805 անձի մերժել են ՀՀ քաղաքացիություն տրամադրել
2025 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության տրամադրման վերաբերյալ 805 դիմում մերժվել է, ԱԺ-ում այս մասին հայտնել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Խաչատուր Պողոսյանը։
Նա նշել է, թե վիճակագրություն չկա՝ արդյոք 805-ի մեջ Արցախից բռնի տեղահանված անձինք կա՞ն, թե՞ ոչ։
«Իմ ունեցած տեղեկության համաձայն՝ գրեթե բացառվում են նման դեպքերը, որովհետև Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը Արցախից բռնագաղթած մեր հայրենակիցների վերաբերյալ գործերը առանձնահատուկ ռեժիմով՝ ամենակարճ ժամանակում է նայում: Իմ հիշողության մեջ չկա դեպք, որ նման դիտարկումներ լինեն»,- ընդգծել է Պողոսյանը։

805 people denied RA citizenship
In 2025, 805 applications for citizenship of the Republic of Armenia were rejected, the acting head of the staff of the President of the Republic of Armenia, Khachatur Poghosyan, announced in the National Assembly.
He noted that there are no separate statistics indicating whether any of the 805 applicants were forcibly displaced persons from Artsakh.
“According to my information, such cases are almost excluded, because the Migration and Citizenship Service reviews applications from our compatriots forcibly displaced from Artsakh under a special procedure and in the shortest possible time. As far as I recall, there have been no such cases,” Poghosyan emphasized.