Հայաստանը ստիպված կլինի գազի համար լրացուցիչ մեկ միլիարդ դոլար գտնել. ՌԴ ԱԽ քարտուղարի տեղակալ
Հայաստանը ստիպված կլինի գազի համար լրացուցիչ մեկ միլիարդ դոլար գտնել։ Այս մասին «Վեստի» լրատվական ծառայությանը հայտնել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Ալեքսեյ Շեվցովը։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս Հայաստանը ռուսական գազը գնում է հազար խորանարդ մետրի դիմաց 177,5 դոլարով։
«Բորսայական գները, ինչպես արդեն քննարկել էինք նախորդ հարցազրույցում, այժմ կազմում են մոտ 600 դոլար և կարող են հասնել մինչև 800 դոլարի։ Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը Ռուսաստանից ստանում է 2,3 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, պարզ հաշվարկով կարելի է հասկանալ, որ Հայաստանը ստիպված կլինի լրացուցիչ գտնել մոտ մեկ միլիարդ դոլար, իսկ գուցեև ավելի շատ»,-ասել է Շևցովը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլյովը խորհուրդ էր տվել Հայաստանին փորձել ռուսական գազը փոխարինել եվրոպականով և տեսնել, թե ինչ արդյունք դա կտա։

Armenia will have to find an additional $1 billion for gas, says Russian Security Council official
Armenia would need to find an additional $1 billion to pay for gas, Deputy Secretary of the Russian Security Council Alexey Shevtsov told the Vesti news service.
According to Shevtsov, Armenia currently purchases Russian natural gas at a price of $177.5 per 1,000 cubic meters.
“Exchange prices, as we discussed in a previous interview, are currently around $600 and can rise to as much as $800. Given that Armenia receives 2.3 billion cubic meters of gas from Russia, a simple calculation shows that Armenia would have to find an additional $1 billion, and possibly even more,” Shevtsov said.