Ռուսաստանը պատրաստ է հարթակ տրամադրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար. ՌԴ ԱԳՆ
04/06/2026 17:14
Ռուսաստանը պատրաստ է հարթակ տրամադրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար, վստահեցրել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
«Ինչպես նախկինում, մենք պատրաստ ենք օգնել Բաքվին և Երևանին տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, մարդասիրական հարցերի լուծման, ինչպես նաև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար հարթակի պատրաստման և տրամադրման հարցում», - ասել է դիվանագետը։
Նա նշել է, որ «Ռուսաստանը հետևողականորեն աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի ջանքերին՝ ուղղված հարաբերությունների լիարժեք և համապարփակ կարգավորմանը՝ համաձայն Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված եռակողմ համաձայնագրերի»։
«Մենք զգալի ներուժ ենք տեսնում 3+3 տարածաշրջանային համագործակցության հարթակում, որը միավորում է Ռուսաստանը, Իրանը, Թուրքիան, Ադրբեջանը, Հայաստանը և Վրաստանը, այսինքն՝ Հարավային Կովկասի երկրները և նրանց պատմական հարևանները», - հայտարարել է Գալուզինը։

РФ готова предоставить площадку Баку и Еревану для заключения мирного договора — МИД РФ
Россия готова предоставить площадку для подписания мирного договора Армении и Азербайджана, заверил заместитель министра иностранных дел РФ Михаил Галузин.
"Как и прежде, готовы содействовать Баку и Еревану в разблокировании транспортных и экономических коммуникаций, решении гуманитарных вопросов, подготовить и предоставить российскую площадку для подписания мирного договора", - сказал высокопоставленный дипломат, выступая на ПМЭФ.
Замминистра отметил, что "Россия последовательно поддерживает усилия Азербайджана и Армении, нацеленные на полноценную и всестороннюю нормализацию отношений в русле трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении, достигнутых в 2020-2022 годах".
"Видим существенный потенциал платформы регионального сотрудничества 3+3, объединяющей Россию, Иран, Турцию и Азербайджан, Армению и Грузию, то есть страны Южного Кавказа и их исторических соседей", - указал Галузин. Он уточнил, что "данный механизм призван способствовать решению проблем региона силами самих стран этого региона и их соседей без деструктивного вмешательства извне".