Նիկոլը պարզ ասել է՝ անկլավների հարց լինելու է, զիջումների հարց լինելու է, Սահմանադրության հարց լինելու է. հասարակությունն այս ամենը լսել է ու գնացել ձայն է տվել
11/06/2026 10:29
Ընտրությունների այլ նախնական արդյունքներ
Որքան էլ այս օրերին կարևոր գործ անենք՝ հաշվենք քվեաթերթիկներ, շտկենք սխալները, հաշվենք մանդատների բաշխումն ու հետագա անելիքները, որոնք իրոք շատ կարևոր են, կա ընտրությունների այլ, գուցե ավելի կարևոր կողմ, այլ արդյունք.
1.Սոցիոլոգիան Հայաստանում չի աշխատում։ Բոլորը ժամանակի երկար հատվածի ընթացքում սխալ պատկեր են տվել։ Եվ դա սոցիոլոգների որակի խնդիրը չէ, նրանցից շատերը լուրջ պրոֆեսիոնալներ են։ Դա անազնիվ հասարակության խնդիր է։ Հայաստանում առկա է հանրային վստահության լրջագույն դեֆիցիտ։ Մենք տոտալ խաբում ենք, անազնիվ ենք, ու տոտալ չենք վստահում իրար ու որևէ մեկին։ Վստահության նման ցածր պաշարով հասարակությունները ձեռքբերումներ չեն ունենում։ Սրա մասին կան ամբողջական տեսություններ։
2․Հանրային տրամադրությունների այլ ինդիկատորները նույնպես և նույն պատճառով չեն արտացոլում իրականությունը։ Ու մենք չգիտենք՝ իրականում ինչ է ուզում և ինչի է ձգտում մեր հասարակությունը։ Սա լրջագույն ներքին մարտահրավեր է, որ կարող է քանդել ցանկացած առողջ ընթացք։
3.Մենք պարտավոր ենք ընդունել, որ Նիկոլը ազնիվ է եղել իր ձևակերպումներում և կարճաժամկետ ծրագրային ասելիքով։ Պարզ ասել է՝ անկլավների հարց լինելու է, զիջումների հարց լինելու է, Սահմանադրության հարց լինելու է։ Եվ հասարակությունն այս ամենը լսել է ու գնացել ձայն է տվել։
4.Օրբանին մերժեց Բուդապեշտը։ Քաղաքը կանգնեց ու քաղաքային ձայնով երկիրը տարավ փոփոխությունների։ Երևանը լսեց ու տեսավ Նիկոլի բոլոր ասածներն ու պահվածքն ու քվեարկեց նրա օգտին։ Փոքր կենտրոնի սրճարանային էլիտան ու մայրաքաղաքային մշակույթը քվեարկեցին դեստրուկցիային, սատկացնել-կզցնել թեզին։ Սա նույնպես պետք է արձանագրել։
5.Այս պահին ունենք երեք հայ միլիարդատերեր՝ Ռ. Վարդանյան, Ս. Կարապետյան, Գ. Ծառուկյան, ովքեր Հայաստանի համար արել են հսկայական գործ, և ստացվում է, որ հայ հասարակության մի զգալի մաս ողջունում է նրանց բանտում պահելու օրակարգը։ Սա աննորմալություն է՝ հանրային անոմալիա։ Եվ կառուցել-ստեղծելու օրակարգը պարտվում է քանդել-խլելու օրակարգին։ Ո´ր ժողովուրդը, ո´ր պետությունը գնացել է այս ճանապարհով, պատմական փորձանքի է հասել։
6.Ընտրակաշառքը հասարակությունը դեգրադացնող ամենակեղտոտ բաներից մեկն է։ Ամոթ է, որ մեր երկրում նման մշակույթ կա, ինչն այս տեսքով երբեք չի եղել հարևան Վրաստանում։ Բայց հարց. եթե պնդում եք, որ եղել են ընտրակաշառքներ, 8 տարում ինչո՞ւ հնարավոր չեղավ ձևավորել ընտրակաշառք մերժող հասարակություն։ Բայց դա հնարավոր կլիներ միայն, եթե զուգահեռ ջարդվեր բերովի հանրահավաքների և վարչական ռեսուրսի տոտալ կիրառման, հասարակությանն ուժային ու վարչական մեթոդներով տոտալ ճնշելու, ստրկացնելու մշակույթը։ Հասարակությունն այս ութ տարիների ընթացքում դարձել է ավելի´ կոտրված, ավելի´ ստրկացած։
7.Մանդատներ, քաղաքական ուժերը մի կողմ. մենք հիմա ունենք մի հասարակություն, որը չի ուզում և պատրաստ չէ ազնիվ խոսակցության։ Չեմ բացառում, որ այս պահին պարզապես ունակ չէ ազնիվ խոսակցության։ Ու տոտալ անվստահությունը կրում է համակարգային բնույթ՝ բոլոր մակարդակներում, բոլոր հանրույթներում։ Սա չափազանց լուրջ խնդիր է։
8.Ադրբեջանի նախկին ԱԳՆ Թ. Զուլֆուգարովի ձևակերպումը, թե «Երկաթյա բռունցքը 5 տարում բուժեց ՀՀ քաղաքացիների 50 տոկոսին, և պետք է շարունակել բուժումը» սահմռկեցուցիչ է իր էությամբ։ Իրական ընտրությունը այստեղ է. կա´մ մենք կբուժվենք կամ մեզ կբուժեն։
«Այլընտրանքային նախագծեր» խումբի անդամ

Ваге Ованнисян: Пашинян прямо говорил об анклавах, уступках и Конституции — общество это услышало и всё равно проголосовало
11/06/2026 10:41
Член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян представил собственную оценку предварительных итогов парламентских выборов, заявив, что помимо распределения голосов и мандатов существуют и более важные выводы.
По его мнению, одним из главных итогов стало то, что социологические исследования в Армении не отражают реальную картину общественных настроений.
«Проблема не в качестве социологов, многие из них являются серьёзными профессионалами. Проблема в неискренности общества. В Армении существует серьёзнейший дефицит общественного доверия. Мы тотально обманываем друг друга и никому не доверяем», — отметил Ованнисян.
Он также считает, что по той же причине другие показатели общественных настроений не отражают действительность, а потому невозможно точно понять, чего на самом деле хочет армянское общество.
Отдельно Ованнисян затронул предвыборную риторику премьер-министра Никола Пашиняна.
«Мы обязаны признать, что Никол был честен в своих формулировках и краткосрочной программе. Он прямо говорил, что будет вопрос анклавов, будут вопросы уступок, будет вопрос Конституции. И общество всё это услышало и пошло голосовать за него», — заявил он.
Комментируя ситуацию в Ереване, Ованнисян отметил, что столица, по его оценке, поддержала действующую власть, несмотря на все заявления и действия премьер-министра.
Он также выразил мнение, что значительная часть общества поддерживает политику уголовного преследования армянских предпринимателей-миллиардеров, среди которых назвал Рубена Варданяна, Самвела Карапетяна и Гагика Царукяна.
По словам аналитика, это свидетельствует о серьёзных общественных проблемах и конфликте между созидательной и разрушительной повестками.
Говоря о теме подкупа избирателей, Ованнисян назвал её одной из наиболее разрушительных практик для общества, однако задался вопросом, почему за последние восемь лет не удалось сформировать общественное неприятие подобных явлений.
В заключение он заявил, что армянское общество переживает глубокий кризис доверия и не готово к откровенному общественному диалогу.
«Тотальное недоверие носит системный характер — на всех уровнях и во всех сообществах. Это чрезвычайно серьёзная проблема», — подчеркнул Ованнисян.