Կգնամ ԵԱՏՄ ու տեղում հարցերը կլուծեմ. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խնդիր չի տեսնում, որ Ռուսաստանը արգելել է Հայաստանից մի խումբ ապրանքների արտահանումը։
«Մեր առաջ թող չդնեն ընտրություն բիբարի ու պետության միջև։ Այո՛, Հայաստանում բիբար էլ, վարդեր էլ, ծիրան էլ աճելու են ու Հայաստանից արտահանումը կրկնապատկվելու է, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ երկրներ»,- Ծովինարում հայտարարեց նա։
Ըստ նրա՝ ընդդիմադիրներն են զանգում Ռուսաստան ու ասում, որ արգելեն Հայաստանից արտահանումները, որ ժողովուրդը միտքը փոխի։
«Էս ժողովուրդը բիբարը հայրենիքի հետ փոխող ժողովուրդ չէ»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, թե ինքը ԵԱՏՄ միակ պաշտոնյան է, որ ԵԱՏՄ երկու մարմնում էլ մասնակցություն ունի․
«Ես ունեմ բավարար լծակներ, որ ընտրություններից հետո ձեր վստահությանն արժանանալու դեպքում կգնամ ու հարցերը տեղում կլուծեմ»։
Այդուհանդերձ, Փաշինյանն ասաց, որ Ռուսաստանի գործընկերների հետ վիճաբանության չի գնալու, բարեկամական հարաբերությունները շարունակելու են։

Я поеду в ЕАЭС и на месте решу вопросы — Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что не видит проблемы в том, что Россия ограничила экспорт ряда товаров из Армении.
Выступая в Цовинаре, он сказал:
«Пусть не ставят перед нами выбор между перцем и государством. Да, в Армении будут выращиваться и перец, и розы, и абрикосы, а экспорт из страны будет удваиваться, в том числе в страны ЕАЭС».
По его словам, именно представители оппозиции якобы звонят в Россию и добиваются ограничений экспорта, чтобы изменить общественные настроения.
«Этот народ — не тот, который меняет перец на Родину», — отметил он.
Пашинян заявил, что является единственным официальным представителем Армении в структурах Евразийского экономического союза, участвующим в работе двух его органов.
«У меня есть достаточные рычаги, и после выборов, если вы окажете мне доверие, я поеду и решу вопросы на месте», — сказал он.
При этом премьер подчеркнул, что не намерен вступать в конфронтацию с российскими партнёрами, и отношения будут оставаться дружественными.