ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմել է 2.485.851
«ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 8-րդ հոդվածի 7-րդ մասի համաձայն` Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ` քվեարկության նախորդ օրը, բնակչության պետական ռեգիստրը վարող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված լիազոր մարմինը հրապարակում է Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված ընտրողների ընդհանուր թիվը` նշելով նաև ըստ գտնվելու վայրի, նախընտրած վայրի, և հաշվառում չունեցող ընտրողների, ընտրական տեղամասեր գործուղվող ոստիկանության ծառայողների, ստացիոնար բուժում իրականացնող բժշկական հաստատությունում գտնվող ընտրողների ընդհանուր թիվը:
Այդ մասին իրազեկում են ՀՀ ՆԳՆ-ից։
Նշվում է, որ 2026թ․ հունիսի 7-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունների քվեարկության նախորդ օրվա դրությամբ՝ ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմել է 2.485.851, որից ըստ գտնվելու վայրի ընտրական տեղամասերում ընդգրկված ընտրողների թիվը՝ 22734, հաշվառում չունեցող ընտրողների թիվը՝ 492, ընտրական տեղամասեր գործուղվող ոստիկանության ծառայողների թիվը՝ 5239, ստացիոնար բուժում իրականացնող բժշկական հաստատությունում գտնվող ընտրողների ընդհանուր թիվը՝ 627, տեղաշարժման դժվարություն ունեցող ընտրողների թիվը՝ 8:

Общее число избирателей, включённых в Реестр избирателей Армении, составило 2 485 851 человек
Согласно части 7 статьи 8 Конституционного закона Республики Армения «Избирательный кодекс Республики Армения», накануне дня голосования на выборах в Национальное собрание уполномоченный орган правительства Республики Армения, ведущий Государственный регистр населения, публикует общее число избирателей, включённых в Реестр избирателей Республики Армения, с указанием количества избирателей по месту фактического нахождения, по выбранному месту голосования, не имеющих регистрации, а также числа сотрудников полиции, командируемых на избирательные участки, и избирателей, находящихся на стационарном лечении в медицинских учреждениях.
Об этом сообщили в Министерстве внутренних дел Республики Армения.
Отмечается, что по состоянию на день, предшествующий голосованию на выборах в Национальное собрание, назначенных на 7 июня 2026 года, общее число избирателей, включённых в Реестр избирателей Республики Армения, составило 2 485 851 человек, из них: