սահմանափակելու ֆոնին։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը, պատասխանելով հարցին, թե որքանով իրատեսական Եվրամիություն հայկական ապրանքների արտահանումը՝ հաշվի առնելով Եվրոպայի ստանդարտները և հայկական ապրանքների որակը, ասել է.
«Շատ իրատեսական է, որովհետև մեր արտահանելի պտուղ-բանջարեղենն ունի Global Gap սերտիֆիկատ, որն ամենաբարձր կարգի սերտիֆիկատներից մեկն է։ Այսինքն, դա այն է, ինչ եվրոպական սուպերմարկետներում վաճառվում է։ Բայց այստեղ կան այլ ծախսեր, օրինակ, տրանսպորտային ծախսերը։ Ես մեկ օրինակ բերեմ. մենք արտադրում ենք ելակն այն նույն տեխնոլոգիաներով, մեթոդներով և նույն ջերմատներում, որոնք Եվրոպայում են։ Տարբերությունը ո՞րն է, տարբերությունն այն է, որ ֆրանսիացին, օրինակ, հոլանդացի ֆերմերից սածիլը գնում է, 200 կիլոմետր տեղափոխում է, տնկում է, հետո 200 կիլոմետր էլ տեղափոխում է ելակն ու վաճառում։ Այդտեղ ծախսը կարող է լինել մաքսիմում 500 դոլար։ Մեր պարագայում մենք 8000 դոլար պետք է տանք, սածիլը բերենք հասցնենք այստեղ, հետո մի հատ 8000 դոլար էլ պետք է տանք, որ ելակը հասցնենք Եվրոպա, դեռ 8.8-14 տոկոս էլ մաքսատուրք պետք է տանք։ Ժամանակին ասում էին, թե մենք ԵԱՏՄ ենք մտնում, որովհետև մեր միրգ-բանջարեղենը միայն ՌԴ են մտնում։ Այդպիսի բան հիմա չկա, այդ ստանդարտներն արդեն ԵԱՏՄ-ում էլ են ամենաբարձրը, ԵՄ-ում էլ են ամենաբարձրը, ու մեր ապրանքներն էլ այդ ամենաբարձր ստանդարտներին համապատասխանում են։
Հիմա տրանսպորտային հարցերն են մնացել, դրա հետ կապված փոխհատուցման ծրագիր ենք այսօր ներկայացրել Կառավարություն, կսուբսիդավորենք մեր գյուղմթերք արտահանողներին, որպեսզի նրանք կարողանան մրցունակ գներ առաջարկել եվրոպական շուկային»։
Նա շեշտել է, որ Կառավարությունն այդ աջակցության ծրագրով պատրաստվում է մեծ գումարներ ծախսել, որպեսզի տնտեսվարողները չտուժեն։
«Շատ մեծ գումարներով աջակցելու ենք, ամեն ապրանքային ուղղությամբ հաշվել ենք փոխհատուցման ծախսերը։ Օրինակ՝ ծաղիկի դեպքում մինչև տարվա վերջ՝ 5.5 միլիոն դոլար, լոլիկի դեպքում՝ 3.5 միլիոն դոլար, 3.5 միլիոն դոլար պղպեղի դեպքում»,- ասել է նախարարը։
Հարցին, թե Եվրամիության որ երկրներ կկարողանան հայ տնտեսվարողներն ապրանք արտահանել, Պապոյանն ասել է.
«Բոլոր եվրոպական երկրներ՝ սկսած Հունաստանից վերջացրած Գերմանիայով»։
Խոսելով Ռուսաստանի կողմից հայկական տարբեր ապրանքների նկատմամբ ներմուծման սահմանափակումների կիրառմանը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն ասել է, որ իր տեղակալն Աստանայում հանդիպել է Ռուսաստանի գործընկերների հետ։
Պապոյանի խոսքով՝ մթնոլորտը շատ դրական է, բոլորը ցանկանում են խնդիրներին լուծում տալ։
Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանում հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից հետո հայկական կողմն այդ բոլոր հարցերին շատ արագ լուծում կտա։
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը հայտարարել է, որ 2026 թվականի հունիսի 2-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից բալի, կեռասի, ծիրանի, սալորի, դեղձի, նեկտարինի և խաղողի ներմուծման նկատմամբ։ Ռուսական գերատեսչությունը որոշումը հիմնավորել է բուսասանիտարական պահանջների խախտումներով և հայկական արտադրանքի մատակարարումների ընթացքում արձանագրված խախտումների աճով։
Մինչ այդ Ռուսաստանը սահմանափակել էր նաև Հայաստանից լոլիկի, վարունգի, պղպեղի, ելակի ներմուծումը։ Հայաստանից ծաղիկների, ձկնամթերքի, ալկոհոլային որոշ խմիչքների, «Ջերմուկ» հանքային ջրերի ներմուծումը ՌԴ այս պահին արգելված է։

Запрещённые на российском рынке армянские товары будут продаваться в ЕС: правительству представлен пакет поддержки бизнеса
02/06/2026 12:50
Министерство экономики Армении представило на рассмотрение правительства программу поддержки, направленную на то, чтобы армянские производители смогли переориентировать экспорт своей продукции на рынок Европейского союза. Об этом, как передаёт "Арменпресс", сообщил журналистам министр экономики Геворг Папоян.
По его словам, решение принято на фоне ограничений, введённых Россией в отношении импорта ряда армянских товаров.
Отвечая на вопрос о реалистичности экспорта в ЕС с учётом европейских стандартов и качества армянской продукции, министр заявил, что это «вполне реалистично», поскольку армянская сельхозпродукция имеет сертификаты GlobalG.A.P., которые соответствуют высоким международным требованиям.
Папоян отметил, что основные сложности связаны с транспортными расходами. Он привёл пример с выращиванием клубники, подчеркнув, что себестоимость логистики в случае Армении значительно выше, чем в странах ЕС, что влияет на конкурентоспособность.
Министр сообщил, что правительство уже представило программу субсидирования транспортных расходов экспортёров, чтобы сделать их продукцию конкурентоспособной на европейском рынке.
«Мы будем поддерживать очень крупными средствами, по каждой товарной группе уже рассчитаны компенсации», — заявил он, уточнив, что речь идёт, в частности, о поддержке экспорта цветов, томатов и перца на миллионы долларов.
Отвечая на вопрос о направлениях экспорта, Папоян заявил, что армянская продукция может поставляться «во все страны Европы — от Греции до Германии».
Комментируя ограничения со стороны России, министр сообщил, что его заместитель провёл переговоры с российской стороной в Астане, отметив «позитивную атмосферу» и готовность к решению проблем.
Он также выразил уверенность, что после парламентских выборов 7 июня 2026 года вопросы будут урегулированы быстрее.
Ранее
Россельхознадзор заявил, что с 2 июня с 2026 года будут введены временные ограничения на импорт косточковых фруктов (вишня, черешня, абрикосы, сливы, персики и нектарины по коду 0809 Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС) и свежего винограда (по коду 0806 Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС), происходящих из Республики Армения и экспортируемых из нее, а также на транзит этих продуктов в государства-члены ЕАЭС до разработки соответствующего алгоритма обеспечения безопасности перевозимых товаров. Ведомство объяснило решение нарушениями фитосанитарных требований и ростом выявленных нарушений при поставках армянской продукции.
Ранее Россия уже ограничивала импорт из Армении томатов, огурцов, перца и клубники. Также на данный момент запрещён ввоз из Армении в РФ цветов, рыбной продукции, отдельных алкогольных напитков и минеральной воды «Джермук».