Ալիկ Ալեքսանյանին առնչվող գործով ՔԿ-ն ձախողվել է դատարանում․ 37 անձի կալանքի միջնորդությունները մեծամասամբ մերժվել են
05/06/2026 17:50
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ քննչական մարմինները տապավել են դատարաններում․ Ալեքսան Ալեքսանյանի գործով «Ուժեղ Հայաստան»-ի 37 համակիրների կալանավորման միջնորդությունները դատարաններում մասսայաբար մերժվել են, ընդ որում՝ հիմնավոր կասկածի բացակայության հիմքով, այսինքն, քննիչներն անգամ նվազագույն շեմը չեն կարողացել ապացուցել դատարաններում։
«Մենք տեղեկացանք, որ ներկայացված միջնորդություններից ընդամենը մի քանիսն է դատարանը բավարարել։ Քննչական կոմիտեն այս պահին զերծ է մնում մեկնաբանություններից, միջնորդությունների բավարարման պաշտոնական թիվ ասելու համար գրավոր հարցում են պահանջում, դատախազությունից ևս զերծ են մնում մեկնաբանություններից։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ երեկ վաղ առավոտից ավելի քան 50 հասցեներում խուզարկություններ են իրականացվել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության, «Մեր ձևով» հիմնադրամի աշխատակիցների բնակարաններում, ինչպես նաև՝ գրասենյակներում։ Ի սկզբանե ծրագրվում էին խուզարկություններ նաեւ պատգամավորության թեկնածուների բնակարաններում, ինչից հետագայում ձեռնպահ են մնացել։
37 անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ իբրև Ալեքսան Ալեքսանյանին օժանդակելու մեղադրանքով։ Ալեքսան Ալեքսանյանը, հիշեցնենք, ձերբակալվել, ապա կալանավորվել է նախօրեին։ Նա մեղադրվում է փողերի լվացման և հավաքներին մասնակցության համար մարդկանց աշխատանքի տեղավորելով՝ նյութապես շահագրգռելու մեջ։
Պաշտպան Արմեն Ֆերոյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Ալեքսանյանի կալանավորման որոշումը գնահատել է շատ ապօրինի։
«Ալեքսան Ալեքսանյանի մեղադրանքում նկարագրված արարքում անգամ հանցագործության հատկանիշներն առկա չեն, հետևաբար, կալանավորման միջնորդությունը պետք է մերժվեր՝ հիմնավոր կասկածի բացակայության հիմքով։ Կալանավորումը բացահայտ ապօրինի բնույթ է կրում»,- ասաց փաստաբանը՝ նշելով, որ պատրաստվում են բողոք ներկայացնել։
Ինչ վերաբերում է ՕՀՄ-ներին, որոնք դրվել են փողերի լվացման դրվագով մեղադրանքում, փաստաբանը նշեց, որ դրանք վիճարկվելու են, ամբողջությամբ ապօրինի են։
«Այս պահին որոշում չկա, բայց եթե անգամ լինի էլ, ապա դա չի նշանակում, որ օրինական են»,- ասաց Ֆերոյանը՝ հավելելով, որ Ալեքսանյանի դեպքում նույնսիկ հեռախոսային խոսակցություն էլ չկա»»,-գրում է լրատվամիջոցը։

По делу, связанному с Аликом Алексаняном, Следственный комитет потерпел неудачу в суде: ходатайства об аресте 37 человек в основном отклонены
05/06/2026 18:16
По информации издания «Фактинфо», следственные органы потерпели неудачу в судах: ходатайства об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу в отношении 37 сторонников партии «Сильная Армения» по делу Алексана Алексаняна в большинстве случаев были отклонены, причём на основании отсутствия обоснованного подозрения.
Сообщается, что суд удовлетворил лишь несколько из представленных ходатайств. Следственный комитет в настоящее время воздерживается от комментариев и требует письменный запрос для предоставления официальных данных о количестве удовлетворённых ходатайств. Прокуратура также не даёт комментариев.
Как уже сообщалось, вчера рано утром в более чем 50 адресах были проведены обыски — в квартирах и офисах сотрудников партии «Сильная Армения» и фонда «По-нашему». Изначально планировались также обыски в домах кандидатов в депутаты, однако впоследствии от этого отказались.
В отношении 37 человек возбуждено уголовное преследование по обвинению в пособничестве Алексану Алексаняну. Сам Алексан Алексанян был задержан и затем арестован накануне. Ему предъявлены обвинения в отмывании денег и материальном стимулировании людей через трудоустройство для участия в митингах.
Адвокат Армен Фероян в беседе с «Фактинфо» назвал решение об аресте Алексаняна «явно незаконным».
По его словам, в описанных в обвинении действиях отсутствуют признаки преступления, а значит, ходатайство об аресте должно было быть отклонено из-за отсутствия обоснованного подозрения. Защита намерена обжаловать решение.
Что касается оперативно-розыскных мероприятий по эпизоду отмывания денег, адвокат заявил, что они будут оспорены как полностью незаконные.
«На данный момент нет решения, но даже если оно будет, это не означает, что действия законны», — отметил Фероян, добавив, что в отношении Алексаняна даже нет телефонных разговоров, связанных с делом.