ԵՄ-ն լրացուցիչ աջակցություն կտրամադրի Հայաստանին՝ ՌԴ-ի կողմից հայկական ապրանքների ներմուծման սահմանափակումների ֆոնին
04/06/2026 13:33
Եվրամիությունը լրացուցիչ աջակցություն կցուցաբերի Հայաստանին՝ Ռուսաստանի կողմից հայկական որոշ ապրանքների ներմուծման արգելքի և սահմանափակումների ֆոնին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը հայ արտահանողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է, որ հունիսի 4-ին սպասվում են կարևոր հանդիպումներ և հեռախոսազանգեր, որից հետո կհայտարարվի Հայաստանին լրացուցիչ աջակցության միջոցառումների մասին։
«Այսօր ավելի ուշ կարևոր հանդիպումներ կկայանան, հեռախոսազանգեր կլինեն, այդ թվում՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ, որից հետո մենք կհայտարարենք կոնկրետ լրացուցիչ միջոցառումների մասին Հայաստանին աջակցելու վերաբերյալ»,- ասել է Մարագոսը։
Դեսպանը նշել է, որ հայ արտահանողների, տնտեսվարողների հետ հանդիպման նպատակը նրանց գաղափարները լսելն է, թե ինչպես կարող է Եվրամիությունն աջակցել, որպեսզի նրանք կարողանան դիվերսիֆիկացնել արտահանման շուկաները
Դեսպանը հիշեցրել է, որ Եվրամիությունը աջակցության բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացրել Հայաստանի մասնավոր սեկտորի համար։
«Հայ գործարարներն ամենահաջողակների թվում են ոչ միայն այստեղ՝ Հայաստանում, այլ նաև ամբողջ աշխարհում։ Սա իսկապես շատ կարևոր մեկնարկային կետ է, բայց հիմա մենք ցանկանում ենք իմանալ ձեր կարծիքը ընթացիկ մարտահրավերների մասին։ Այս հանդիպման գլխավոր նպատակն է լսել ձեր կարծիքները, իմանալ ձեր սպասելիքների մասին։ Մենք այստեղ չենք Կառավարությանը փոխարինելու համար, թույլ տվեք սա հստակ ընդգծել։ Եվ մենք բացարձակապես նոր բան չենք անում, որովհետև մենք շարունակում ենք այն, ինչ արդեն միասին սկսել էինք»,- ասել է ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը։

ЕС окажет дополнительную поддержку Армении на фоне ограничений со стороны РФ на ввоз в Россию армянских продуктов
04/06/2026 13:39
Европейский союз окажет дополнительную поддержку Армении на фоне запрета и ограничений со стороны РФ на ввоз в Россию некоторых армянских продуктов.
Как сообщает “Арменпресс”, в ходе встречи с армянскими экспортерами посол Европейского союза в Армении Василис Марагос заявил, что 4 июня ожидаются важные встречи и телефонные разговоры, после которых будут объявлены дополнительные меры поддержки Армении.
“Сегодня состоятся важные встречи, будут телефонные разговоры, в том числе с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен, после чего мы объявим о конкретных дополнительных мерах поддержки Армении”, - сказал Марагос.
Посол отметил, что цель встречи с армянскими экспортерами и бизнесменами — выслушать их предложения о том, как Европейский союз может поддержать их в диверсификации экспортных рынков.
Посол напомнил, что Европейский союз реализовал многочисленные программы поддержки частного сектора Армении.
“Армянские бизнесмены входят в число самых успешных не только здесь, в Армении, но и во всем мире. Это действительно важная отправная точка, но сейчас мы хотим узнать ваше мнение о текущих вызовах. Главная цель этой встречи - услышать ваши мнения, узнать о ваших ожиданиях. Мы здесь не для того, чтобы заменить правительство, позвольте мне это четко подчеркнуть. И мы не делаем ничего нового, потому что мы продолжаем то, что уже начали вместе”, - сказал посол ЕС в Армении.