«Նույնիսկ եթե Փաշինյանը կրկին ինչ-որ բան նվիրի Ադրբեջանին, նրանք մեզ կվերավաճառեն ռուսական գազ՝ աստղաբաշխական գներով». Արման Աբովյան
13/06/2026 20:20
Քաղաքական վերլուծաբան Արման Աբովյանը շեշտում է՝ իշխանության պնդումները՝ այլ երկրներչից գազ գնելու մասին, միֆ են ու մանիպուլյացիա.
«Փաշինյանական նազիր-վեզիրներից մեկը, առանց որևէ բանական կաշկանդվածության, հայտարարեց, որ եթե ռուսները բարձրացնեն գազի գինը, ապա Հայաստանը գազ կգնի Թուրքմենստանից, Իրանից կամ Ադրբեջանից (ընդ որում՝ «Ադրբեջան» բառը նա արտասանեց առանձնահատուկ ակնածանքով)։
Հետաքրքիր է՝ Հայաստանի ներկայիս իշխանություններն իսկապե՞ս մարդկանց հիմարի տեղ են դնում, թե՞ սա պարզապես իրենց անգրագիտության հերթական դրսևորումն է: Դե որ էդպես է, եկեք փորձենք հասկանալ, թե իրականում ինչ է կատարվում։
Եվ այսպես, հերթով անդրադառնանք տարբերակներին։
Թուրքմենական գազի գնման դեպքում անհրաժեշտ կլինի կամ Իրանի կամ Ռուսաստանի միջոցով ռևերսային սխեմա, իսկ դրա համար անհրաժեշտ է կամ իրանական, կամ ռուսական կողմի համաձայնությունը (սա առանձնահատուկ եմ ընգծում փաշիստական նազիր-վեզիրների համար)
Բացի այդ, ես խիստ, չափազանց խիստ կասկածում եմ, որ ռուսները կամ իրանցիները կհամաձայնվեն փրկել հայկական տնտեսությունը։ Սակայն նույնիսկ եթե հրաշք տեղի ունենա, այդ գազի գինը կլինի անչափ բարձր։
Իրանից ուղիղ գազ գնելու դեպքում պետք է հաշվի առնել, որ քանի դեռ իրանցիները ռուսների հետ չեն համաձայնեցրել Հայաստան գազի մատակարարման պայմանները, որևէ գազ չի լինելու։
Իսկ եթե հաշվի առնենք այն փաստը, որ Փաշինյանը համաձայնություն է տվել հենց Իրանի սահմանին ամերիկյան հենակետի ձևավորմանը՝ TRIPP անվան տակ (այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքը»), ապա դժվար է պատկերացնել, որ Իրանի հետ հարաբերություններն այնպիսի վիճակում կլինեն, որ նրանք մեզ գազ վաճառեն շահավետ պայմաններով։
Մնում է Ադրբեջանը, որը ոչ միայն մշտապես շանտաժի է ենթարկում հայկական ժողովրդին «Արևմտյան Ադրբեջանի» գաղափարով, այլ նաև առաջ է մղում Հայաստանը ադրբեջանցիներով բնակեցնելու հայեցակարգը։ Ի դեպ, դրա մասին խոսվում է նաև Հայաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության պաշտոնական զեկույցում։
Եվ այստեղ է գալիս այս պատմության գագաթնակետը։
Ադրբեջանը ազատ գազային պաշարներ չունի։ Կրկնում եմ՝ իր ամբողջ գազն արդեն տարիներ առաջ վաճառված է Թուրքիային և Եվրոպական միության երկրներին։
Այսինքն՝ նույնիսկ եթե Փաշինյանի իշխանությունը կրկին ինչ-որ բան զիջի, փոխանցի կամ նվիրի Ադրբեջանին, ադրբեջանցիները մեզ կվաճառեն ռուսական գազ՝ այն Ռուսաստանից գնելով և Հայաստանին վերավաճառելով աստղաբաշխական գներով։
Եվ հիմա հարց է առաջանում․ ինչո՞ւ է Փաշինյանի իշխանությունը բոլորին հիմարի տեղ դնում՝ պատմելով «գազի այլընտրանքային մատակարարումների» մասին այս անհեթեթ հեքիաթները»,- գրել է Արման Աբովյանը։

«Даже если Пашинян снова что-то уступит Азербайджану, нам всё равно будут перепродавать российский газ по астрономическим ценам» — Арман Абовян
13/06/2026 20:40
Политический обозреватель Арман Абовян заявил, что утверждения властей о возможности закупки газа у альтернативных поставщиков являются мифом и манипуляцией.
«Один из пашиняновских визирей без тени сомнения заявил, что если Россия повысит цену на газ, то Армения сможет покупать его у Туркменистана, Ирана или Азербайджана. Причём слово "Азербайджан" было произнесено с особым почтением.
Возникает вопрос: нынешние власти Армении действительно считают людей настолько наивными или это очередное проявление их некомпетентности? Попробуем разобраться, как обстоят дела в действительности», — написал Абовян.
По его словам, в случае закупки туркменского газа потребуется реверсная схема поставок через Иран или Россию, что невозможно без согласия одной из этих стран.
«Кроме того, я крайне сомневаюсь, что Россия или Иран захотят спасать армянскую экономику. Но даже если это произойдёт, стоимость такого газа окажется чрезвычайно высокой», — отметил он.
Говоря о поставках из Ирана, аналитик заявил, что реализация такого сценария также зависит от согласования условий с российской стороной.
Отдельно Абовян остановился на азербайджанском направлении.
«Азербайджан не располагает свободными объёмами газа. Повторяю: весь его газ уже много лет назад законтрактован и продан Турции и странам Европейского союза.
Это означает, что даже если власть Пашиняна вновь что-то уступит, передаст или подарит Азербайджану, азербайджанская сторона будет продавать Армении российский газ, закупая его у России и перепродавая нам по астрономическим ценам», — считает аналитик.
В заключение Абовян задался вопросом, почему власти продолжают говорить об альтернативных поставках газа.
«Возникает закономерный вопрос: зачем власть Пашиняна вводит людей в заблуждение, рассказывая эти абсурдные сказки об альтернативных поставках газа?» — написал Арман Абовян.