ԶՊՄԿ-ն միացել է ՄԱԿ-ի գլոբալ պայմանագրին
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն (ԶՊՄԿ) հայտարարում է, որ միացել է ՄԱԿ-ի “Գլոբալ պայմանագիր” միջազգային նախաձեռնությանը (United Nations Global Compact): Այն կորպորատիվ կայունության միջազգային խոշորագույն նախաձեռնության է, որը միավորում է հազարավոր ընկերությունների, որոնք հավատարիմ են պատասխանատու բիզնես վարքագծին և կայուն զարգացմանը։
Միանալով ՄԱԿ-ի Համաշխարհային պայմանագրին՝ ԶՊՄԿ-ն իր գործունեությունն ու բիզնես պրակտիկաները համապատասխանեցնում է նախաձեռնության Տասը սկզբունքներին, որոնք վերաբերում են մարդու իրավունքներին, աշխատանքային հարաբերություններին, շրջակա միջավայրի նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքին և հակակոռուպցիոն գործունեությանը՝ միաժամանակ նպաստելով ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների (SDG) իրագործմանը։
Այս որոշումն արտացոլում է ԶՊՄԿ-ի հանձնառությունը՝ բարելավելու իր բնապահպանական, սոցիալական և կորպորատիվ կառավարման (ESG) կատարողականը և ապահովելու իր գործունեության շարունակական համապատասխանեցումը կայունության միջազգային չափանիշներին և լավագույն փորձին։
«ՄԱԿ-ի «Գլոբալ պայմանագիր» նախաձեռնությանը միանալն արտացոլում է մեր հանձնառությունը՝ շարունակաբար կատարելագործելու մեր գործունեությունը և մեր գործընթացները համապատասխանեցնելու պատասխանատու կորպորատիվ վարքագծի միջազգային սկզբունքներին։ Որպես Հայաստանի առաջատար հանքարդյունաբերական ընկերություն, մենք գիտակցում ենք մեր պատասխանատվությունը՝ արժեք ստեղծելու ոչ միայն արտադրության, այլև արդյունավետ կառավարման, շրջակա միջավայրի նկատմամբ պատասխանատու մոտեցման, անվտանգ աշխատավայրի և շահագրգիռ կողմերի հետ կառուցողական ներգրավվածության միջոցով»,-նշել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին։
Նախաձեռնության շրջանակում ԶՊՄԿ-ն տարեկան կհրապարակի Առաջընթացի հաղորդակցություն (Communication on Progress, CoP), որը առաջընթացի վերաբերյալ հաշվետվություն է տասը սկզբունքների իրականացման ուղղությամբ, և հնարավորություն է տալիս համեմատել արդյունքները հանքարդյունաբերության և մետաղների ոլորտի առաջատար միջազգային ընկերությունների հետ։
ՄԱԿ-ի Գլոբալ պայմանագրին միանալը ևս մեկ կարևոր հանգրվան է ԶՊՄԿ-ի կայուն զարգացման չափանիշները, կորպորատիվ կառավարումը և հաշվետվողականությունը բարելավելու ճանապարհին՝ շահագրգիռ կողմերի համար երկարաժամկետ արժեք ստեղծելու հանձնառությամբ։ ԶՊՄԿ-ն օգտվելով առիթից, նաև տեղեկացնում է, որ ընկերությունը վերջերս ստացել է աշխարհի առաջատար ESG վարկանշային գործակալություններից մեկի կողմից վարկանիշ 2024 թ․ համար։
Երկու տարվա ընթացքում (2022-24) ԶՊՄԿ-ն բարելավել է իր ESG գնահատականը 20 կետով՝ գերազանցելով մետաղների և հանքարդյունաբերության ոլորտի համաշխարհային միջին ցուցանիշը և արձանագրելով զգալի առաջընթաց կայունության կատարողականի և կառավարման գործելակերպերի բարելավման ուղղությամբ։ Այս արդյունքները հրապարակային չեն, սակայն ԶՊՄԿ-ն նախատեսում է դիմել 2025 հաշվետու տարվա համար հրապարակային ESG վարկանիշի, որի հրապարակումը սպասվում է 2026 թվականին։

Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC) is pleased to announce it has joined the United Nations Global Compact (UNGC), the world's largest corporate sustainability initiative, bringing together thousands of companies committed to responsible business practices and sustainable development.
By becoming a participant in the UN Global Compact, ZCMC aligns its operations and business practices with the initiative's Ten Principles covering human rights, labour, environmental stewardship, and anti-corruption, while contributing to the achievement of the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs).
The decision reflects ZCMC's commitment to strengthening its environmental, social, and governance (ESG) performance and ensuring the continuous alignment of its activities with internationally recognized sustainability standards and best practices.
"Joining the United Nations Global Compact reflects our commitment to continuously improving the way we operate and to aligning our business with globally recognized principles of responsible corporate conduct. As Armenia's leading mining company, we recognize our responsibility to create value not only through production, but also through strong governance, environmental stewardship, safe workplaces, and constructive engagement with our stakeholders." said Roman Khudoliy, General Director of Zangezur Copper Molybdenum Combine.
As part of the initiative, ZCMC will annually publish its Communication on Progress (CoP), providing stakeholders with an account of the company's progress in implementing the Ten Principles and enabling benchmarking against leading companies across the global mining and metals sector.
Joining the UN Global Compact marks another important milestone in ZCMC's sustainability journey and its efforts to strengthen corporate governance, enhance accountability, and create long-term value for its stakeholders.
ZCMC would also like to take this opportunity to inform its stakeholders that the company has recently completed an assessment by one of the world's leading ESG rating agencies for the year 2024. Over a two-year period, ZCMC improved its ESG score by 20 points, exceeding the global industry average for the metals and mining sector and reflecting significant progress in strengthening its sustainability performance and governance practices. While the results are not publicly disclosed, ZCMC intends to pursue a public ESG rating for the 2025 reporting year, with publication expected in 2026.