Ժամը 15։00-ի դրությամբ ՄԻՊ աշխատակազմի թեժ գծին ստացվել է ընտրական գործընթացին վերաբերող 59 հեռախոսազանգ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի թեժ գծին ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների օրը՝ ժամը 15:00-ի դրությամբ ստացվել է ընտրական գործընթացի ընթացքում մարդու իրավունքներին առնչվող 59 հեռախոսազանգ:
Խնդիրների մի մասը չի վերաբերել ՄԻՊ մանդատին և փոխանցվել է իրավասու մարմիններին: Խնդիրների մի հատված էլ վերաբերել է համակարգային բնույթ ունեցող օրենսդրական հարցերի, որոնք արագ արձագանքման ձևաչափով միջամտություն չեն ենթադրում: ՄԻՊ մանդատին վերաբերելի 15 խնդիր Պաշտպանի աջակցությամբ ստացել է դրական լուծում։
Պաշտպանի աշխատակազմը նշված ժամանակահատվածում ուսումնասիրել է նաև լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում զետեղված 170 հրապարակում։
Ստացված ահազանգերը, ի թիվս այլնի, վերաբերել են ընտրացուցակներում անձի տվյալների բացակայությանը, քվեարկության ընթացակարգերին, ընտրատեղամասերի մատչելիությանը և հաշմանդամություն ունեցող անձանց ընտրական իրավունքների իրացմանը, ստացիոնար բուժման մեջ գտնվող անձի ընտրական իրավունքի իրացմանը, այլ համայնքի հաշվառում ունեցող կամ որևէ համայնքում հաշվառում չունեցող ընտրողների ընտրելու իրավունքի իրացմանը, օրվա ընթացքում քրեական վարույթներին առնչվող հարցերին և այլն:
Քաղաքացիներին տրվել են լիարժեք խորհրդատվություններ, ըստ կոնկրետ դեպքերի անմիջապես պարզաբանումներ են պահանջվել իրավասու մարմիններից։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է հետևել
ընտրական գործընթացի ընթացքում մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ կապված հարցերին:
Ընտրական իրավունքներին առնչվող բողոքներն ու ահազանգերը կարելի է Պաշտպանին ներկայացնել 116 կամ (096) 116 100 թեժ գծի հեռախոսահամարներով։

По состоянию на 15:00 на горячую линию Омбудсмена поступило 59 звонков, связанных с избирательным процессом
07/06/2026 16:32
По состоянию на 15:00 в день выборов в Национальное собрание Армении на горячую линию аппарата Защитника прав человека поступило 59 телефонных обращений, касающихся соблюдения прав человека в ходе избирательного процесса.
Часть обращений не относилась к компетенции Омбудсмена и была перенаправлена в уполномоченные органы. Некоторые вопросы носили системный законодательный характер и не предполагали вмешательства в формате оперативного реагирования. При содействии аппарата Омбудсмена положительное решение получили 15 обращений, относящихся к его мандату.
За указанный период сотрудники аппарата также изучили 170 публикаций в средствах массовой информации и социальных сетях.
Поступившие обращения касались, в частности, отсутствия данных избирателей в списках, процедур голосования, доступности избирательных участков и реализации избирательных прав лиц с инвалидностью, обеспечения права голоса граждан, находящихся на стационарном лечении, а также избирателей, зарегистрированных в других общинах либо не имеющих регистрации по месту жительства. Кроме того, обращения затрагивали вопросы, связанные с уголовными производствами, возбужденными в течение дня голосования.
Гражданам были предоставлены необходимые консультации, а по отдельным случаям у компетентных органов незамедлительно запрошены разъяснения.
Аппарат Защитника прав человека продолжает мониторинг соблюдения прав человека в ходе избирательного процесса.
Жалобы и сообщения, связанные с избирательными правами, граждане могут направлять по телефонам горячей линии: 116 или (096) 116 100.
Все зафиксированные в течение дня проблемы будут обобщены и направлены в соответствующие органы в установленном порядке.