Գլխավոր դատախազի հրամանով` 2 դատախազի նկատմամբ նշանակվել է կարգապահական տույժ
2026 թվականի հունվարի 21-ին Սիսիանի կայազորի զինվորական դատախազությունում և Կապանի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող 2 անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովը 2026 թվականի հունիսի 10-ին կայացած նիստում 2 դատախազի գործողություններում հաստատված է համարել կարգապահական խախտման փաստի առկայությունը, հայտնում են դատախազությունից։
Մասնավորապես՝ դատախազները, պատասխանատու լինելով մինչդատական վարույթի օրինականության համար, մի շարք քրեական վարույթներ սահմանված ժամկետում չեն պահանջել վարույթն իրականացնող մարմնից և ժամանակին չեն կայացրել համապատասխան դատախազական ակտեր:
Գլխավոր դատախազի՝ 2026 թվականի հունիսի 12-ի որոշմամբ, Սիսիանի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ. նվազ խստություն ունեցող կարգապահական տույժ է կիրառվել՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դատախազը, բացի իր հսկողության ներքո գտնվող քրեական վարույթների նկատմամբ հսկողությունից, ղեկավարել և կազմակերպել է Կապանի կայազորի զինվորական դատախազության գործունեությունը (նախկինում Կապանի կայազորի զինվորական դատախազությունում է զբաղեցրել ինքնավար պաշտոն):
Գլխավոր դատախազի՝ 2026 թվականի հունիսի 12-ի որոշմամբ, Կապանի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «դասային աստիճանի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» տեսակի կարգապահական տույժ:

По распоряжению Генерального прокурора к двум прокурорам применены дисциплинарные взыскания
21 января 2026 года в отношении двух лиц, занимающих самостоятельные должности в Сисианской и Капанской гарнизонных военных прокуратурах, были возбуждены дисциплинарные производства.
Как сообщили в прокуратуре, на заседании Комиссии по этике при Генеральном прокуроре Армении, состоявшемся 10 июня 2026 года, было признано установленным наличие дисциплинарных нарушений в действиях обоих прокуроров.
В частности, прокуроры, отвечавшие за обеспечение законности на стадии досудебного производства, не истребовали в установленный срок ряд уголовных дел у органов, ведущих производство, а также своевременно не приняли соответствующие прокурорские акты.
Решением Генерального прокурора от 12 июня 2026 года в отношении сотрудника Сисианской гарнизонной военной прокуратуры применено дисциплинарное взыскание в виде замечания. Более мягкая мера была избрана с учётом того, что прокурор помимо надзора за находившимися в его производстве уголовными делами также руководил и организовывал деятельность Капанской гарнизонной военной прокуратуры, где ранее занимал самостоятельную должность.
Тем же решением Генерального прокурора от 12 июня 2026 года в отношении сотрудника Капанской гарнизонной военной прокуратуры применено дисциплинарное взыскание в виде понижения классного чина на одну ступень.