Ինձ հետ աշխատած յուրաքանչյուր ոք գիտի՝ երբևէ չեմ արել որևէ բան, որը կարող է հակառակ լինել պետական շահին. Վիգեն Սարգսյան
05/06/2026 18:51
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել.
«Ինձ հետ որևէ կարգավիճակում աշխատած յուրաքանչյուր ոք գիտի, որ երբևէ չեմ արել որևէ բան, որ կարող է հակառակ լինել իմ ծառայության նպատակներին, առավել ևս` պետական շահին: Անկախ նրանից, եղել եմ պետական պաշտոնի, մասնավոր հատվածում, թե հասարակական գործունեության մեջ, ինչպես օրինակ, բազմաթիվ կառույցների խորհուրդների անդամ կամ ղեկավար եղածս շրջանում, միշտ արել եմ առավելագույնն ինձ վստահված կառույցի կամ ոլորտի զարգացման և առաջընթացի համար: Եվ արել եմ դա միշտ բարձր արդյունավետությամբ: Բացառություն չէ նաև Բրյուսովի անվան օտար լեզուների ինստիտուտի խորհրդի նախագահի պաշտոնում իմ աշխատանքը:
Չգիտեմ, թե ի՞նչ են այս անգամ հորինել ռեժիմի գրպանային քննիչները: Համալսարանի գույքի օտարման այս դեպքն առհասարակ չեմ մտաբերում, բայց վստահաբար գիտեմ, որ բացառված է, որ որոշում կայացրած լինենք, որը հակառակ լիներ Բրյուսովի անվան ինստիտուտի շահերին: Ես գիտեմ, որ մենք նման բան երբեք չէինք անի, ուստի չափազանց հանգիստ եմ այս նոր, ինչպես նաև նախկին մտացածին մեղադրանքների մասով:
Ակնհայտ է, որ այսօրվա քննչականի հապճեպ հրապարակումն առաջին հերթին ուղղված է իմ լավ ընկերոջը, Հայաստանի ընդդիմադիր դաշտի ամենամտածող, կարող և ազդեցիկ դերակատարներից մեկին, բացառիկ հայրենասեր Արմեն Աշոտյանին իր երեկվա եթերի համար պատժելուն և առաջիկա ներպետական զարգացումներին նրա մասնակցությունը կանխելուն: Փոխարենը, քաղաքական ընդդիմախոսների դեմ գործ կարելը պարզապես ամոթալի երևույթ չէ, դա ՀՀ Սահմանադրությամբ և օրենսդրությամբ արգելված և հետևաբար հանցավոր արարք է:
Հայաստանի հասարակությանը կոչ եմ անում ցուցաբերել քաղաքացիական դիրքորոշում և հունիսի 7-ին մեկ մարդու պես մասնակցել Ազգային ժողովի ընտրություններին: Դրանք ավելին են, քան խորհրադարանական ընտրություն: Դրանք երկիրը ազգակործան պատուհասից, խրոնիկ կապիտուլյանտից փրկելու վերջին հնարավորությունն է»:

Каждый, кто когда-либо работал со мной, знает: я никогда не совершал ничего, что могло бы противоречить государственным интересам — Виген Саргсян
05/06/2026 19:10
Бывший министр обороны Республики Армения Виген Саргсян выступил с заявлением:
«Каждый, кто когда-либо работал со мной в любом статусе, знает, что я никогда не совершал действий, которые могли бы противоречить целям моей службы, тем более — государственным интересам. Независимо от того, занимал ли я государственную должность, работал ли в частном секторе или занимался общественной деятельностью, например, будучи членом или руководителем советов различных организаций, я всегда делал максимум для развития и прогресса доверенных мне структур или сфер. И делал это всегда с высокой эффективностью. Не исключением является и моя работа на посту председателя совета Института иностранных языков имени Брюсова.
Я не знаю, что на этот раз выдумали карманные следователи режима. Я не помню случая отчуждения имущества университета, но я точно знаю, что исключено, чтобы мы принимали решения, противоречащие интересам института Брюсова. Я уверен, что мы никогда не сделали бы ничего подобного, поэтому я абсолютно спокоен в отношении этого нового, как и предыдущих, надуманных обвинений.
Очевидно, что сегодняшняя поспешная публикация Следственного комитета направлена прежде всего на то, чтобы наказать моего хорошего друга, одного из самых мыслящих, влиятельных и сильных представителей оппозиционного поля Армении, исключительного патриота Армена Ашотяна, за его вчерашнее выступление и предотвратить его участие в дальнейших внутриполитических процессах. Вместо этого фабрикация дел против политических оппонентов — это не просто постыдное явление, это запрещённое Конституцией и законом, а следовательно, преступное действие.
Я призываю общество Армении проявить гражданскую позицию и 7 июня массово принять участие в выборах Национального собрания. Это больше, чем парламентские выборы. Это последняя возможность спасти страну от разрушительного бедствия и хронического капитулянта», — говорится в заявлении.