Արցախցիների գույքային պահանջների հարցով շուրջ 600 դիմում ենք ուղարկել ՄԻԵԴ․ Բեգլարյան
Արցախ Միությունը, «Արա Ղազարյան» իրավաբանական գրասենյակի, Արցախի ՄԻՊ-ի և «Միջազգային ու համեմատական իրավունքի կենտրոնի» հետ համագործակցությամբ, շարունակում է ընդունել դիմումներ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ներկայացնելու համար, հայտարարել է Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Դիմումները վերաբերում են արցախցիների առաջնահերթորեն գույքային պահանջներին՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնակիչների սեփականության (բնակարան, տուն, հողամաս և այլն) բռնազավթման հիմքով, որը փոխկապակցված է վերադարձի և այլ իրավունքների հետ։
Եթե ցանկանում եք դիմել ՄԻԵԴ, կարող եք լրացնել մեկնաբանությամբ տրված փոքր թերթիկը, որից հետո Ձեզ հետ կկապվեն և միասին կլրացնեք հիմնական դիմումաձևը:
Այս ծառայությունը մատուցվում է անվճար հիմունքներով:
Հ.Գ. Գործընկերների հետ արդեն շուրջ 600 դիմում ենք ուղարկել ՄԻԵԴ, որը հնարավորինս շարունակելու ենք», - գրել է Բեգլարյանը:

По имущественным искам арцахцев в ЕСПЧ направлено около 600 заявлений — Бегларян
Союз Арцах в сотрудничестве с юридическим офисом «Ара Казарян», омбудсменом Арцаха и Центром международного и сравнительного права продолжается приём заявлений для подачи в Европейский суд по правам человека. Об этом сообщил бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян.
По его словам, заявления касаются прежде всего имущественных требований жителей Арцаха, связанных с захватом Азербайджаном принадлежащей им собственности — квартир, домов, земельных участков и другого имущества. Эти требования также связаны с правом на возвращение и рядом других прав.
«Если вы хотите обратиться в ЕСПЧ, можете заполнить небольшую анкету, ссылка на которую размещена в комментарии. После этого с вами свяжутся и помогут заполнить основную форму заявления.
Данная услуга предоставляется на бесплатной основе.
P.S. Совместно с партнёрами мы уже направили в ЕСПЧ около 600 заявлений и намерены продолжать эту работу настолько активно, насколько это возможно», — написал Бегларян.