Հայաստանը ստիպված կլինի գազի համար լրացուցիչ մեկ միլիարդ դոլար գտնել. ՌԴ ԱԽ քարտուղարի տեղակալ
Հայաստանը ստիպված կլինի գազի համար լրացուցիչ մեկ միլիարդ դոլար գտնել։ Այս մասին «Վեստի» լրատվական ծառայությանը հայտնել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Ալեքսեյ Շեվցովը։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս Հայաստանը ռուսական գազը գնում է հազար խորանարդ մետրի դիմաց 177,5 դոլարով։
«Բորսայական գները, ինչպես արդեն քննարկել էինք նախորդ հարցազրույցում, այժմ կազմում են մոտ 600 դոլար և կարող են հասնել մինչև 800 դոլարի։ Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը Ռուսաստանից ստանում է 2,3 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, պարզ հաշվարկով կարելի է հասկանալ, որ Հայաստանը ստիպված կլինի լրացուցիչ գտնել մոտ մեկ միլիարդ դոլար, իսկ գուցեև ավելի շատ»,-ասել է Շևցովը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլյովը խորհուրդ էր տվել Հայաստանին փորձել ռուսական գազը փոխարինել եվրոպականով և տեսնել, թե ինչ արդյունք դա կտա։

Армении придется дополнительно найти 1 млрд долларов на газ — Совбез РФ
Армении придется дополнительно найти миллиард долларов на газ. Об этом ИС «Вести» заявил заместитель секретаря Совета безопасности России Алексей Шевцов.
По его словам, Армения сейчас покупает газ по 177,5 доллара за тысячу кубометров.
«Цена на биржах, мы уже тоже в первом опросе обсуждали, около 600 долларов, может дойти до 800. И с учетом того, что объем, который получает Армения от России, это 2,3 миллиарда кубометров, путем простого умножения можно понять то, что Армения где-то должна будет дополнительно изыскать около одного миллиарда долларов, а может быть и больше»,- сказал Шевцов.
Ранее министр энергетики России Сергей Цивилёв посоветовал Армении попытаться заменить российский газ европейским и посмотреть, к каким результатам это приведёт.