ԵԽԽՎ-ն մտահոգություններ է արձանագրել ընտրարշավի ընթացքում
Խորհրդարանական ընտրություններն ընտրողներին հնարավորություն տվեցին ազատ ընտրություն կատարել տարբեր քաղաքական ուժերի միջև։ Ողջ քարոզարշավի ընթացքում արտաքին ճնշումները մեծ ազդեցություն ունեցան ընտրողների վրա, Երևանում հայտարարեց ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության հատուկ համակարգող Ֆարահ Քարիմին։
«Արշավը լի էր առճակատողական մոտեցումներով և բաժանություն բերող հռետորաբանությամբ։ Պետական ապարատի ներկայացուցիչների ճնշումները՝ մասնակցելու իշխող կուսակցության կազմակերպած միջոցառումներին, ինչպես նաև ձեռնարկված սոցիալական և տնտեսական միջոցառումները մեծ մտահոգություն են բարձրացնում նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում հնարավորությունների ազատության հետ կապված։ Անբավարար վերահսկողությունը և քարոզարշավի ֆինանսական միջոցների կանոնակարգումը սահմանափակում էին թափանցիկությունը և հանրային վերահսկողության հնարավորությունները»,-հայտարարեց առաքելության համակարգողը։
Նա նշեց, թե այս ընտրությունները տեղի ունեցան Հայաստանի զարգացման կարևոր, առանցքային փուլում։
«Բարձր եմ գնահատում հայ ընտրողների ջանքերն՝ իրենց ուժեղ նվիրման համար»,-ասաց առաքելության հատուկ համակորգը՝ հավելելով, որ 1403 տեղամասերում իրենց դիտորդները դրական գնահատական են տվել։

The parliamentary elections provided voters with an opportunity to freely choose between different political forces. At the same time, external pressures had a significant impact on voters throughout the campaign, said Farah Karimi, Special Coordinator of the PACE observation mission, in Yerevan.
“The campaign was characterized by confrontational approaches and divisive rhetoric. Pressure from state officials to participate in events organized by the ruling party, as well as the social and economic measures taken, raise serious concerns about the freedom of choice during the election campaign. Insufficient oversight and regulation of campaign finances limited transparency and opportunities for public oversight,” the mission coordinator said.
She noted that the elections took place at an important and pivotal stage in Armenia’s development.
“I highly appreciate the efforts of Armenian voters for their strong dedication,” said the mission’s special coordinator, adding that observers gave a positive assessment of voting in 1,403 polling stations.