Ռուսաստանը փորձում է Հայաստանին հասկացնել, որ ԵՄ-ն փաստացի դարձել է ռազմական միավորում. Օվերչուկ
Ռուսաստանը փորձում է Հայաստանին հասկացնել, որ Եվրոպական միությունը փաստացի դարձել է ռազմական միավորում։ Այս մասին «Վեստի» լրատվական ծառայությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի կառավարության փոխնախագահ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Օվերչուկի խոսքով՝ Մոսկվան նախկինում էլ և այժմ էլ Երևանի ուշադրությունն է հրավիրում Ռուսաստանի նկատմամբ ԵՄ-ի վերաբերմունքին, որը բացահայտորեն հայտարարում է իր թշնամական դիրքորոշման մասին։
«Մենք մշտապես այդ մասին խոսել ենք Հայաստանի հետ, և ոչ թե մեկ տարի, այլ տարիներ շարունակ։ Բնականաբար, այս ամենը տեղի է ունեցել փակ ձևաչափով, քանի որ չէինք ցանկանում դա հրապարակային դարձնել։ Մենք ասել ենք, որ այսօր Եվրոպական միությունն այլևս այն տնտեսական ինտեգրացիոն միավորումը չէ, ինչպիսին նախկինում էր։ Այսօր այն միություն է, որը փաստացի վերածվել է ռազմաքաղաքական դաշինքի և բացահայտորեն հայտարարում է մեր երկրի նկատմամբ իր թշնամական վերաբերմունքի մասին։ Եվ, իհարկե, մենք այս ամենի վրա ուշադրություն ենք հրավիրել և շարունակում ենք հրավիրել մեր հայ գործընկերների, ընկերների և դաշնակիցների ուշադրությունը, որպեսզի նրանք մտածեն, թե ինչ են անում»,-հայտարարել է Օվերչուկը։
Ավելի վաղ Օվերչուկը նշել էր, որ Հայաստանը կարծում է, թե Եվրոպական միությունը երկրի տնտեսության զարգացման համար ավելի լավ պայմաններ կստեղծի, սակայն, նրա գնահատմամբ, ԵՄ-ն այժմ արդեն ոչ թե տնտեսական ինտեգրացիոն միավորում է, այլ ռազմաքաղաքական բլոկ։

Оверчук сообщил о стремлении РФ донести до Армении, что ЕС стал военным союзом
Россия пытается донести до Армении, что Евросоюз фактически стал военным объединением. Такое заявление в интервью Павлу Зарубину для информационной службы "Вести" сделал заместитель председателя правительства России Алексей Оверчук.
По словам Оверчука, Москва обращала и продолжает обращать внимание Еревана на отношение ЕС к России, который открыто заявляет о своей враждебности.
"Мы постоянно об этом Армении говорили, причем не один год мы об этом говорили. Естественно, все это шло в закрытых режимах, мы не хотели это выносить на публику. Говорили о том, что Европейский союз сегодня – это уже не то экономическое интеграционное объединение. Сегодня это союз, который фактически уже трансформировался в военно-политический союз, который открыто заявляет о своей враждебности по отношению к нашей стране. И, конечно же, мы на это обращали внимание и продолжаем обращать внимание наших армянских коллег, друзей, союзников, чтобы они подумали, что они делают.
Ранее Оверчук заявил, что Армения думает, что Европейский союз создаст лучшие условия для развития экономики страны, однако сейчас ЕС представляет из себя не экономическое интеграционное объединение, а военно-политический блок.