«Չեն արտացոլում ժողովրդի կամարտահայտումը». «Ապրելու երկիր»-ն ընտրությունների արդյունքների հիման վրա ձևավորվող կառավարությունը համարում է ոչ լեգիտիմ
10/06/2026 15:37
2026թ․ հունիսի 7-ի Ազգային Ժողովի ընտրություններն անցել են «Ընտրական օրենսգրքի» բազմաթիվ խախտումներով և չեն արտացոլում ժողովրդի կամարտահայտումը, այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը։
«Քարոզարշավի ամբողջ ընթացքում և դրան նախորդող ամիսներին իշխանության ներկայացուցիչներն իրականացրել են ընտրողների նկատմամբ ճնշումներ՝ աշխատանքից ազատելու, ձերբակալելու և այլ սպառնալիքների տեսքով, հատկապես այն անձանց նկատմամբ, ովքեր կամ իրենք, կամ իրենց ընտանիքի անդամները որևէ ձևով ներգրավված են եղել ընդդիմադիր ուժերի ընտրական գործունեության մեջ։
Անհիմն ձերբակալվել, կալանավորվել, երկարատև հարցաքննությունների են կանչվել ընդդիմադիր թեկնածուներ և ընտրական շտաբների պատասխանատուներ՝ նրանց ընտրական գործընթացներից դուրս մղելու նպատակով։
Թեև պետական պաշտոնյաները գտնվել են արձակուրդում, քարոզարշավի ընթացքում շարունակել են հանդես գալ իրենց պաշտոնեական դիրքերից՝ անուղղակիորեն կատարելով իրենց գործառույթները։
Հանրային հեռուստատեսությունը քարոզարշավի ընթացքում և դրանից առաջ իրականացրել է համակարգված հակաքարոզչություն ընդդիմադիր ուժերի նկատմամբ՝ կրկնելով իշխանական համացանցային լրատվամիջոցների հակաքարոզչական թեզերը։
Ընտրությունների օրը բազմաթիվ տեղամասերում և դրանց հարևանությամբ, իշխանության ներկայացուցիչների ներկայությամբ, ճնշում է գործադրվել ընտրողների ազատ ընտրության վրա։
Թեև տեղամասերում, բուն քվեարկության գործընթացը անցել է հիմնականում օրենքի շրջանակներում, սակայն, համաձայն մեր վերլուծությունների և գնահատականների, ընտրություններին մասնակցող քաղաքացիներից առնվազն 130.000-ը իշխող կուսակցությանն ընտրել է պարտադրված՝ խուսափելով անձնական, ֆինանսական, սոցիալական, հոգեբանական և այլ խնդիրներից։
Նշված խախտումներն արձանագրել է նաև ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելությունը։ Վերոնշյալն ունեցել է էական ազդեցություն ընտրությունների արդյունքների վրա։ Ազատ ու արդար ընտրությունների պարագայում իշխող կուսակցությունը չէր կարողանալու ստանալ մանդատների մեծամասնությունը։
Այսպիսով, «Ապրելու երկիր» կուսակցությունն ընտրությունների արդյունքների հիման վրա ձևավորվող կառավարությունը համարում է ոչ լեգիտիմ»,- ասվում է հայտարարությունում։

«Не отражают волеизъявление народа»: партия «Страна для жизни» считает правительство, сформированное по итогам выборов, нелегитимным
Парламентские выборы, состоявшиеся 7 июня 2026 года, прошли с многочисленными нарушениями Избирательного кодекса и не отражают реального волеизъявления народа. Об этом говорится в заявлении партии Страна для жизни.
В партии утверждают, что на протяжении всей предвыборной кампании и в предшествующие ей месяцы представители власти оказывали давление на избирателей, угрожая увольнениями, задержаниями и другими мерами, особенно в отношении граждан, которые сами либо члены их семей были вовлечены в деятельность оппозиционных политических сил.
Согласно заявлению, оппозиционные кандидаты и руководители избирательных штабов подвергались необоснованным задержаниям и арестам, а также вызывались на длительные допросы с целью отстранения от участия в избирательном процессе.
Партия также заявляет, что государственные должностные лица, несмотря на нахождение в отпуске, продолжали участвовать в кампании, фактически используя своё служебное положение.
Кроме того, в заявлении утверждается, что общественный телеканал в период избирательной кампании и до её начала осуществлял систематическую антиагитацию против оппозиционных сил, воспроизводя тезисы провластных интернет-ресурсов.
В партии заявили, что в день голосования на ряде избирательных участков и вблизи них в присутствии представителей власти оказывалось давление на граждан с целью повлиять на их свободный выбор.
При этом в партии признают, что непосредственно процесс голосования на участках в основном проходил в рамках закона. Однако, как утверждается в заявлении, согласно проведённым анализам и оценкам, не менее 130 тысяч избирателей проголосовали за правящую партию под давлением, стремясь избежать личных, финансовых, социальных, психологических и иных проблем.
В партии также заявили, что указанные нарушения были зафиксированы наблюдательной миссией ОБСЕ и оказали существенное влияние на результаты выборов.
«В условиях свободных и справедливых выборов правящая партия не смогла бы получить большинство мандатов», — говорится в заявлении.
В связи с этим партия «Страна для жизни» считает правительство, которое будет сформировано по итогам выборов, нелегитимным.