Ընդդիմադիր գործիչներիս խնդիրը պետք է լինի թիրախային մերկացնել նիկոլական ստերը, պայքարել բացառապես նիկոլիզմի դեմ. Շարմազանով
13/06/2026 13:16
Նիկոլ Փաշինյանը սեփական ժողովրդին պատերազմով ահաբեկեց, բայց այդ դեպքում էլ իր նպատակին չհասավ, գրել է ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը.
«Ողջ քարոզարշավի ընթացքում Փաշինյանը պնդել է, որ եթե ինքը սահմանադրական մեծամասնություն չստանա, ապա սեպտեմբերին աղետալի պատերազմ է սպասվում։
Սա սեփական ժողովրդի նկատմամբ ուղիղ շանտաժի և ահաբեկման դրսևորում է։
Նման վախի և սպասվող պատերազմի մթնոլորտում ժողովրդի մի լուրջ հատված ահաբեկված ձայն է տվել ՔՊ-ին։
ՔՊ-ն նույնիսկ այս պարագայում չստացավ սահմանադրական մեծամասնություն ու իր իսկ պնդումով՝ սեպտեմբերին պետք է սպասել պատերազմի։
Բայց երեկ Նիկոլը քեֆ-ուրախության մեջ էր։
Ինչի՞ վրա է քեֆի մեջ, եթե իր իսկ պնդումով՝ պատերազմ է լինելու։
Սա է դրանց քաղաքական պատկերը… սուտ, կեղծիք, շանտաժ, ռեպրեսիաներ:
2021-ին խաբեց ու ասաց՝ «Արցախի անջատում հանուն փրկության»՝ բերելով Արցախի կորուստ ու հայաթափում, իսկ 2026-ին էլ պատերազմով վախեցնելով շահեց ձայներ՝ ընտրությունից հետո ասելով, որ պատերազմ չի սպասվում։
Ոնց ուզում՝ «ֆռռացնում» է հասարակությանը։
Հին հույն փիլիսոփա Հերակլիտն ասում էր՝ նույն գետը երկրորդ անգամ չես մտնի, բայց մենք հերթական անգամ մտանք նույն գետը։
Հ.Գ. -Ընդդիմադիր գործիչներիս խնդիրը պետք է լինի թիրախային մերկացնել նիկոլական ստերը, պայքարել բացառապես նիկոլիզմի դեմ, տուրք չտալ էմոցիաներին ու ներընդդիմադիր փոխհրաձգություն չիրականացնել, մանդատ վերցնել-չվերցնելը «հայոց հարց» չսարքել։
Մեր պետության ներքին սպառնալիքը նիկոլիզմն է, հետեւաբար, պետք է կենտրոնանալ դրա դեմ պայքարելու վրա,  ոչ թե շեղվել այս գլխավոր օրակարգից»։

Задача оппозиционных деятелей должна заключаться в целенаправленном разоблачении лжи николизма и борьба исключительно против николизма — Шармазанов
13/06/2026 13:30
Никол Пашинян запугивал собственный народ угрозой войны, однако даже в этом случае не достиг своей цели. Об этом написал пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
«На протяжении всей избирательной кампании Пашинян утверждал, что если не получит конституционного большинства, то уже в сентябре страну ждёт катастрофическая война.
Это прямое проявление шантажа и запугивания собственного народа.
В атмосфере страха и ожидания войны значительная часть граждан отдала свои голоса партии «Гражданский договор».
Однако даже в этих условиях правящая сила не получила конституционного большинства, а значит, если исходить из её собственных заявлений, в сентябре следует ожидать войны.
Но вчера Никол пребывал в приподнятом настроении и праздновал.
Чему радоваться, если, по его же словам, впереди война?
Таков их политический облик — ложь, фальсификации, шантаж и репрессии.
В 2021 году он обманул людей лозунгом «отделение Арцаха ради спасения», что в итоге привело к потере Арцаха и исходу армянского населения. В 2026 году он вновь получил голоса, запугивая общество войной, а после выборов заявил, что войны не ожидается.
Сколько ещё можно вводить общество в заблуждение?
Древнегреческий философ Гераклит говорил: нельзя войти в одну и ту же реку дважды. Но мы в очередной раз вошли в ту же реку.
P.S. Задачей нас, оппозиционных деятелей, должно стать целенаправленное разоблачение лжи николизма, борьба исключительно против николизма, отказ от эмоциональных реакций и прекращение внутренних конфликтов внутри оппозиции. Не стоит превращать вопрос о получении или отказе от депутатских мандатов в главный вопрос страны.
Главная внутренняя угроза для нашего государства — николизм. Поэтому необходимо сосредоточиться на борьбе именно с ним, а не отвлекаться от этой основной повестки», — написал Шармазанов.