Կրեմլը դեռևս ձեռնպահ է մնում Հայաստանում ընտրությունների արդյունքները գնահատելուց, սակայն արձանագրում է խախտումների վերաբերյալ հաղորդումները
08/06/2026 14:35
Կրեմլում հրաժարվել են մեկնաբանել Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները, սակայն վստահեցրել են, որ ուշադիր հետևում են դրանց վերաբերյալ տեղեկություններին, այդ թվում՝ բազմաթիվ խախտումների մասին հաղորդումներին։
«Այս հարցի վերաբերյալ պաշտոնական մեկնաբանություններից ձեռնպահ կմնամ, քանի որ Հայաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը դեռ չի հրապարակել վերջնական արդյունքները, և մենք սպասում ենք այդ արդյունքներին»,-լրագրողներին ասել է Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք մանրակրկիտ արձանագրում ենք այս ընտրությունների շուրջ հայտնվող բոլոր հաղորդումները, այդ թվում՝ ընտրությունների ընթացքում տեղի ունեցած բազմաթիվ խախտումների մասին տեղեկությունները»-նշել է նա։

Кремль воздерживается от оценки выборов в Армении до объявления окончательных результатов, но фиксирует сообщения о нарушениях
В Кремле воздержались от комментариев результатов парламентских выборов в Армении, но заверили, что внимательно следят за информацией о них, в том числе о многочисленных нарушениях.
«Я воздержусь от каких-либо официальных комментариев на этот счет, потому что не было озвучено окончательных результатов ЦИК Армении, мы ждем этих результатов», - сказал журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Мы тщательно фиксируем все сообщения, которые появляются вокруг этих выборов, в том числе мы фиксируем сообщения о тех многочисленных нарушениях, которые имели место в ходе этих выборов, - отметил он.