Մեզնից Արարատը՝ որպես հայի ինքնության հենասյուն, չեն խլելու
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության հանրահավաքին մասնակցում էր և ելույթ ունեցավ նաև հասարակական գործիչ, պրոդյուսեր Ռուբեն Մխիթարյանը։
Նիկոլ Փաշինյանին Ռուբեն Մխիթարյանը հիշեցրեց՝ հայն իր ինքնությունից չի հրաժարվելու։
Նիկոլ Փաշինյանին Ռուբեն Մխիթարյանը հիշեցրեց նաև՝ ինչ ձայն է գալիս Եռաբլուրում ծածանվող եռագույններից։
«Լսի՛ր Նիկոլ, ուշադի՛ր լսիր, սա սոսկ քամուց ծածանվող կտորի ձայն չէ, սա տղերքի ձայնն է՝ էն 18, 20, 30, 40, 50, 60 տարեկան տղամարդ տղերքի ձայնը, որոնք զենքը ձեռքին՝ թշնամու առաջ կանգնած են եղել ... Նրանց սրտերը հայերեն են գոռացել՝ ես իմ անուշ Հայաստանի արևահամ բառն եմ սիրում...»։
Մխիթարյանը Չարենցի բանաստեղծությունն արտասանեց՝ Նիկոլ Փաշինյանին հիշեցնելով՝ մեզնից Արարատի երազանքն ու Արարատը՝ որպես գաղափար, որպես հայի ինքնության հենասյուն, չեն խլելու։

Арарат, как столп армянской идентичности, у нас не отнимут
В своей речи Мхитарян заявил, что армяне не откажутся от своей идентичности, и обратился к премьер-министру Николу Пашиняну.
Он также напомнил о значении армянского триколора, развевающегося в военном пантеоне Ераблур.
«Слушай, Никол, слушай внимательно. Это не просто звук ткани, колышущейся на ветру. Это голос наших ребят — тех мужчин, которым было 18, 20, 30, 40, 50, 60 лет и которые с оружием в руках стояли перед врагом... Их сердца кричали по-армянски: "Мою Армению люблю..."», — заявил Мхитарян.
Затем он продекламировал стихотворение Егише Чаренца, подчеркнув, что у армянского народа не смогут отнять мечту об Арарате и саму гору Арарат как идею и одну из столпов армянской идентичности.