Մանդատները վերցնելու կամ դրանցից հրաժարվելու հարցը քննարկելը, կարծում եմ, ժամանակավրեպ է. Ղազինյան
Մանդատները վերցնելու կամ դրանցից հրաժարվելու հարցը քննարկելը, կարծում եմ, ժամանակավրեպ է, գրել է նախկին պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը։
Ներկայուս շատ դժվար է ասել, թե որն է ճիշտ, կախված է մեծ թվով գործոններից և հողի վրա ստեղծված իրավիճակից:
Իրավիճակը փոխվում է ամեն ժամ, այսօր շատերի կարծիքով ճիշտ է հրաժարվելը, վաղը կամ մյուս օրը կարող է ստեղծվել այնպիսի իրավիճակ, որ մանդատները վերցնելուց 2 ամիս հետո իշխող ՔՊ-ն կորցնի ԱԺ-ում կայուն մեծամասնությունը և նշանակված վարչապետն օրենքի ուժով հրաժարական ներկայացնի:
Ասօրվա իրավիճակը համեմատելի չէ 2021թ իրավիճակի հետ, տրամագծորեն տարբերվում է և խորհրդարան անցած ուժերի հարաբերակցությունը, և ընտրությունների` իրեն «հաղթած» հռչակած ուժի և ընտրությունների լեգիտիմությունը (տոտալ կեղծված լինելը), և տարածաշրջանային ու աշխարհաքաղաքական իրավիճակը:
Ի տարբերություն մեր շատ ազնիվ, հայրենասեր ու էմոցիոնալ հայրենակիցների, քաղաքական ուժերի առաջնորդներն իրավունք չունեն որոշումներն ընդունել զգացմունքների ազդեցության ներքո, անհրաժեշտ է սառը և ռացիոնալ հաշվարկ, հնարավոր սցենարների մշակում, ռիսկերի և հնարավորությունների ադեկվատ գնահատում:
Նրանք իրենց որոշումներում կրում են ահռելի մեծ պատասխանատվություն ինչպես մեր հայրենիքի, այնպես էլ ձեզնից յուրաքանչյուրի առջև:
Այնպես որ, պետք է զսպել էմոցիաները, զինվել համբերությամբ, վստահել ձեր կողմից տրված ձայներով խորհրդարան անցած ուժերին և սպասել առաջնորդների հրահանգներին»:

Обсуждать вопрос о принятии или отказа от мандатов – пустая трата времени — Казинян
Обсуждение вопроса о получении мандатов или отказе от них на данном этапе – пустая трата времени. Об этом написал бывший депутат Артур Казинян.
«Сейчас очень трудно сказать, какое решение будет правильным. Всё зависит от большого количества факторов и ситуации, складывающейся на местах.
Обстановка меняется буквально каждый час. Сегодня многим может казаться правильным отказаться от мандатов, однако уже завтра или послезавтра может возникнуть ситуация, при которой через два месяца после получения мандатов правящая партия «Гражданский договор» потеряет устойчивое большинство в Национальном собрании, а назначенный премьер-министр будет вынужден уйти в отставку в силу закона.
Нынешняя ситуация несопоставима с ситуацией 2021 года. Кардинально отличаются как соотношение сил, прошедших в парламент, так и легитимность выборов и политической силы, объявившей себя победителем, а также региональная и геополитическая обстановка.
В отличие от многих наших честных, патриотичных и эмоциональных соотечественников, лидеры политических сил не имеют права принимать решения под влиянием эмоций. Необходимы холодный и рациональный расчёт, проработка возможных сценариев, адекватная оценка рисков и возможностей.
Они несут колоссальную ответственность как перед нашей Родиной, так и перед каждым из вас.
Поэтому следует сдержать эмоции, запастись терпением, довериться политическим силам, которым вы отдали свои голоса и которые прошли в парламент, и ждать решений их лидеров», — написал Казинян.