Այս պահին խուզարկում են Գյումրու ՀՅԴ գրասենյակը և մեր ընկերների բնակարանները. Իշխան Սաղաթելյան
Այս պահին խուզարկում են Գյումրու ՀՅԴ գրասենյակը և մեր ընկերների բնակարանները, այս մասին հայտարարել է ՀՅԴ ԳՄ անդամ Իշխան Սաղաթելյանը։
«Գործող վարչախմբի գործողությունները, հատկապես վերջին օրերին ընդդիմադիր շտաբերի բնականոն գործունեությունը խաթարելու ապօրինի փորձերը, վարչախմբի հուսահատ քայլեր են՝ ընտրողների կամքի և ընտրությունների արդյունքների վրա ազդելու:
Ուստի կոչ ենք անում մեր բոլոր թիմակիցներին՝ անկախ ամեն ինչից շարունակել անխափան իրականացնել իրենց աշխատանքը:
Մեր բոլոր հայրենակիցներին խնդրում ենք՝ որևէ պարագայում չընկրկել որևէ սպառնալիքի առջև և բոլոր այս ապօրինությունների պատասխանը տալ ընտրություններին մասնակցությամբ` մերժելով ժողովրդի կամքի հետ հաշվի նստել չցանկացող ռեժիմին»,- նշել է Սաղաթելյանը։

ARF office in Gyumri and apartments of supporters searched – Ishkhan Saghatelyan
Searches are currently underway at the office of the Armenian Revolutionary Federation (ARF) in Gyumri and at the apartments of party supporters, announced Ishkhan Saghatelyan.
“The actions of the current regime, especially the illegal attempts in recent days to disrupt the normal activities of the opposition headquarters, are desperate steps aimed at influencing the will of voters and the results of the elections,” he said.
The representative of the Armenian Revolutionary Federation called on party members to continue their work without interruption, regardless of the situation.
“We urge all our teammates not to succumb to any threats under any circumstances and to respond to these illegalities by participating in the elections and rejecting the regime that does not respect the will of the people,” Saghatelyan noted.