Փաշինյանն իշխանության ուզուրպացիայի անոնս արեց. Սուրեն Սուրենյանց (Տեսանյութ)
ԲՀԿ-ն բոլոր տեղամասերում ունեցել է վստահված անձեր, հունիսի 8-ի լուսադեմին բոլոր տեղամասերից ստացել ենք արձանագրությունները, պարզ թվաբանական գործողությամբ ակնհայտ է, որ ԲՀԿ-ն անցողիկ շեմը հաղթահարել է, «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է ԲՀԿ պատգամավորի թեկնածու Սուրեն Սուրենյանցը։
«Այդուհանդերձ, մենք չենք բացառել, որ ԿԸՀ-ն կարող է ամենաթողությամբ առաջնորդվել։ Կարևոր է արձանագրել, որ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը ըստ էության իշխանության ուզուրպացիայի անոնս արեց, ժամը 2-ին իրեն հռչակում է հաղթող, միանձնյա իշխանություն ձևավորող այն պարագայում, երբ այդ ժամին մեծ տեղամասերում դեռ հաշվարկը շարունակվում էր, ստացված և ամփոփված էին միայն գյուղաբնակ, փոքր համայնքների տվյալները, որոնք մեծ հաշվով այլ պատկեր կարող էին ցույց տալ, մեծ էլեկտորալ պատկերը չէին կարող բացահայտել, Փաշինյանը որևէ տարբերակ, հնարավորություն չուներ ամբողջական պատկերի մասին պատկերացում կազմելու։ Բացի այդ, նորմալ ղեկավարը, եթե իսկապես հաղթած է լինում, առաջին հետընտրական ասուլիսին միասնության կոչերով է հանդես գալիս, հայտարարում, որ ինքը բոլորի վարչապետն է, Փաշինյանը ճիշտ հակառակն է անում, ընդդիմադիր լիդերներին ձերբակալելու հրահանգ է տալիս այն դեպքում, երբ այդ մարդիկ, ըստ պաշտոնական թվերի, առնվազն կես միլիոն ընտրողի շահերի տրանսլյատորն են»։

Пашинян анонсировал узурпацию власти — Сурен Суренянц (видео)
Кандидат в депутаты от партии «Процветающая Армения» Сурен Суренянц заявил, что партия имела доверенных лиц на всех избирательных участках, а утром 8 июня получила протоколы со всех участков.
По его словам, простые арифметические расчёты показывают, что ППА преодолела проходной барьер.
«Тем не менее, мы не исключали, что ЦИК может действовать с полной безнаказанностью. Важно зафиксировать, что Никол Пашинян фактически анонсировал узурпацию власти в ночь с 7 на 8 июня: в 02:00 он объявил себя победителем и единолично формирующим власть, в то время как в этот момент подсчёт голосов в крупных участках ещё продолжался. Были доступны в основном данные небольших сельских общин, которые не могли отражать общую электоральную картину», — отметил Суренянц.
Он также заявил, что «нормальный руководитель» после победы призывает к единству и называет себя «премьер-министром всех», тогда как, по его словам, Пашинян действует противоположным образом и даёт распоряжения об арестах оппозиционных лидеров.