Արցախի ադրբեջանացման, իր շեֆի՝ Արցախն Ադրբեջան հռչակելու ժամանակ Ասրյանը հուզվե՞լ է
ԶՈւ ԳՇ պետն ԱԺ-ում հայտարարեց, որ մայիսի 28-ի զորահանդեսի ժամանակ հուզվել է․ անդրադարձել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Աբրահամյանը նշել է․  «Հետաքրքիր է՝ Արցախի ադրբեջանացման, իր շեֆի՝ Արցախն Ադրբեջան հռչակելու ժամանակ Ասրյանը հուզվե՞լ է, թե՞ համարել է, որ Հայաստանն ազատվել է «թոքից»:
ԳՇ պետը հուզվե՞լ է իր և իր իշխանության՝ 44-օրյա պատերազմի և 2023-ի սեպտեմբերյան հարձակման հետևանքով, որպես ավար, Ադրբեջանին հանձնված ռազմական տեխնիկայի և սպառազինության համար:
Արդյո՞ք հուզվում է Ասրյանը, երբ իր քաղաքական ղեկավարը իր հայտարարություններով թիրախավորում է իր ենթակա անձնակազմին, անարգում մեր նահատակների հիշատակը, քաշքշում նրանց ծնողներին:
Աչքերը լցնո՞ւմ է արդյոք Ասրյանը, երբ Փաշինյանը լկտի բառապաշար է օգտագործում իր հայրենակիցների նկատմամբ:
Արդյո՞ք ԳՇ պետը հուզվում է, երբ իր ներկայությամբ հիշեցնում են, որ Արցախն Ադրբեջան է, իսկ իր ծառայությունն Արցախին ոչ թե հայրենիքի պաշտպանություն է, այլ երկրի շահերին ծառայություն:

Did Asryan get emotional during the Azerbaijanization of Artsakh, when his superior declared Artsakh to be Azerbaijan?
10/06/2026 11:42
The Chief of the General Staff of the Armed Forces stated in the National Assembly that he became emotional during the May 28 military parade. This was noted by NA deputy Tigran Abrahamyan.
Abrahamyan remarked: “It is interesting whether Asryan got emotional during the Azerbaijanization of Artsakh, when his boss declared Artsakh to be Azerbaijan, or whether he considered that Armenia had been freed from the burden.
Was the Chief of the General Staff emotional about the military equipment and weapons transferred to Azerbaijan as spoils by him and his government following the 44-day war and the September 2023 offensive?
Does Asryan become emotional when his political leader targets subordinate personnel in his statements, disrespects the memory of our martyrs, and involves their parents in political disputes?
Does Asryan’s voice tremble when Pashinyan uses offensive language toward his compatriots?
Does the Chief of the General Staff become emotional when reminded, in his presence, that Artsakh is Azerbaijan, and that his service in Artsakh is not the defense of the homeland, but service to the interests of another country?