ԵՄ-ն Երևանից պահանջում է ամբողջությամբ խզել Մոսկվայի հետ դարավոր կրոնական և հոգևոր կապերը. ՌԴ Արտաքին հետախուզության ծառայություն
03/06/2026 11:53
ԵՄ ղեկավարությունը, ըստ Ռուսաստանի Արտաքին հետախուզության ծառայության, ագրեսիվ կերպով ձեռնամուխ է եղել Հայաստանում Ռուս ուղղափառ եկեղեցու դուրսմղմանը՝ Երևանից պահանջելով ամբողջությամբ խզել Մոսկվայի հետ դարավոր կրոնական և հոգևոր կապերը, գրել է «ՏԱՍՍ»-ը։
«Եվրոանտիխրիստները թիրախավորել են Հայաստանում Ռուս ուղղափառ եկեղեցին։ Ծառայությանը հասնող տեղեկությունների համաձայն՝ Եվրամիության ղեկավարությունն ագրեսիվ կերպով սկսել է Հայաստանից դուրս մղել Ռուս ուղղափառ եկեղեցին։ Որպես եվրաինտեգրման պարտադիր պայման՝ հայկական իշխանությունների առաջ դրվում է Մոսկվայի հետ դարավոր կրոնական և հոգևոր կապերի լիակատար խզման պահանջը»,-նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ հաղորդագրության՝ ԵՄ ներկայացուցիչները փորձում են զրկել Հայաստանում ՌՈՒԵ-ի թեմին եկեղեցական անշարժ գույքից օգտվելու իրավունքից և արգելափակել նրա երկխոսությունը Հայ Առաքելական եկեղեցու հետ։
«ԵՄ ներկայացուցիչները փորձում են զրկել Հայաստանում ՌՈՒԵ-ի թեմին եկեղեցական անշարժ գույքից օգտվելու իրավունքից, ինչպես նաև խոչընդոտել նրա երկխոսությունը տեղական կրոնական կառույցների, առաջին հերթին՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու հետ»,-ասված է  հաղորդագրությունում։

EU demands Yerevan to sever centuries-old religious and spiritual ties with Moscow – Russian Foreign Intelligence Service
03/06/2026 12:20
The EU leadership, according to the Russian Foreign Intelligence Service, has intensified efforts to push the Russian Orthodox Church out of Armenia, demanding that Yerevan completely sever centuries-old religious and spiritual ties with Moscow, TASS reported.
“Euro-antichrists have targeted the Russian Orthodox Church in Armenia. According to information reaching the service, the EU leadership has aggressively begun to push the Russian Orthodox Church out of Armenia. As a mandatory condition for European integration, the Armenian authorities are being asked to completely sever centuries-old religious and spiritual ties with Moscow,” the report states.
According to the same report, EU representatives are also attempting to restrict the activities of the Russian Orthodox Church diocese in Armenia, including limiting its access to church property and obstructing its engagement with the Armenian Apostolic Church.
“EU representatives are trying to deprive the diocese of the Russian Orthodox Church in Armenia of the right to use church real estate, as well as hinder its dialogue with local religious structures, primarily the Armenian Apostolic Church,” the statement said.