«Մարտի 1-ի գործով» քրեական հետապնդում են հարուցել ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գորիկ Հակոբյանի և ԱԱԾ 4 աշխատակիցների նկատմամբ
Գլխավոր դատախազությունից հայտարարել են՝ «Մարտի 1-ի» գործով քրեական հետապնդում են հարուցել ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գորիկ Հակոբյանի և ԱԱԾ 4 աշխատակիցների նկատմամբ։
Հաղորդագրությունում նշել են.
«Դատախազն իր նախաձեռնությամբ 2026 թվականի հունիսի 5-ին, 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում, հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2044 թ. նոյեմբերից 8-ից մինչև 2016թ. փետրվարի 11-ը ՀՀ Կառավարությանն առընթեր Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Գ.Հ.-ի նկատմամբ՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, ինչպես նաև ենթակա աշխատակիցների կողմից պաշտոնեական կեղծիք կատարելը կազմակերպելու համար։
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, 2008 թվականի մարտի 1-ին, ՀՀ ԿԱ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնն զբաղեցրած Գ.Հ.-ն, «Ազատության» հրապարակում ոստիկանության ստորաբաժանումների ծառայողների բռնարարքներն արդարացնելու, ՀՀ ոստիկանության ուժերի կողմից «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված ֆիզիկական ուժ և հատուկ միջոցներ գործադրելու հիմքերի ակնհայտ բացակայության պայմաններում, կեղծ հիմքեր ստեղծելու նպատակով՝ հետին ամսաթվով՝ 2008 թվականի փետրվարի 28-ի թվագրմամբ, իր ենթակա աշխատակիցների օժանդակությամբ կազմել և ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնն զբաղեցրած Հ.Հ.-ին գաղտնի փոստի միջոցով ուղարկել է բովանդակությամբ կեղծ, պաշտոնեական փաստաթուղթ հանդիսացող գրություն այն մասին, թե «Ըստ ԱԱԾ-ում ստացվող օպերատիվ տվյալների՝ ՀՀ նախագահական ընտրություններից հետո՝ փետրվարի 20-ից, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և նրա թիմակիցների կողմից Երևանի «Ազատության» հրապարակում իրականացվող չարտոնված հանրահավաքներն ու երթերը նպատակ են հետապնդում ապակայունացնել իրավիճակը Երևան քաղաքում: Հանրահավաքների ընթացքում պարբերաբար հնչում են սադրիչ բնույթի հայտարարություններ և կոչեր: Ստացվել են նաև տեղեկություններ, որ ցուցարարներին բաժանվելու է հրազեն, պայթուցիկ նյութեր, մետաղյա ձողեր և մահակներ, որոնք կարող են օգտագործվել նրանց կողմից հրահրվող հնարավոր սադրիչ և հակաիրավական գործողությունների ընթացքում:»:
Այնուհետև, Գ.Հ.-ն վերոնշյալ փաստաթղթի կեղծ լինելու հանգամանքը քողարկելու նպատակով, 2008 թվականի մարտի դրությամբ ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ սահմանադրական կարգի պահպանման և ահաբեկչության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության պետի տեղակալի պաշտոնն զբաղեցրած Տ.Բ.-ին դրդել է կազմակերպել և ղեկավարել օպերատիվ բնույթի կեղծ տեղեկանքներ կազմելու ու հանձնելու գործընթացը: Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով՝ հետին ամսաթվերով՝ 2008 թվականի փետրվարի 23-ի, փետրվարի 24-ի և փետրվարի 28-ի թվագրմամբ, կազմվել և պաշտոնեական փաստաթղթաշրջանառության մեջ են դրվել օպերատիվ բնույթի կեղծ տեղեկանքներ, որոնց բովանդակությունն իբրև թե հիմք է հանդիսացել Գ.Հ.-ի՝ 2008 թվականի փետրվարի 28-ի կեղծ գրության համար:
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել նաև 2008 թվականին ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ սահմանադրական կարգի պահպանման և ահաբեկչության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության պետի տեղակալի պաշտոնն զբաղեցրած Տ.Բ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով՝ պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ մտցնելը կազմակերպելը), վարչության 4-րդ դեպարտամենտի քարտուղարի պաշտոնն զբաղեցրած Ն.Մ.-ի, սահմանադրական կարգի պահպանման բաժնի պետի պաշտոնն զբաղեցրած Ա.Գ.-ի և բաժնի պետի տեղակալի պաշտոնն զբաղեցրած Ա.Բ.-ի նկատմամբ՝ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով»:

По делу «1 марта» возбуждено уголовное преследование в отношении бывшего директора СНБ Горика Акопяна и четырёх сотрудников СНБ
05/06/2026 19:31
Генеральная прокуратура сообщила, что в рамках уголовного производства, связанного с событиями 1 марта 2008 года в Ереване, возбуждено уголовное преследование в отношении бывшего директора Службы национальной безопасности при правительстве Республики Армения Горика Акопяна и четырёх сотрудников СНБ.
«5 июня 2026 года по собственной инициативе прокурора в рамках уголовного производства, инициированного по факту событий 1–2 марта 2008 года в Ереване, было возбуждено публичное уголовное преследование в отношении Г.А., занимавшего должность директора СНБ при правительстве Республики Армения с ноября 2004 года по 11 февраля 2016 года, по факту совершения служебного подлога, а также организации совершения служебного подлога подчинёнными сотрудниками.
В частности, в рамках уголовного производства были получены данные о том, что 1 марта 2008 года Г.А., занимавший должность директора СНБ при правительстве Республики Армения, с целью оправдания насилия со стороны подразделений полиции на площади Свободы и создания заведомо ложных оснований для применения физической силы и специальных средств полицией в условиях очевидного отсутствия законных оснований, задним числом — с датировкой 28 февраля 2008 года — при содействии подчинённых сотрудников составил и направил по секретной почте начальнику полиции РА документ, содержащий ложные сведения и являющийся официальным документом.
В нём утверждалось, что, согласно оперативным данным СНБ, после президентских выборов, начиная с 20 февраля, митинги и шествия, проводимые Левоном Тер-Петросяном и его сторонниками на площади Свободы в Ереване, направлены на дестабилизацию ситуации в городе. Также указывалось, что в ходе митингов звучат провокационные заявления и призывы, а также что имеются сведения о возможной раздаче оружия, взрывчатых веществ, металлических прутьев и дубинок участникам протестов.
Далее Г.А. с целью сокрытия факта подложности данного документа побудил исполнявшего обязанности заместителя начальника главного управления по защите конституционного строя и борьбе с терроризмом СНБ Т.Б. организовать и возглавить процесс составления и передачи фиктивных оперативных справок. В результате были подготовлены и задним числом оформлены оперативные справки с датами 23, 24 и 28 февраля 2008 года, которые были внесены в официальный документооборот и якобы стали основанием для вышеуказанного письма от 28 февраля 2008 года.
Также публичное уголовное преследование возбуждено в отношении Т.Б. по признакам части 1 статьи 314 Уголовного кодекса 2003 года (организация внесения заведомо ложных сведений в официальные документы), а также в отношении Н.М., А.Г. и А.Б., занимавших различные должности в структуре СНБ, по тем же признакам», — говорится в сообщении прокуратуры.