Գագիկ Ծառուկյանը տիկնոջ հետ վաղօրոք պլանավորած 2-3 օրյա այց ուներ. Իվետա Տոնոյանը Ծառուկյանի՝ երկիրը լքելու տեղեկությունների մասին
09/06/2026 16:09
ԲՀԿ առաջնորդ Գգաիկ Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանն անդրադարձել է ԶԼՄ-ներում հրապարակված տեղեկություններին և լուսանկարներին, ըստ որոնց՝ Գագիկ Ծառուկյանն այսօր փորձել է մեկնել ՀՀ-ից, սակայն իրավապահ մարմինները թույլ չեն տվել։
«Իշխանական քարոզչամեքենան ահասարսուռ վերնագրերով աղաղակում է, թե Գագիկ Ծառուկյանը փորձել է լքել երկիրը։ Իսկ հիմա ներկայացնում եմ իրականությունը։ Գագիկ Ծառուկյանը տիկնոջ հետ վաղօրոք պլանավորած 2-3 օրյա այց ուներ՝ խիստ անձնական ու ընտանեկան նպատակներով։ Սա է ամբողջ պատմությունը։ Երբ օդանավակայանում անձնագրային անցակետում Գագիկ Ծառուկյանին ասել են, որ ինչ-որ բան պետք է ճշտեն՝ Ծառուկյանը պատասխանել է, որ որևէ բան ճշտել պետք չէ և եթե դա պետք է այլ մեկնաբանության տեղիք տա, ապա ինքը հրաժարվում է ուղևորությունից և վերադառնում է տուն։ Ես հասկանում եմ, որ իշխանական ԶԼՄ-ն այսօրվա Հայաստանում ամեն բան գրելու ինդուլգենցիա ունեն, բայց կան բաներ, որ իսկապես անթույլատրելի են»,- գրել է նա:
Նշենք, որ Գլխավոր դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկերից խուսափելը):
Խափանման միջոց է ընտրված բացակայելու արգելքը:
Հիշեցնենք, որ ընտրություններից հետո` գիշերը, Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր՝ «Գագիկ Ծառուկյանը նստելու ա»։

У Гагика Царукяна была заранее запланированная 2–3-дневная поездка с супругой — Ивета Тоноян о сообщениях о попытке Царукяна покинуть страну
Пресс-секретарь лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна, Ивета Тоноян, прокомментировала появившиеся в СМИ публикации и фотографии, согласно которым Царукян якобы пытался сегодня выехать из Армении, однако правоохранительные органы не позволили ему это сделать.
«Провластная пропагандистская машина пугающими заголовками заявляет, что Гагик Царукян пытался покинуть страну. Теперь представлю реальную картину.
У Гагика Царукяна была заранее запланированная 2–3-дневная поездка с супругой по сугубо личным и семейным причинам. На этом вся история заканчивается.
Когда в аэропорту на паспортном контроле Царукяну сообщили, что необходимо что-то уточнить, он ответил, что ничего уточнять не нужно, и если это может стать поводом для различных интерпретаций, то он отказывается от поездки и возвращается домой.
Я понимаю, что провластные СМИ в сегодняшней Армении считают возможным писать всё что угодно, однако существуют вещи, которые действительно недопустимы», — написала Тоноян.
Напомним, что Генеральный прокурор возбудила в отношении Гагика Царукяна публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 290 Уголовного кодекса Армении (уклонение от уплаты налогов в особо крупном размере).
В качестве меры пресечения избран запрет на выезд из страны.
Также напомним, что после выборов премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил: «Гагик Царукян сядет».