Ռուսաստանն ասում է՝ Նիկոլ Փաշինյան, որոշել ես ազգիդ «փուռը տալ», բայց դա չի լինելու մեր հաշվին. Արման Աբովյան (Տեսանյութ)
04/06/2026 19:10
«Կամուրջ» քաղաքացիական նախաձեռնության համահիմնադիր, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավորի թեկնածու Արման Աբովյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Ռուսաստանի կողմից տնտեսական որոշակի սահմանափակումներին՝ Հայաստանի նկատմամբ, կարծիք հայտնեց՝ այդպիսով  Ռուսաստանը նախազգուշացնում է Հայաստանին, զուգահեռաբար՝ պաշտպանում է իր շահերը ԵՄ-ի հետ մերձենալու՝ Հայաստանի իշխանությունների վարած քաղաքականության ֆոնին։
«Ռուսաստանը ոչ թե միջամտում է, այլ ասում է հետևյալը՝ «Նիկոլ Փաշինյան, որոշել ես ազգիդ «փուռը տալ», որոշել ես այդպես անել, բայց դա չի լինելու մեր հաշվին»։ Իրենք ասում են՝  «գնում եք ԵՄ՝ գնացեք, բայց գազը, օրինակ, 177 դոլարով չեք առնի, կառնեք 600 եվրոյով։ Կամ ասում են՝ ունեք հարյուր հազարավոր միգրանտներ, որոնք հատուկ արտոնություններով աշխատում են Ռուսաստանում։ Իսկ մենք մարզեր ունենք, որոնք մեծապես կախված են արտագնա աշխատանքից։ Այս տարիների ընթացքում կարելի էր աշխատատեղեր ստեղծել մարզերում, որպեսզի մարդիկ ստիպված չլինեին գնալ իրենց «չսիրած» Ռուսաստանում աշխատելու»,- ասաց Աբովյանը։
Ինչ վերաբերում է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հայտարարությանը, թե պատրաստվում են Հայաստանին տրամադրել ավելի քան 50 միլիոն եվրոյի անհապաղ աջակցության փաթեթ, Աբովյանը շեշտեց՝ Հայաստանը ոչ թե միլիոնների, այլ միլիարդների վնասներ է կրում ու կրելու, իսկ այս օգնության նպատակը ընդամենը Նիկոլ Փաշինյանին իշխանության պահելու համար գործադրվող ջանք է։
«Խառնվել են իրար, Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ափալ-թափալ՝ 50 միլիոն եվրո է ուղարկում։ Հայաստանը մի քանի միլիարդի կորուստ է տանում, սրանք 50 միլիոն ուղարկում են, որ էս երկու օրը մի կերպ էս իշխանությանը պահեն»,- ասաց Արման Աբովյանը՝ շեշտելով՝ իրականությունը պարզ է ու հստակ. այս իշխանությունը ձախողել է  ամեն հարցում, ուստի պետք է հեռանա։

«Россия говорит: Никол Пашинян, ты решил погубить свой народ, но не за наш счёт» — Арман Абовян (видео)
Соучредитель гражданской инициативы «Камурдж» («Мост») и кандидат в депутаты от партии «Процветающая Армения» Арман Абовян, комментируя введённые Россией экономические ограничения в отношении Армении, заявил, что таким образом Москва одновременно предупреждает Ереван и защищает собственные интересы на фоне курса властей Армении на сближение с Европейским союзом.
«Россия не вмешивается, а говорит следующее: "Никол Пашинян, если ты решил погубить свой народ, если ты выбрал такой путь, то это не будет происходить за наш счёт". Они говорят: "Хотите идти в ЕС — идите. Но тогда, например, газ вы будете покупать не по 177 долларов, а по 600 евро. Или же напоминают, что сотни тысяч мигрантов из Армении работают в России на льготных условиях. Между тем у нас есть регионы, экономика которых во многом зависит от трудовой миграции. За эти годы можно было создать рабочие места на местах, чтобы люди не были вынуждены ехать на заработки в столь «нелюбимую» ими Россию"», — заявил Абовян.
Говоря о заявлении председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен о намерении предоставить Армении пакет срочной помощи в размере более 50 млн евро, Абовян отметил, что страна несёт и будет нести потери не на миллионы, а на миллиарды евро.
По его мнению, данная помощь является попыткой сохранить действующую власть.
«Все всполошились, и Урсула фон дер Ляйен в спешке отправляет 50 миллионов евро. Армения несёт убытки на миллиарды, а они направляют 50 миллионов, чтобы хоть как-то удержать эту власть ещё на пару дней», — заявил Абовян.
Он также подчеркнул, что, нынешние власти потерпели неудачу по всем ключевым направлениям и поэтому должны уйти.