«Ուժեղ Հայաստանի» գրանցումը ուժը կորցրած կամ անվավեր ճանաչելու համար ոչ մի ողջամիտ իրավական հիմք չկա. Սոս Հակոբյան
05/06/2026 19:48
Փաստաբան Սոս Հակոբյանն անդրադարձել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ըհնտրացուցակի գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու պահանջով դիմումին, որը «Հանրապետություն» կուսակցությունն է ԿԸՀ ներկայացրել։ Հակոբյանը շեշտել է՝ հիմքեր չկան։
«Ընտրական օրենսգրքի համաձայն քաղաքական ուժի գրանցված նախընտրական ցուցակը չեղյալ համարելու երկու ընթացակարգ կա.  ցուցակը ուժը կորցրած ճանաչելու և ցուցակը անվավեր ճանաչելու մասին։
Ինչքան «Հանրապետություն» կուսակցության ներկայացուցիչների բացատրություններից հասկացա, երկու հիմքն էլ դիմումի մեջ առկա է։ Բացատրությունից ակնհայտ է նաև, որ գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու պահանջը վերաբերում է նախընտրական հիմնադրամի միջոցներին վերաբերող կանոնների խախտմանը։
ԸՕ 27-րդ հոդվածի 5-րդ մասը նախատեսում է նման հիմք, որը վերաբերում է՝ ԿԸՀ կողմից կիրառված տուգանքների չափը նախընտրական հիմնադրամի ծախսերի թույլատրելի վերին շեմը (800 մլն դրամ) ավելին քան 20%-ի չափով գերազանցելուն։ Նման պարագայում ԿԸՀ-ն իրավունք ունի դիմել վարչական դատարան (ինքնուրույն վերջնական որոշում չի կայացնում) գրանցումը ուժը կորցրած ճանաչելու պահանջով։
Ինչո՞ւ այս հիմքը չի աշխատի։ Նախ, հիմքի համար անհրաժեշտ են նախադրյալներ.
1. Քիչ ցույց տված ծախսի, կամ շեմը գերազանցելու հիմքով ուժը մեջ մտած վարչական ակտի (ԿԸՀ տուգանքի) առկայություն, որը չկա։ Եթե անգամ ԿԸՀ-ն որոշի նման տուգանք հիմա կիրառել, ուժը կունենա բողոքարկման հնարավորություն,
2. Բացի այդ, 03.06.2026թ. ԿԸՀ-ն իր եզրակացությամբ փաստել է, որ բոլոր մասնակից քաղաքական ուժերը իրենց նախընտրական ծախսերը կատարել են օրենքով նախատեսված կարգով և չափերով։ Հետևաբար, դիմումով պետք է ներկայացված լինեն նոր փաստեր, որոնց առկայությանը դժվար է հավատալ,
3. ԸՕ մի քիչ խառնիճաղանջ 48-րդ հոդվածից բխում է, որ ԿԸՀ կողմից կայացված որոշումը (այդ դեպքում կարող է լինել որոշում՝ դատարան դիմելու կամ չդիմելու և վարույթը կարճելու մասին) կողմերը կարող են բողոքարկել երեք օրվա ընթացքում։
Ուստի այս հիմքով ներկայացված դիմումը իրավական որևէ հեռանկար չունի։ Ուժը կորցրած ճանաչելու դիմումի մի շարք այլ հիմքեր կան, որոնք ներկայում կիրառելի չեն, հետևաբար դրանց անդրադառնալու կարիք չկա։
Ներկայացուցիչները նաև նշել են գրանցումը անվավեր ճանաչելու հիմքի մասին, սակայն մանրամասներ դրա վերաբերյալ չեն ներկայացրել։
Այնուամենայնիվ, անվավեր ճանաչելու հիմքերը ավելի անհավանական են. դրանք վերաբերում են ի սկզբանե ԿԸՀ ներկայացված փաստաթղթերի կեղծված լինելուն։ Դրանցից՝ կուսակցության համագումարի և մշտապես գործող ղեկավար մարմնի իրավազորության բացակայության կամ համապատասխան որոշումներն ընդունված չլինելու հիմքերն էլ կրկին պետք է հաստատված լինեն դատական կարգով։
Ուստի, այս փուլում «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի գրանցումը ուժը կորցրած կամ անվավեր ճանաչելու համար որևէ ողջամիտ իրավական հնարավորություն առկա չէ»,- նշել է Սոս Հակոբյանը։

Для признания регистрации «Сильной Армении» утратившей силу или недействительной нет никаких разумных правовых оснований — Сос Акопян
05/06/2026 19:53
Адвокат Сос Акопян прокомментировал заявление, поданное партией «Республика» в Центральную избирательную комиссию с требованием признать регистрацию избирательного списка партии «Сильная Армения» недействительной. По его словам, правовых оснований для этого нет.
«Согласно Избирательному кодексу, существует два механизма признания зарегистрированного предвыборного списка политической силы недействительным: признание регистрации утратившей силу и признание регистрации недействительной.
Насколько я понял из объяснений представителей партии «Республика», в их заявлении фигурируют оба основания. Из пояснений также следует, что требование о признании регистрации утратившей силу связано с предполагаемыми нарушениями правил использования средств предвыборного фонда.
Часть 5 статьи 27 Избирательного кодекса предусматривает такое основание, которое касается ситуации, когда размер штрафов, применённых ЦИК, превышает допустимый верхний предел расходов предвыборного фонда (800 млн драмов) более чем на 20%. В таком случае ЦИК имеет право обратиться в административный суд (самостоятельного окончательного решения не принимает) с требованием признать регистрацию утратившей силу.
Почему это основание не применимо? Во-первых, необходимы определённые предпосылки:
1. Наличие вступившего в законную силу административного акта (штрафа ЦИК) по факту превышения расходов или иных нарушений, которого нет. Даже если ЦИК примет такой штраф сейчас, он может быть обжалован и не вступит в силу окончательно.
2. Кроме того, в заключении ЦИК от 03.06.2026 указано, что все политические силы осуществили свои предвыборные расходы в рамках закона и установленных лимитов. Следовательно, должны быть представлены новые факты, наличие которых вызывает сомнение.
3. Из статьи 48 Избирательного кодекса следует, что решение ЦИК (в данном случае — о подаче или отказе в обращении в суд, либо о прекращении производства) может быть обжаловано в течение трёх дней.
Таким образом, данное заявление не имеет правовых перспектив.
Что касается признания регистрации недействительной, представители также упомянули это основание, но не представили деталей.
Однако основания для признания недействительности ещё менее вероятны: они касаются изначально поддельных документов, представленных в ЦИК. Это может включать отсутствие полномочий у съезда партии или постоянно действующего руководящего органа либо непринятие соответствующих решений, что в любом случае должно быть подтверждено в судебном порядке.
Следовательно, на данном этапе не существует никаких разумных правовых возможностей для признания регистрации блока "Сильная Армения" утратившей силу или недействительной», — отметил Сос Акопян.