Ընտրատեղամասերում ռումբերի մասին զանգերը և հաղորդագրությունները կեղծ են
Օտարերկրյա հեռախոսահամարներից և էլեկտրոնային փոստի հասցեներից ՀՀ քաղաքացիներին զանգեր և հաղորդագրություններ են ստացվել, որոնցում կեղծ տեղեկություններ են տարածվել իբր որոշ ընտրատեղամասերում ռումբեր են տեղադրված, հայտնում են ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունից։
«Իրավապահ մարմինների ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ահազանգերը չեն համապատասխանում իրականությանը։
Նման գործողությունները կարող են դիտարկվել որպես հիբրիդային ազդեցության և տեղեկատվական-հոգեբանական ճնշման փորձեր, որոնց նպատակն է խաթարել բնականոն ընտրական գործընթացը, հասարակության մեջ տարածել անհանգստություն և անվստահություն, ինչպես նաև ծանրաբեռնել պետական կառույցների աշխատանքը։
ՆԳՆ ոստիկանությունը և իրավապահ համակարգը լիովին վերահսկում են իրավիճակը։ Քաղաքացիներին հորդորում ենք չտրվել ապատեղեկատվությանը, չտարածել չստուգված տեղեկություններ և նման հաղորդագրություններ ստանալիս անմիջապես տեղեկացնել իրավապահ մարմիններին»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Сообщения о заложенных бомбах на избирательных участках оказались ложными
Гражданам Армении поступают звонки и сообщения с иностранных телефонных номеров и адресов электронной почты, содержащие ложную информацию о якобы заложенных взрывных устройствах на отдельных избирательных участках. Об этом сообщили в Министерстве внутренних дел Армении.
«В результате проведённых правоохранительными органами мероприятий установлено, что данные сообщения не соответствуют действительности.
Подобные действия могут рассматриваться как попытки гибридного воздействия и информационно-психологического давления, направленные на срыв нормального хода избирательного процесса, распространение тревоги и недоверия в обществе, а также создание дополнительной нагрузки на государственные структуры.
Полиция МВД и правоохранительная система полностью контролируют ситуацию. Призываем граждан не поддаваться дезинформации, не распространять непроверенные сведения и при получении подобных сообщений незамедлительно информировать правоохранительные органы», — говорится в сообщении ведомства.