Քննարկվել են վիզաների ազատականացման գործընթացին աջակցող նոր ծրագրի շրջանակում նախատեսվող աշխատանքները
03/06/2026 10:25
Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանն ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Գինտարաս Ալեքսանդրավիչյուսին։
Կողմերը բարձր են գնահատել Հայաստանի Հանրապետության և Լիտվայի Հանրապետության միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով վերջին տարիներին իրականացված համատեղ աշխատանքների նշանակությունը։ Այս համատեքստում առանձնահատուկ անդրադարձ է կատարվել նաև սույն թվականի մայիսի 19-ին ստորագրված Հայաստանի Հանրապետության և Լիտվայի Հանրապետության միջև ռազմավարական գործընկերության մասին համատեղ հռչակագրին, որն առավել ամուր հիմք է ստեղծում երկու երկրների միջև համագործակցության հետագա խորացման համար, այդ թվում՝ ներքին գործերի ոլորտում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 2026 թվականի հունիսի 1-ից Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ և Լիտվայի Հանրապետության գործընկերությամբ մեկնարկելիք նոր ծրագրի շրջանակում նախատեսվող աշխատանքները։ Նշվել է, որ ծրագիրը կարևոր դեր կունենա Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև վիզաների ազատականացման երկխոսությանն աջակցելու գործում՝ սահմանների կառավարման, փաստաթղթերի անվտանգության և իրավապահ մարմինների բարեփոխումների ուղղություններով։
Անդրադառնալով ծրագրի առաջնահերթություններին՝ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը կարևորել է հատկապես կրթական բաղադրիչը՝ սահմանների կառավարման ոլորտի զարգացման համատեքստում։ Նրա խոսքով՝ ՆԳՆ կրթահամալիրում ոստիկանների և փրկարարների պատրաստման ու վերապատրաստման ծրագրերին զուգահեռ նախատեսվում է ձևավորել նաև սահմանապահների մասնագիտական կրթության նոր ուղղություն՝ հիմնված միջազգային առաջատար փորձի և ժամանակակից կրթական մեթոդների վրա։ Արմեն Ղազարյանի գնահատմամբ՝ սա Հայաստանի կողմից սահմանների համալիր կառավարման համակարգի ձևավորման կարևոր քայլերից է, որը համահունչ է եվրոպական և միջազգային լավագույն փորձին։
Փաստաթղթերի անվտանգության ոլորտում քննարկվել են իրավական և տեղեկատվական կարողությունների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունները, իսկ իրավապահ մարմինների բարեփոխումների համատեքստում անդրադարձ է կատարվել հատկապես քրեական ոստիկանության կարողությունների ամրապնդմանը՝ տեխնիկական և մեթոդաբանական աջակցության հնարավոր ուղղություններով։Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են համագործակցության շարունակական զարգացման իրենց հանձնառությունը՝ կարևորելով համատեղ ծրագրերի շրջանակում փորձի փոխանակումն ու ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացումը։ Լիտվական կողմը ևս վերահաստատել է Հայաստանի հետ ընթացիկ և ապագա նախաձեռնություններում ակտիվ ներգրավվածություն ապահովելու իր պատրաստակամությունը:

Обсуждены работы, запланированные в рамках новой программы поддержки процесса либерализации визового режима
Заместитель министра внутренних дел Армении Армен Казарян принял заместителя главы МВД Литвы Гинтараса Александравичюса.
Как сообщили в пресс-службе МВД республики, в ходе встречи стороны высоко оценили эффективное сотрудничество между Арменией и Литвой, упомянув о важном значении совместной работы, проведенной в последние годы. В этом контексте была особо отмечена подписанная 19 мая текущего года совместная декларация о стратегическом партнерстве между Арменией и Литвой, которая создает еще более прочную основу для дальнейшего углубления сотрудничества между двумя странами, в том числе в сфере внутренних дел.
В ходе встречи обсуждена работа, предусмотренная в рамках новой программы, стартующей с 1 июня 2026 года при финансировании Европейского Союза и в партнерстве с Литвой. Было отмечено, что программа сыграет важную роль в поддержке диалога между Арменией и ЕС по либерализации визового режима по направлениям управления границами, безопасности документов и реформ правоохранительных органов.
Касаясь приоритетов программы, Казарян особо подчеркнул важность образовательной составляющей в контексте развития сферы управления границами. По его словам, наряду с программами подготовки и переподготовки полицейских и спасателей в образовательном комплексе МВД, планируется также сформировать новое направление профессионального образования пограничников, основанное на передовом международном опыте и современных образовательных методах. Как отметил Казарян, это один из важных шагов Армении на пути к формированию системы комплексного управления границами, соответствующей лучшему европейскому и международному опыту.
В сфере безопасности документов были обсуждены инициативы, направленные на развитие правовых и информационных возможностей, а в контексте реформ правоохранительных органов особое внимание было уделено укреплению потенциала уголовной полиции - по возможным направлениям технической и методологической поддержки.