Ռուսաստանն ակնկալում է, որ «3+3» ձևաչափով հանդիպումը կկայանա Բաքվում կամ Երևանում. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանը ակնկալում է, որ Հարավային Կովկասի վերաբերյալ «3+3» ձևաչափի (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան և նրանց երեք հարևաններ՝ Ռուսաստան, Թուրքիա և Իրան) հաջորդ հանդիպումը արտգործնախարարների մակարդակով կկայանա Բաքվում կամ Երևանում. այս հարցի շուրջ քննարկումները շարունակվում են։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումում։
«Մենք ակնկալում ենք, որ հաջորդ նախարարական հանդիպումը կկայանա կա՛մ Բաքվում, կա՛մ Երևանում։ Ինչպես մենք հասկանում ենք, այս հարցի շուրջ բանակցություններ են ընթանում մեր ադրբեջանցի և հայ գործընկերների միջև», - ասել է նա «3+3 հարթակ. ընդհանուր մարտահրավերներ և ռազմավարական գործընկերություն» նիստի ժամանակ։
«Ես հատկապես կողջունեի վրացական փորձագիտական ​​շրջանակների ներկայացուցչի մասնակցությունը մեր քննարկմանը։ Մեզ համար, ինչպես վստահ եմ հարթակի բոլոր մասնակիցների համար, Վրաստանը մնում է կարևոր գործընկեր, առանց որի 3+3-ի հեռանկարները դժվար թե լիարժեք լինեն։ Հուսով եմ, որ ժամանակի ընթացքում պաշտոնական Թբիլիսին նույնպես կմիանա մեր աշխատանքին», - հավելել է Գալուզինը։

МИД РФ: Россия рассчитывает, что встреча формата "3+3" пройдет в Баку или Ереване
Россия рассчитывает, что следующая встреча в формате "3+3" (Азербайджан, Армения, Грузия и три их соседа - Россия, Турция, Иран) по Южному Кавказу на уровне глав МИД пройдет в Баку или Ереване, обсуждения по этому вопросу ведутся. Об этом заявил замглавы МИД РФ Михаил Галузин на Петербургском международном экономическом форуме (ПМЭФ).
"Мы рассчитываем, что следующая встреча министров пройдет либо в Баку, либо в Ереване. Как мы понимаем, переговоры на этот счет продолжаются между нашими азербайджанскими и армянскими коллегами", - сказал он в ходе сессии "Платформа "3+3": общие вызовы и стратегическое партнерство".
"Хотел бы особо приветствовать участие в нашей дискуссии представителя экспертных кругов Грузии. Для нас, как и, уверен, для всех участников платформы, Грузия остается важным партнером, без которого перспективы "3 + 3" вряд ли будут полноценными. Надеюсь, со временем и официальный Тбилиси подключится к нашей работе", - добавил Галузин.