Մերժենք նիկոլիզմը, որ ունենանք հայրենիք
Մերժելով նիկոլիզմը՝ մենք կարող ենք վերականգնել հայրենիք ունենալու մեր իրավունքը»,- գրել է Արցախի ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը։
«Սիրում ու գնահատում եմ կյանքը, որն Աստված է պարգևել։ Եվ այն ընթացքը, որ պիտի անցնեմ, պարտավոր է լինել արժանապատիվ։ Սա իմ կյանքի հիմնարար սկզբունքներից է։ Ոչ նիկոլները, ոչ էլ որևէ իշխանություն իրավունք չունի որոշելու՝ ինչպես պետք է ապրեմ, ինչի հետ հաշտվեմ կամ ինչից հրաժարվեմ։
Այս իշխանության պարտադրած իրականությունը մարդու համար չի, առավել ևս՝ հայ մարդու։
Հունիսի 7-ի ընտրությունը միայն քաղաքական ընտրություն չէ։ Այն ընտրություն է արժանապատվության ու նվաստացման, հայրենիքի ու անհայրենիքության, պատասխանատվության ու անտարբերության միջև։
Ընտրությունը նաև տեսակի և որակի հաստատումն է։
Մերժելով նիկոլիզմը՝ մենք կարող ենք վերականգնել մեր արժանապատիվ ապրելու, հայրենիք ունենալու, խաղաղ, արդար և բարեկեցիկ կյանք կառուցելու իրավունքը»,- ընդգծել է Մետաքսե Հակոբյանը։

Отвергнем «никонизм», чтобы иметь Родину
«Отвергнув "никонизм", мы сможем восстановить своё право иметь Родину», — написала депутат парламента Арцаха Метаксе Акопян.
«Я люблю и ценю жизнь, которую мне подарил Бог. И путь, который мне предстоит пройти, обязан быть достойным. Это один из фундаментальных принципов моей жизни. Ни "николисты", ни какая-либо власть не имеют права решать, как мне жить, с чем смиряться или от чего отказываться.
Реальность, навязанная этой властью, не для человека, тем более — не для армянина.
Выбор 7 июня — это не только политический выбор. Это выбор между достоинством и унижением, Родиной и безродностью, ответственностью и безразличием.
Это также утверждение типа и качества человека.
Отвергнув "никонизм", мы можем восстановить своё право на достойную жизнь, на Родину, на построение мирной, справедливой и благополучной жизни», — подчеркнула Метаксе Акопян.