805 անձի մերժել են ՀՀ քաղաքացիություն տրամադրել
2025 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության տրամադրման վերաբերյալ 805 դիմում մերժվել է, ԱԺ-ում այս մասին հայտնել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Խաչատուր Պողոսյանը։
Նա նշել է, թե վիճակագրություն չկա՝ արդյոք 805-ի մեջ Արցախից բռնի տեղահանված անձինք կա՞ն, թե՞ ոչ։
«Իմ ունեցած տեղեկության համաձայն՝ գրեթե բացառվում են նման դեպքերը, որովհետև Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը Արցախից բռնագաղթած մեր հայրենակիցների վերաբերյալ գործերը առանձնահատուկ ռեժիմով՝ ամենակարճ ժամանակում է նայում: Իմ հիշողության մեջ չկա դեպք, որ նման դիտարկումներ լինեն»,- ընդգծել է Պողոսյանը։

805 человек получили отказ в предоставлении гражданства Армении
В течение 2025 года в предоставлении гражданства Республики Армения было отказано по 805 заявлениям. Об этом в Национальном собрании сообщил исполняющий обязанности руководителя аппарата президента Армении Хачатур Погосян.
По его словам, статистики о том, входят ли в число этих 805 заявителей лица, вынужденно перемещённые из Арцаха, нет.
«Согласно имеющейся у меня информации, подобные случаи практически исключены, поскольку Служба миграции и гражданства рассматривает дела наших соотечественников, вынужденных переселенцев из Арцаха, в особом порядке и в максимально сжатые сроки. Насколько я помню, случаев, вызывавших подобные вопросы, не было», — подчеркнул Погосян.