«ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միություն» ՀԿ-ն կոչով է հանդես եկել
«2026թ. հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական հերթական ընտրություններին ընդառաջ հանդիպումներ ենք ունեցել մասնակից քաղաքական ֆավորիտ ուժերի ներկայացուցիչների հետ, քննարկել ինչպես նախընտրական գործընթացներին առնչվող իրավիճակային հարցեր, այնպես և «ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միություն» ՀԿ-ի կողմից մշակված` Ազգային անվտանգության ծառայության զարգացմանն ուղղված 11 կետից բաղկացած առաջարկությունները:
Մեր կողմից հանդիպման գրավոր առաջարկություն է ուղարկվել նաև իշխող քաղաքական ուժին, ինչը սակայն մնացել է անարձագանք:
Ըննդիմադիր ուժերի հետ հանդիպոմների ընթացքում կանխատեսվել է, որ անխուսփելի է Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից «փափուկ», իսկ պատեհ պահին նաև «կոշտ» ուժի գործադրմամբ Հայաստանի սուվերենության սահմանափակման ռիսկը: Կարևորվել է ԱԱԾ համակարգի բարեփոխման անհրաժեշտությունը, արվել են լրացուցիչ առաջարկներ: Նրանք միակարծիք են երկրի անվտանգային լրջագույն խնդիրների առկայության հարցում և պատրաստակամ՝ ողջ ներուժով դիմակայելու:
Հաշվի առնելով Հայաստանում և դրա շուրջ տիրող իրավիճակը, գտնում ենք, որ ժողովրդի միասնությունը կարող է վերականգնվել, իսկ անվտանգային ռիսկերը չեզոքացվել բացառապես ներքոհիշյալ ընդդիմադիր ուժերի ջանքերով, այլապես կյանքի է կոչվելու Ադրբեջանի կողմից պետականորեն արդեն իսկ իրականացվող «Արևմտյան Ադրբեջան» ծրագիրը:
Դիմելով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, այդ թվում՝ ուժային բոլոր կառույցների մեր գործընկերներին՝ կոչ ենք անում քվեարկել հետևյալ քաղաքական ուժերից որևէ մեկի օգտին (օբյեկտիվության նկատառումով հերթականությունը թվարկվում է ըստ քվեաթերթիկների համարների).
• N3 - ՍԱՄՎԵԼ ԿԱՐԱՊԵՏՅԱՆ - ՈՒԺԵՂ ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԴԱՇԻՆՔ
• N6 - ԱՐՄԱՆ ԹԱԹՈՅԱՆ - «ՄԻԱՍՆՈՒԹՅԱՆ ԹԵՎԵՐ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
• N7- ԳԱԳԻԿ ԾԱՌՈՒԿՅԱՆ - «ԲԱՐԳԱՎԱՃ ՀԱՅԱՍՏԱՆ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
• N10 - ԼԵՎՈՆ ԶՈՒՐԱԲՅԱՆ - «ՀԱՅ ԱԶԳԱՅԻՆ ԿՈՆԳՐԵՍ» ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ
• N17- ՌՈԲԵՐՏ ՔՈՉԱՐՅԱՆ+ԴԱՇՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ - ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԴԱՇՆԻՔ
Խիստ կարևորում ենք բոլորիս մասնակցությունը ընտրություններին՝ ակախ քաղաքական նախապատվությունից: Ընտրատեղամաս չգնալը հավասարազոր է ադրբեջանաթուրքական ծրագրին աջակցելուն:
ՉՎԱԽԵՆԱՔ և ՉԿԱՇԿԱՆԴՎԵՔ
Որևէ ուժային կառույց, քաղաքական ուժ չեն կարող խախտել Ձեր ընտրության կոնֆիդենցիալությունը և ֆիզիկապես վերահսկել, տեսնել, թե ում օգտին եք դուք քվեարկում: Նման խոսակցությունները սուտ են, տարածվում են Ձեզ իբր վերահսկողության տակ պահելու նպատակով»,- ասվում է հայտարարությունում։

Союз офицеров запаса СНБ выступил с призывом
Общественная организация «Союз офицеров запаса Службы национальной безопасности» выступила с заявлением.
В организации сообщили, что в преддверии очередных парламентских выборов, назначенных на 7 июня 2026 года, были проведены встречи с представителями политических сил, считающихся фаворитами избирательной кампании. В ходе обсуждений рассматривались как текущие вопросы, связанные с предвыборными процессами, так и разработанные организацией 11 предложений по развитию системы Службы национальной безопасности.
При этом письменное предложение о встрече было направлено и правящей политической силе, однако, как отмечается в заявлении, ответа на него получено не было.
По итогам встреч с оппозиционными силами, говорится в документе, был сделан вывод о наличии риска ограничения суверенитета Армении посредством применения со стороны Азербайджана и Турции как «мягкой силы», так и, при благоприятных для них обстоятельствах, «жёсткой силы». Также была подчёркнута необходимость реформирования системы СНБ и представлены дополнительные предложения в сфере безопасности.
Авторы заявления утверждают, что представители оппозиции едины во мнении о наличии серьёзных вызовов национальной безопасности и выражают готовность использовать весь свой потенциал для их преодоления.
«Учитывая ситуацию в Армении и вокруг неё, мы считаем, что восстановление единства народа и нейтрализация существующих угроз возможны исключительно усилиями перечисленных ниже оппозиционных сил. В противном случае будет реализована программа "Западный Азербайджан", которая уже осуществляется Азербайджаном на государственном уровне», — говорится в заявлении.
Организация обратилась к гражданам Армении, в том числе к сотрудникам силовых структур, с призывом проголосовать за одну из следующих политических сил (перечислены в порядке номеров в избирательном бюллетене):
- №3 — Самвел Карапетян, блок «Сильная Армения»;
- №6 — Арман Татоян, партия «Крылья единства»;
- №7 — Гагик Царукян, партия «Процветающая Армения»;
- №10 — Левон Зурабян, партия «Армянский национальный конгресс»;
- №17 — Роберт Кочарян и партия АРФ «Дашнакцутюн», блок «Армения».
В завершение авторы обращения подчеркнули важность участия граждан в выборах независимо от их политических предпочтений.
«Неучастие в голосовании равносильно поддержке азербайджано-турецкой программы.
Не бойтесь и не поддавайтесь давлению.
Ни одна силовая структура или политическая сила не может нарушить тайну вашего волеизъявления, физически контролировать или видеть, за кого вы голосуете. Подобные утверждения являются ложью и распространяются с целью удерживать граждан под контролем», — говорится в заявлении.