Ինչու է ընտրություններից հետո ակցիզային հարկը բարձրանում. Ֆինանսների նախարարի պարզաբանումը
Ակցիզային  հարկի փոփոխությունները վերաբերվում են ընդամենը գնաճի ճշգրտումներին, այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Ֆինանսների նախարար Վահե  Հովհաննիսյանը՝ պարզաբանելով, թե ինչու է ընտրություններից անմիջապես հետո բարձրանում ակցիզային հարկը: Ըստ նրա՝ ակցիզային հարկը բարձրանում է 3 տոկոսով:
«Մի քանի տարի առաջ ներկայացրել էինք ակցիզային հարկի փոփոխությունների պլան, որն ավարտվում է 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ին: Մենք պետք է ներկայացնենք նոր պլան, որը կվերաբերվի 2027 թվականի հունվարի 1-ից հետո ընկած ժամանակահատվածին: Այսինքն՝ չի կարող այդ պլանը չլինել»,- մեկնաբանեց նախարարը:
Մինչդեռ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ որոշ ապրանքատեսակների դեպքում ակցիզային հարկի նվազեցում կա, օրինակ, մրգօղիների և կոնյակի դեպքում:
Հիշեցնենք՝ կառավարությունը հավանություն է տվել օրենսդրական նախաձեռնության, որով առաջարկվում է վերանայել ակցիզային հարկով հարկվող ապրանքների համար սահմանված ակցիզային հարկի դրույքաչափերը: Արդյունքում կթանկանան ծխախոտը, ալկոհոլը, դիզվառելիքը, բենզինը:
Նախատեսվում է ծխախոտային արտադրանքի ակցիզային հարկի դրույքաչափերը բարձրացնել յուրաքանչյուր տարի 7 տոկոսով, տաքացվող ծխախոտինը՝ յուրաքանչյուր տարի 30 տոկոսով, էլեկտրոնային ծխախոտինը՝ առաջին տարում 100 տոկոսով, այնուհետև հաջորդող երկու տարիներին 25 և 20 տոկոսով, նարգիլեի ծխախոտինը՝ առաջին տարում 40 տոկոսով, այնուհետև հաջորդող երկու տարիներին յուրաքանչյուր տարի 30 տոկոսով։
Օրինագծով առաջարկվում է ԱՏԳ ԱԱ 2404 91 000 ծածկագրին դասվող ծխախոտի արտադրանքը հարկել ակցիզային հարկով, իսկ ակցիզային հարկի դրույքաչափը առաջին տարում սահմանել 2,800 դրամ, այնուհետև հաջորդող երկու տարիներին յուրաքանչյուր տարի բարձրացնել 30 տոկոսով։

Почему после выборов повышается акцизный налог? — разъяснение министра финансов
Изменения акцизного налога касаются исключительно корректировок, связанных с инфляцией. Об этом в ходе брифинга с журналистами в Национальном собрании заявил министр финансов Армении Ваге Ованнисян, отвечая на вопрос о том, почему повышение акцизного налога происходит сразу после выборов.
По его словам, акцизный налог увеличивается на 3%.
«Несколько лет назад мы представили план изменений акцизного налога, который действует до 31 декабря 2026 года. Мы должны представить новый план, который будет касаться периода после 1 января 2027 года. То есть такого плана не может не быть», — пояснил министр.
При этом Ованнисян отметил, что по отдельным категориям товаров предусмотрено снижение акциза, например, на фруктовую водку и коньяк.
Напомним, правительство одобрило законодательную инициативу, предусматривающую пересмотр ставок акцизного налога на подакцизные товары. В результате ожидается подорожание табака, алкоголя, дизельного топлива и бензина.
Планируется ежегодно повышать акциз на табачную продукцию на 7%, на нагреваемый табак — на 30% в год, на электронные сигареты — на 100% в первый год, затем на 25% и 20% в последующие два года, на табак для кальяна — на 40% в первый год и затем на 30% ежегодно в течение двух лет.
Также предлагается обложить акцизом продукцию с кодом ТН ВЭД 2404 91 000, установив ставку в 2 800 драмов в первый год с последующим ежегодным повышением на 30% в течение двух лет.