Քաղաքացու ազատ կամարտահայտության վրա ազդող ցանկացած գործողություն պետք է հանդիպի մեր սկզբունքային և արագ արձագանքին․ Արփինե Սարգսյանն օպերատիվ խորհրդակցություն է անցկացրել
05/06/2026 09:11
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի գլխավորությամբ հունիսի 4-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն։
Մասնակցում էր ՆԳ նախարարության, ենթակա ծառայությունների ու տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավար կազմը։
Քննարկման առանցքում հունիսի 7-ին կայանալիք ԱԺ հերթական ընտրությունների ընթացքում ծառայությունների աշխատանքի կազմակերպման և նախարարության համակարգման ներքո գտնվող գործառույթների իրականացման վերաբերյալ հարցերն էին։
Արփինե Սարգսյանը բարձր է գնահատել ծառայությունների կատարած աշխատանքը՝ առանձնացնելով նախընտրական քարոզարշավի շրջանում Ոստիկանության կողմից հասարակական կարգի և անվտանգության ապահովումը, բացահայտված մի քանի տասնյակ ընտրական հանցագործությունների դեպքերը, ինչպես նաև ընտրողների ցուցակների ձևավորման և ճշգրտման աշխատանքները։
Նախարարը նշել է, որ Ոստիկանության գործողությունների միակ չափանիշը պետք է լինի օրենքը և ընդգծել, որ ծառայողներն այդ սկզբունքով են առաջնորդվել նաև նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում։
«Ընտրությունների տրամաբանության մեջ մեր բոլորի ջանքն ուղղված է հերթական անգամ ունենալու ազատ և արդար ընտրություններ։ Մեր քաղաքացին պետք է ազատ ընտրություն կատարի, և մենք պետք է շարունակենք ամեն ինչ անել, որ ազատ կամարտահայտության վրա ազդող ցանկացած գործողություն հանդիպի ձեր սկզբունքային և օպերատիվ արձագանքին։ Ցանկացած հարց կամ դեպք, ինչը կազդի քաղաքացու ընտրական իրավունքի վրա, անմիջապես պետք է արձագանք ստանա,- ընդգծել է Արփինե Սարգսյանը։
Նախարարն ընդգծել է հատկապես՝ քվեարկության օրը, նույն հետևողականությամբ ծառայության պատշաճ կազմակերպումն ու իրականացումը։
Նախարար Սարգսյանը կարևորել է ղեկավար կազմի անձնական պատասխանատվությունը՝ իրենց անձնակազմերի ծառայողական պարտականությունների իրավաչափ և պրոֆեսիոնալ կատարման գործում։ Արփինե Սարգսյանը շեշտել է, որ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում ՆԳ նախարարությունն իր մանդատի շրջանակում արել է առավելագույնը՝ բոլոր քաղաքական ուժերի համար ապահովելով պատշաճ և հավասար պայմաններ։
Նա նշել է, որ Ոստիկանության համար վերապահումներ չկան․ ծառայությունը պետք է շարունակի բոլոր ուղղություններով պատշաճ աշխատանքը, ցանկացած իրավախախտման դեպքում՝ անկախ դերակատարներից, ազդեցության շրջանակից, կապերից կամ այլ հանգամանքներից առաջնորդվի գործառութային պարտականություններով։
Խորհրդակցության ընթացքում ՆԳՆ ոստիկանության պետ-ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը, Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը, 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոնի պետ Գեորգի Այվազյանը, ՆԳ նախարարի մամուլի քարտուղար, Հանրային հաղորդակցության և իրազեկման վարչության պետ Նարեկ Սարգսյանը ներկայացրել են կոնկրետ ուղղություններով կատարված աշխատանքները։
Քվեարկության օրը ընտրական գործընթացի բնականոն ընթացքի ապահովման նպատակով ընտրական 1997 տեղամասերում կիրականացվի հասարակական կարգի պահպանություն։ Արդեն իսկ իրականացվել են ընտրողների ռեգիստրի վարման և ընտրացուցակների կազմման ուղղությամբ մեծածավալ աշխատանքներ։ Ընտրատեղամասը փոխելու վերաբերյալ ստացվել է ավելի քան 36 հազար դիմում, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է։ Կգործեն 87-67 և 84-22 թեժ գծերը, Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության շրջիկ ծառայությունը, կհավաքագրվեն ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոն ստացված տեղեկությունները, կսպասարկվեն ահազանգերը, և մեկ կետից կիրականացվի տեղեկատվության օպերատիվ փոխանակում, կապահովվի պատշաճ հանրային հաղորդակցություն։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը մի շարք ուղղություններով տվել է հանձնարարականներ։

Любые действия, влияющие на свободное волеизъявление гражданина, должны получать нашу принципиальную и оперативную реакцию: глава МВД провела оперативное совещание
4 июня под председательством министра внутренних дел Армении Арпине Саргсян состоялось рабочее совещание.
В совещании приняли участие руководящий состав Министерства внутренних дел, подведомственных служб и территориальных подразделений.
В центре обсуждения находились вопросы организации работы служб и реализации функций, находящихся в координации министерства, в ходе очередных выборов в Национальное собрание, которые состоятся 7 июня.
Арпине Саргсян высоко оценила работу, проделанную службами, особо отметив обеспечение общественного порядка и безопасности полицией в период предвыборной кампании, выявление нескольких десятков случаев электоральных правонарушений, а также работу по формированию и уточнению списков избирателей.
Министр подчеркнула, что единственным критерием действий полиции должен оставаться закон, отметив, что именно этим принципом сотрудники руководствовались и в период предвыборной кампании.
«В логике выборов все наши усилия направлены на то, чтобы в очередной раз обеспечить проведение свободных и справедливых выборов. Наш гражданин должен иметь возможность сделать свободный выбор, и мы обязаны продолжать делать всё необходимое, чтобы любые действия, направленные на воздействие на свободное волеизъявление граждан, получали вашу принципиальную и оперативную реакцию. Любой вопрос или инцидент, способный повлиять на избирательные права гражданина, должен немедленно получать соответствующее реагирование», — подчеркнула Арпине Саргсян.
Министр особо отметила необходимость столь же последовательной и надлежащей организации службы непосредственно в день голосования.
Арпине Саргсян акцентировала внимание на персональной ответственности руководящего состава за законное и профессиональное исполнение служебных обязанностей подчинёнными сотрудниками. Она подчеркнула, что в период предвыборной кампании Министерство внутренних дел в рамках своих полномочий сделало максимум возможного для обеспечения надлежащих и равных условий для всех политических сил.
По её словам, для полиции не существует исключений: служба должна и впредь надлежащим образом выполнять свои обязанности по всем направлениям, а в случае любого правонарушения — независимо от вовлечённых лиц, их влияния, связей или иных обстоятельств — руководствоваться исключительно своими функциональными обязанностями.
В ходе совещания начальник полиции — заместитель министра внутренних дел Камо Цуцулян, руководитель Службы миграции и гражданства Нелли Давтян, начальник центра оперативного управления «112» Георгий Айвазян, а также пресс-секретарь министра внутренних дел, начальник Управления по связям с общественностью и информирования Нарек Саргсян представили отчёты о проделанной работе по своим направлениям.
В целях обеспечения нормального хода избирательного процесса в день голосования охрана общественного порядка будет организована на 1997 избирательных участках. Уже проведён значительный объём работ по ведению регистра избирателей и составлению избирательных списков. Получено более 36 тысяч заявлений о смене избирательного участка, что является рекордным показателем.
Будут функционировать горячие линии 87-67 и 84-22, мобильная служба Службы миграции и гражданства, а также будет осуществляться сбор информации, поступающей в центр оперативного управления МВД «112». Будут обрабатываться поступающие сообщения, обеспечен оперативный обмен информацией из единого центра и организована надлежащая работа по общественным коммуникациям.
По итогам совещания министр внутренних дел Арпине Саргсян дала ряд поручений по различным направлениям деятельности.