ՀԾԿՀ-ն գազամատակարարման ոլորտում նոր որոշում է ընդունել
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը` նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի գլխավորությամբ, այսօրվա նիստում ընդունել է որոշում՝ ուղղված ոչ կենցաղային սպառողների բնական գազի հաշվառման գործընթացի թափանցիկության, ճշգրտության և արդյունավետության բարձրացմանը։
«Որոշմամբ սահմանվել է, որ ոչ կենցաղային սպառողների (տնտեսվարող սուբյեկտների) հաշվառման սարքերը այսուհետ կտեղադրվեն «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի հաշվին և սահմանազատման կետում, անհրաժեշտության դեպքում, սպառողի տարածքից դուրս՝ գազաբաշխման համակարգի օպերատորի համար հասանելի վայրում»,- հայտնում են ՀԾԿՀ-ից՝ ընդգծելով, որ կարգավորումը նպատակ ունի ապահովել հաշվառման տվյալների առավել ճշգրիտ գրանցում, հեշտացնել սարքերի սպասարկումն ու ստուգումը, ինչպես նաև նվազեցնել հնարավոր վեճերի առաջացման ռիսկները։
Հաշվիչների ցուցմունքների արձանագրման գործընթացում կապահովվի սպառողի և գազամատակարար ընկերության ներկայացուցիչների համատեղ մասնակցություն՝ երաշխավորելով տվյալների ճշգրտությունն ու հաշվարկների նկատմամբ փոխադարձ վստահությունը։
Կառույցից ընդգծում են, որ որոշումը ևս մեկ քայլ է էներգետիկ ոլորտում կարգավորումների արդիականացման, ծառայությունների մատուցման որակի բարելավման և սպառողների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ՝ ապահովելով հավասարակշռված, թափանցիկ և վստահելի միջավայր բոլոր շահագրգիռ կողմերի համար։

КРОУ приняла новое решение в сфере газоснабжения
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении под председательством Месропа Месропяна на сегодняшнем заседании приняла решение, направленное на повышение прозрачности, точности и эффективности учёта природного газа для небытовых потребителей.
Как сообщили в комиссии, отныне учетные устройства небытовых потребителей (экономических субъектов) будут устанавливаться за счет ЗАО «Газпром Армения» и, при необходимости, в точке разграничения за пределами территории потребителя, в месте, доступном оператору газораспределительной системы.
В КРОУ отметили, что нововведение направлено на обеспечение более точного учёта потребления газа, упрощение обслуживания и проверки приборов учёта, а также снижение риска возникновения спорных ситуаций.
Кроме того, процесс фиксации показаний счётчиков будет осуществляться при совместном участии представителей потребителя и газоснабжающей компании, что, как ожидается, позволит повысить достоверность данных и укрепить взаимное доверие к расчётам.
В комиссии подчеркнули, что принятое решение является очередным шагом по модернизации регулирования энергетической отрасли, повышению качества предоставляемых услуг и защите прав потребителей, способствуя формированию более прозрачной и сбалансированной системы взаимодействия между всеми участниками рынка.