Հասարակության զգալի հատվածի անվստահությունը վաղ, թե ուշ վերածվում է նոր քաղաքական գործընթացների և նոր քաղաքական իրողությունների. Դանիելյան
Իշխանությունն ամեն գնով պահպանելը դեռ չի վկայում հասարակության վստահության մասին, ընտրություններից հետո տեղի ունեցող զարգացումներին անդրադառնալով՝ գրել է ՀՀԿ ԵԿ նախագահ Հենրիխ Դանիելյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է.
«Իշխանությունը փորձում է ընտրությունների արդյունքները ներկայացնել որպես իր քաղաքական գծի լիարժեք հաստատում։
Սակայն թվերն ու քաղաքական իրողությունները խոսում են այլ բանի մասին։
Պետական ամբողջ ռեսուրսի, տեղեկատվական գերակայության, ընդդիմախոսների նկատմամբ ճնշումների և քաղաքական հետապնդումների պայմաններում իշխանությունը չկարողացավ ապահովել ոչ սահմանադրական մեծամասնություն, ոչ էլ ստանալ ընտրողների բացարձակ մեծամասնության վստահությունը։
Սա պարզապես ընտրական արդյունք չէ․ սա քաղաքական գնահատական է։
Հատկանշական է նաև, որ վերջին տարիներին գործող իշխանությունը կորցրել է իր դիրքերը Երևանի և Գյումրու նման առանցքային քաղաքներում, ինչը վկայում է հանրային տրամադրությունների էական փոփոխության մասին։
Ուստի այս արդյունքը դժվար է չդիտարկել որպես ռազմավարական անհաջողություն։
Ավելի ճիշտ կլինի այն բնութագրել որպես պյուրոսյան հաղթանակ՝ ձևական հաջողություն, որը ձեռք է բերվել քաղաքական վստահության շարունակական նվազման պայմաններում։
Ի վերջո, քաղաքականության մեջ իշխանության պահպանման փաստն ինքնին դեռևս չի նշանակում հասարակական վստահության պահպանում։
Իսկ հասարակության զգալի հատվածի անվստահությունը վաղ, թե ուշ վերածվում է նոր քաղաքական գործընթացների և նոր քաղաքական իրողությունների»։

Недоверие значительной части общества рано или поздно трансформируется в новые политические процессы и новые политические реалии — Даниелян
08/06/2026 18:17
Сохранение власти любой ценой ещё не свидетельствует о доверии общества, написал председатель Молодёжной организации Республиканской партии Армении (РПА) Генрих Даниелян, комментируя события, последовавшие после выборов.
В частности, он отметил:
«Власть пытается представить результаты выборов как полное подтверждение своей политической линии.
Однако цифры и политические реалии говорят об обратном.
В условиях использования всего государственного ресурса, информационного преимущества, давления на оппонентов и политических преследований власти не удалось обеспечить ни конституционное большинство, ни получить доверие абсолютного большинства избирателей.
Это не просто избирательный результат — это политическая оценка.
Примечательно также, что в последние годы действующая власть утратила свои позиции в таких ключевых городах, как Ереван и Гюмри, что свидетельствует о существенных изменениях общественных настроений.
Следовательно, данный результат трудно не рассматривать как стратегическую неудачу.
Корректнее было бы охарактеризовать его как пиррову победу — формальный успех, достигнутый на фоне продолжающегося снижения политического доверия.
В конечном счёте в политике сам факт сохранения власти ещё не означает сохранения общественного доверия.
А недоверие значительной части общества рано или поздно трансформируется в новые политические процессы и новые политические реалии».