Ինչու է ընտրություններից հետո ակցիզային հարկը բարձրանում. Ֆինանսների նախարարի պարզաբանումը
Ակցիզային  հարկի փոփոխությունները վերաբերվում են ընդամենը գնաճի ճշգրտումներին, այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Ֆինանսների նախարար Վահե  Հովհաննիսյանը՝ պարզաբանելով, թե ինչու է ընտրություններից անմիջապես հետո բարձրանում ակցիզային հարկը: Ըստ նրա՝ ակցիզային հարկը բարձրանում է 3 տոկոսով:
«Մի քանի տարի առաջ ներկայացրել էինք ակցիզային հարկի փոփոխությունների պլան, որն ավարտվում է 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ին: Մենք պետք է ներկայացնենք նոր պլան, որը կվերաբերվի 2027 թվականի հունվարի 1-ից հետո ընկած ժամանակահատվածին: Այսինքն՝ չի կարող այդ պլանը չլինել»,- մեկնաբանեց նախարարը:
Մինչդեռ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ որոշ ապրանքատեսակների դեպքում ակցիզային հարկի նվազեցում կա, օրինակ, մրգօղիների և կոնյակի դեպքում:
Հիշեցնենք՝ կառավարությունը հավանություն է տվել օրենսդրական նախաձեռնության, որով առաջարկվում է վերանայել ակցիզային հարկով հարկվող ապրանքների համար սահմանված ակցիզային հարկի դրույքաչափերը: Արդյունքում կթանկանան ծխախոտը, ալկոհոլը, դիզվառելիքը, բենզինը:
Նախատեսվում է ծխախոտային արտադրանքի ակցիզային հարկի դրույքաչափերը բարձրացնել յուրաքանչյուր տարի 7 տոկոսով, տաքացվող ծխախոտինը՝ յուրաքանչյուր տարի 30 տոկոսով, էլեկտրոնային ծխախոտինը՝ առաջին տարում 100 տոկոսով, այնուհետև հաջորդող երկու տարիներին 25 և 20 տոկոսով, նարգիլեի ծխախոտինը՝ առաջին տարում 40 տոկոսով, այնուհետև հաջորդող երկու տարիներին յուրաքանչյուր տարի 30 տոկոսով։
Օրինագծով առաջարկվում է ԱՏԳ ԱԱ 2404 91 000 ծածկագրին դասվող ծխախոտի արտադրանքը հարկել ակցիզային հարկով, իսկ ակցիզային հարկի դրույքաչափը առաջին տարում սահմանել 2,800 դրամ, այնուհետև հաջորդող երկու տարիներին յուրաքանչյուր տարի բարձրացնել 30 տոկոսով։

Why is the excise tax increasing after the elections? The Minister of Finance’s explanation
The changes in excise tax rates are linked solely to inflation adjustments, Finance Minister Vahe Hovhannisyan said at a briefing with journalists in the National Assembly, explaining why the increase is taking place shortly after the elections. According to him, the excise tax is being raised by 3 percent.
“A few years ago, we presented a plan for changes to excise taxes, which is set to expire on December 31, 2026. We must submit a new plan that will apply from January 1, 2027 onward. In other words, there cannot be a gap in such a framework,” the minister said.
At the same time, Hovhannisyan noted that excise taxes on some products are being reduced, for example in the case of fruit vodkas and brandy.
The government has already approved a legislative package revising excise tax rates on excisable goods. As a result, prices of cigarettes, alcohol, diesel fuel, and gasoline are expected to increase.
The proposal foresees annual increases in tobacco excise rates by 7 percent, heated tobacco products by 30 percent annually, electronic cigarettes by 100 percent in the first year followed by 25 and 20 percent in subsequent years, and hookah tobacco by 40 percent in the first year and 30 percent annually in the following two years.
The bill also proposes applying excise taxation to tobacco products classified under HS Code 2404 91 00, setting the rate at 2,800 drams in the first year, with a subsequent 30 percent annual increase over the next two years.