Կգնամ ԵԱՏՄ ու տեղում հարցերը կլուծեմ. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խնդիր չի տեսնում, որ Ռուսաստանը արգելել է Հայաստանից մի խումբ ապրանքների արտահանումը։
«Մեր առաջ թող չդնեն ընտրություն բիբարի ու պետության միջև։ Այո՛, Հայաստանում բիբար էլ, վարդեր էլ, ծիրան էլ աճելու են ու Հայաստանից արտահանումը կրկնապատկվելու է, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ երկրներ»,- Ծովինարում հայտարարեց նա։
Ըստ նրա՝ ընդդիմադիրներն են զանգում Ռուսաստան ու ասում, որ արգելեն Հայաստանից արտահանումները, որ ժողովուրդը միտքը փոխի։
«Էս ժողովուրդը բիբարը հայրենիքի հետ փոխող ժողովուրդ չէ»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, թե ինքը ԵԱՏՄ միակ պաշտոնյան է, որ ԵԱՏՄ երկու մարմնում էլ մասնակցություն ունի․
«Ես ունեմ բավարար լծակներ, որ ընտրություններից հետո ձեր վստահությանն արժանանալու դեպքում կգնամ ու հարցերը տեղում կլուծեմ»։
Այդուհանդերձ, Փաշինյանն ասաց, որ Ռուսաստանի գործընկերների հետ վիճաբանության չի գնալու, բարեկամական հարաբերությունները շարունակելու են։

I will go to the EAEU and resolve the issues on the spot – Nikol Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan said he does not see a problem in Russia’s decision to restrict the export of certain goods from Armenia.
“Let them not make us choose between pepper and the state. Yes, pepper, roses, and apricots will grow in Armenia, and exports from Armenia will double, including to the EAEU countries,” he stated in Tsovinar.
According to him, parts of the opposition are encouraging Russia to impose export bans in order to influence public opinion.
“This people is not a people who would trade pepper for their homeland,” he said.
Pashinyan also noted that he is the only EAEU official participating in both main EAEU governing bodies:
“I have sufficient leverage that, if I earn your trust after the elections, I will go and resolve the issues on the spot.”
At the same time, he emphasized that he does not intend to escalate disputes with Russian counterparts and will continue to maintain friendly relations.