Նիկոլ Փաշինյանի «միանձնյա հաղթանակի» մասին հայտարարությունը համարում ենք ԿԸՀ-ի վրա բացահայտ անօրինական ազդեցություն, որը քրեորեն պատժելի է. Արման Թաթոյան
08/06/2026 03:36
«Միասնության թևեր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանի հայտարարությունը.
«Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե ՔՊ-ն միանձնյա ձևավորում է Կառավարություն և հաղթել է ընտրություններում, հակասահմանադրական է  և վերազանցում է վարչապետի լիազորությունները:
Կառավարության ղեկավարը չունի իրավասություն հանդես գալու հայտարարությամբ և հայտարարելու իր միանձնյա հաղթանակի մասին, երբ քվեարկության արդյունքների 10%-ից մի փոքր ավելին է հաշվարկված, երբ Երևանում քվեարկության արդյունքների 10%-ն էլ ամփոփած չէ: Ավելին, Երևանի ընտրատեղամասերում քվեարկությունների արդյունքները չկան մինչև հիմա: Բոլոր թարմացումներն անկանոն են փոխվում, անհասկանալի է՝ ինչ հաճախականությամբ: Ավելին, թվերը պարբերաբար նվազում ու ավելանում են:
Այս պայմաններում նա խոսում է ընդդիմության տարբեր առաջնորդների պատասխանատվության ենթարկելու մասին. նման լիազորություն չունի վարչապետը: Սա օրենքի կոպիտ խախտում է:
Նիկոլ Փաշինյանի այս հայտարարությունը համարում ենք ընտրությունների արդյունքների վրա ազդելու նպատակով ԿԸՀ-ի վրա բացահայտ անօրինական ազդեցություն, որը քրեորեն պատժելի է»։

Татоян назвал заявление Пашиняна о победе попыткой незаконного давления на ЦИК
Кандидат в премьер-министры от партии «Крылья единства» Арман Татоян выступил с заявлением, в котором подверг критике слова премьер-министра Никола Пашиняна о победе партии «Гражданский договор» на парламентских выборах.
По мнению Татояна, заявление Пашиняна о том, что «Гражданский договор» одержал победу и самостоятельно сформирует правительство, противоречит Конституции и выходит за пределы полномочий главы правительства.
«Премьер-министр не уполномочен объявлять о своей победе в условиях, когда подсчитано лишь немногим более 10% голосов. При этом в Ереване на тот момент не были подведены даже результаты по 10% избирательных участков», — говорится в заявлении.
Татоян также отметил, что результаты голосования по столичным участкам на тот момент отсутствовали, а публикуемые данные обновлялись нерегулярно.
«Обновления происходят бессистемно, непонятно с какой периодичностью. Более того, публикуемые показатели то увеличиваются, то уменьшаются», — заявил он.
По словам Татояна, в таких условиях заявления о возможном привлечении к ответственности лидеров оппозиции являются недопустимыми.
«Премьер-министр не обладает такими полномочиями. Это грубое нарушение закона», — подчеркнул он.
Татоян заявил, что рассматривает высказывания Пашиняна как попытку повлиять на итоги выборов посредством давления на Центральную избирательную комиссию.
«Мы считаем это открытым незаконным воздействием на Центральную избирательную комиссию с целью влияния на результаты выборов, что может повлечь уголовную ответственность», — говорится в заявлении.