Մարտի 1-ի գործով ապօրինի դատապարտված, հետագայում արդարացված Մուշեղ Սաղաթելյանի որդին ճանաչվել է տուժող. Դատախազություն
02/06/2026 12:14
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի օգոստոսի 14-ին տեղեկացրել էր, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը վերացրել է Ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ 2020 թվականի հունվարի 30-ի որոշումը: Սաշա Աֆյանի նկատմամբ հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում, քրեական վարույթի նյութերը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, 2026 թվականի հունվարի 9-ին հանձնվել էին դատարան, որտեղ ներկայում ընթանում են հիմնական դատալսումները:
Սաշա Աֆյանի վերաբերյալ դատարանում քննվող քրեական գործի շրջանակում, դատախազը 2026 թվականի ապրիլի 27-ին միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան՝ մարտիմեկյան դեպքերի ժամանակ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից Երևանի կենտրոնում, այնուհետև ոստիկանության բաժնում խոշտանգման ենթարկված, սակայն ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար 2008 թվականի հոկտեմբերի 23-ի դատավճռով ապօրինի դատապարտված, իսկ հետագայում արդարացված Մուշեղ Սաղաթելյանի որդուն նույնպես տուժող ճանաչելու վերաբերյալ (նախկին Քրեական դատավարության օրենսգրքի տերմինաբանությամբ՝ մահացած տուժողի իրավահաջորդ):
Դատարանի կողմից հանրային մեղադրողի միջնորդությունը բավարարվել է. Սաշա Աֆյանի վերաբերյալ գործով Մուշեղ Սաղաթելյանի որդին ճանաչվել է տուժող:

По делу 1 марта сын незаконно осуждённого и впоследствии оправданного Мушега Сагателяна признан потерпевшим: Генпрокуратура
02/06/2026 12:21
Генеральная прокуратура Армении сообщила, что 14 августа 2025 года генеральный прокурор Анна Вардапетян отменила решение от 30 января 2020 года о прекращении уголовного преследования в отношении бывшего заместителя начальника полиции Саши Афяна.
В отношении Афяна было возбуждено публичное уголовное преследование, материалы дела с утверждённым обвинительным заключением были переданы в суд 9 января 2026 года, где в настоящее время проходят основные судебные заседания.
В рамках рассматриваемого судом уголовного дела в отношении Саши Афяна прокурор 27 апреля 2026 года представил в суд ходатайство о признании потерпевшим также сына Мушега Сагателяна — лица, который во время событий 1 марта был подвергнут пыткам сотрудниками полиции в центре Еревана, а затем в отделении полиции, однако был незаконно осуждён приговором от 23 октября 2008 года за применение насилия в отношении сотрудников полиции и впоследствии оправдан (в терминологии прежнего Уголовно-процессуального кодекса — правопреемник умершего потерпевшего).
Суд удовлетворил ходатайство государственного обвинителя. В рамках дела в отношении Саши Афяна сын Мушега Сагателяна признан потерпевшим.