Հայկական ծիրանով բեռնված 20 բեռնատար մեքենաներ կմեկնեն Լեհաստան
Հայաստանը փորձում է դիվերսիֆիկացնել իր արտաքին տնտեսական կապերն ու հայկական ապրանքների համար արտասահմանում գտնել իրացման նոր շուկաներ։ Երևանում կայացավ հայ-լեհական գործարար համաժողովը, որի շրջանակում քննարկվեցին հայկական արտադրանքը մասնավորապես Լեհաստան արտահանելու հնարավորությունները։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում լեհական «HAYWAY GROUP» ընկերության հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արթուր Լևանդովսկին հայտնեց, որ հայ և լեհ գործարարների միջև տեղի են ունեցել գործնական շփումներ, որոնք նպաստելու են երկկողմ տնտեսական կապերի ամրապնդմանը։
«Այս պահին ընթանում են բանակցություններ, և գործնական քայլերից մեկն էլ լինելու այն, որ հունիսի վերջին հայկական ծիրանով բեռնված 20 բեռնատար մեքենաներ կմեկնեն Լեհաստան։ Աշխատանքներ են ընթանում, որպեսզի ձեռք բերվեն համապատասխան սերտիֆիկատներ և ապրանքները հնարավորինս շուտ արտահանվեն Լեհաստան։ Սկսելու ենք ծիրանի արտահանումից»,- ասաց Լևանդովսկին։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Ռուսաստանը սահմանափակումներ էր կիրառել հայկական մրգերի, այդ թվում՝ ծիրանի ներմուծման վրա։ Ռուսաստանի կողմից հայկական ապրանքների ներմուծման սահմանափակումների և արգելքների ֆոնին Եվրամիությունն արդեն հայտարարել է Հայաստանին աջակցության փաթեթ նախապատրաստելու մասին, որի շրջանակում Հայաստանը 50 միլիոն եվրոյի ֆինանսական աջակցություն կստանա, ինչպես նաև լրացուցիչ միջոցառումներ՝ հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման և առևտրի դյուրացման նպատակով։

В Польшу отправятся 20 грузовых машин с армянскими абрикосами
Армения стремится диверсифицировать свои внешнеэкономические связи и найти новые рынки сбыта для армянской продукции. В Ереване состоялся армяно-польский бизнес-форум, в рамках которого обсуждались возможности экспорта армянской продукции, в частности, в Польшу.
В беседе с "Арменпресс" основатель и генеральный директор польской компании “HAYWAY GROUP” Артур Левандовский заявил, что между армянскими и польскими бизнесменами состоялись деловые контакты, которые будут способствовать укреплению двусторонних экономических связей.
"В настоящее время ведутся переговоры, и одним из практических шагов станет отправка в Польшу в конце июня 20 грузовых машин с армянскими абрикосами. Ведется работа по получению необходимых сертификатов и скорейшему экспорту продукции в Польшу. Начнем с экспорта абрикосов", — сказал Левандовский.
Напомним, что Россия ввела ограничения на импорт армянских овощей и фруктов, в том числе и абрикосов. На фоне российских ограничений и запретов на импорт армянских продуктов Европейский союз уже объявил о подготовке пакета помощи для Армении, в рамках которого Армения получит 50 миллионов евро финансовой помощи, а также дополнительные меры по расширению экспортных возможностей для армянской продукции и упрощению торговли.