Հայաստանը կանգնած է ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև ընտրության փորձության առջև. Լավրով
Հայաստանը կանգնած է ընտրության փորձության առաջ՝ ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև։ Այս մասին «Известия»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Այժմ հարևան Հայաստանը նույնպես անցնում է եվրոպական միության այդ հայտնի «կամ-կամի» փորձության միջով․ ընտրե՛ք։ Նախագահ Պուտինը այս թեմայի մասին բավական մանրամասն խոսել է նաև մայիսի 9-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ։ Հայաստանը պետք է ինքնուրույն որոշի, ինքնուրույն կատարի իր ընտրությունը՝ ցանկանում է մնալ Եվրասիական տնտեսական միությունում, թե միանալ Եվրոպական միությանը։ Մենք կհարգենք հայ ժողովրդի ցանկացած ընտրություն, սակայն այդ ընտրությունը պետք է արվի»,– ասել է նա։
Լավրովի խոսքով՝ եթե Երևանն արդեն ընդունել է Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրենք, ապա Հայաստանի իշխանություններն իրենք են հարցը դրել հստակ ընտրություն։
«Եթե նման օրենք կա, նշանակում է՝ դու ինքդ ես հարցը դրել կտրուկ ձևով։ Այդ դեպքում եկեք պատասխան տանք մեր խոսքերի համար և դիմենք ժողովրդին»,– ընդգծել է նախարարը։

Лавров заявил об испытании Армении выбором между ЕАЭС и ЕС
Армения проходит испытание выбором между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и Евросоюзом (ЕС), заявил в интервью «Известиям» министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
«Сейчас соседняя Армения тоже проходит испытание вот этим евросоюзовским клише «или-или, выбирайте». Президент [РФ Владимир] Путин на эту тему очень подробно говорил и на пресс-конференции 9 мая: Армения должна сама решать, должна сама делать выбор, хочет она оставаться в ЕАЭС или присоединяться к ЕС, мы будем уважать любой выбор армянского [народа], но пусть этот выбор будет сделан», — сказал он.
По словам Лаврова, если Ереван уже принял закон о начале официального движения в ЕС, значит, власти Армении сами поставили вопрос ребром.
«Если такой закон есть, значит, ты уже сам поставил вопрос ребром, но тогда давайте отвечать за свои слова и обратимся к народу», — подчеркнул глава МИД РФ.