ԶՊՄԿ-ն միացել է ՄԱԿ-ի գլոբալ պայմանագրին
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն (ԶՊՄԿ) հայտարարում է, որ միացել է ՄԱԿ-ի “Գլոբալ պայմանագիր” միջազգային նախաձեռնությանը (United Nations Global Compact): Այն կորպորատիվ կայունության միջազգային խոշորագույն նախաձեռնության է, որը միավորում է հազարավոր ընկերությունների, որոնք հավատարիմ են պատասխանատու բիզնես վարքագծին և կայուն զարգացմանը։
Միանալով ՄԱԿ-ի Համաշխարհային պայմանագրին՝ ԶՊՄԿ-ն իր գործունեությունն ու բիզնես պրակտիկաները համապատասխանեցնում է նախաձեռնության Տասը սկզբունքներին, որոնք վերաբերում են մարդու իրավունքներին, աշխատանքային հարաբերություններին, շրջակա միջավայրի նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքին և հակակոռուպցիոն գործունեությանը՝ միաժամանակ նպաստելով ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների (SDG) իրագործմանը։
Այս որոշումն արտացոլում է ԶՊՄԿ-ի հանձնառությունը՝ բարելավելու իր բնապահպանական, սոցիալական և կորպորատիվ կառավարման (ESG) կատարողականը և ապահովելու իր գործունեության շարունակական համապատասխանեցումը կայունության միջազգային չափանիշներին և լավագույն փորձին։
«ՄԱԿ-ի «Գլոբալ պայմանագիր» նախաձեռնությանը միանալն արտացոլում է մեր հանձնառությունը՝ շարունակաբար կատարելագործելու մեր գործունեությունը և մեր գործընթացները համապատասխանեցնելու պատասխանատու կորպորատիվ վարքագծի միջազգային սկզբունքներին։ Որպես Հայաստանի առաջատար հանքարդյունաբերական ընկերություն, մենք գիտակցում ենք մեր պատասխանատվությունը՝ արժեք ստեղծելու ոչ միայն արտադրության, այլև արդյունավետ կառավարման, շրջակա միջավայրի նկատմամբ պատասխանատու մոտեցման, անվտանգ աշխատավայրի և շահագրգիռ կողմերի հետ կառուցողական ներգրավվածության միջոցով»,-նշել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին։
Նախաձեռնության շրջանակում ԶՊՄԿ-ն տարեկան կհրապարակի Առաջընթացի հաղորդակցություն (Communication on Progress, CoP), որը առաջընթացի վերաբերյալ հաշվետվություն է տասը սկզբունքների իրականացման ուղղությամբ, և հնարավորություն է տալիս համեմատել արդյունքները հանքարդյունաբերության և մետաղների ոլորտի առաջատար միջազգային ընկերությունների հետ։
ՄԱԿ-ի Գլոբալ պայմանագրին միանալը ևս մեկ կարևոր հանգրվան է ԶՊՄԿ-ի կայուն զարգացման չափանիշները, կորպորատիվ կառավարումը և հաշվետվողականությունը բարելավելու ճանապարհին՝ շահագրգիռ կողմերի համար երկարաժամկետ արժեք ստեղծելու հանձնառությամբ։ ԶՊՄԿ-ն օգտվելով առիթից, նաև տեղեկացնում է, որ ընկերությունը վերջերս ստացել է աշխարհի առաջատար ESG վարկանշային գործակալություններից մեկի կողմից վարկանիշ 2024 թ․ համար։
Երկու տարվա ընթացքում (2022-24) ԶՊՄԿ-ն բարելավել է իր ESG գնահատականը 20 կետով՝ գերազանցելով մետաղների և հանքարդյունաբերության ոլորտի համաշխարհային միջին ցուցանիշը և արձանագրելով զգալի առաջընթաց կայունության կատարողականի և կառավարման գործելակերպերի բարելավման ուղղությամբ։ Այս արդյունքները հրապարակային չեն, սակայն ԶՊՄԿ-ն նախատեսում է դիմել 2025 հաշվետու տարվա համար հրապարակային ESG վարկանիշի, որի հրապարակումը սպասվում է 2026 թվականին։

ЗММК присоединился к Глобальному договору ООН
Зангезурский медно-молибденовый комбинат (ЗММК) рад сообщить о присоединении к Глобальному договору ООН (UNGC) — крупнейшей в мире инициативе в области корпоративной устойчивости, объединяющей тысячи компаний, приверженных ответственному ведению бизнеса и устойчивому развитию.
Став участником Глобального договора ООН, ЗММК приводит свою деятельность и бизнес-практики в соответствие с Десятью принципами инициативы в области прав человека, трудовых отношений, ответственного отношения к окружающей среде и противодействия коррупции, одновременно содействуя достижению Целей устойчивого развития ООН (ЦУР).
Это решение отражает приверженность ЗММК укреплению своих экологических, социальных и управленческих (ESG) показателей и обеспечению постоянного соответствия своей деятельности международно признанным стандартам и лучшим практикам устойчивого развития.
«Присоединение к Глобальному договору ООН отражает нашу приверженность постоянному совершенствованию деятельности компании и приведению бизнеса в соответствие с общепризнанными принципами ответственного корпоративного поведения. Как ведущая горнодобывающая компания Армении, мы осознаем свою ответственность за создание ценности не только через производство, но и через сильное корпоративное управление, ответственное отношение к окружающей среде, безопасные рабочие места и конструктивное взаимодействие с заинтересованными сторонами», — отметил Генеральный директор Зангезурского медно-молибденового комбината Роман Худолий.
В рамках инициативы ЗММК будет ежегодно публиковать Сообщение о прогрессе (Communication on Progress, CoP), предоставляя заинтересованным сторонам информацию о прогрессе компании в реализации Десяти принципов и возможность сопоставлять свои результаты с ведущими компаниями мировой горнодобывающей и металлургической отрасли.
Присоединение к Глобальному договору ООН является еще одной важной вехой на пути устойчивого развития ЗММК и в усилиях компании по укреплению корпоративного управления, повышению подотчетности и созданию долгосрочной ценности для своих заинтересованных сторон.
Пользуясь случаем ЗММК также сообщает, что компания недавно прошла оценку за 2024 год одной из ведущих международных ESG-рейтинговых организаций. За два года (2022-2024) ЗММК улучшил свой ESG-рейтинг на 20 пунктов, превысив среднемировой показатель для металлургической и горнодобывающей отрасли и продемонстрировав значительный прогресс в укреплении своих показателей устойчивого развития и практик корпоративного управления. Хотя результаты оценки не являются публичными, ЗММК намерен получить публичный ESG-рейтинг за отчетный 2025 год, публикация которого ожидается в 2026 году.