Կամ հաղթել Նիկոլին, կամ վերանալ՝ որպես պետություն. Աշոտյան
Քաղբանտարկյալ, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը փաստաբանների միջոցով կալանավայրից իր հոդվածն է փոխանցել.
«1. Ինչպես և կանխատեսում էի, անցած ընտրությունները ո՛չ ազատ էին, ոչ էլ արդար: Իսկ միակ իրականում թափանցիկ բանը քվեարկության ծրարներն էին:
2. Միայն ընտրական մեխանիզմներով ընդդիմությունը հաջողության հասնել չի կարող և չէր կարող: Փողոցային և քաղաքական տիրույթի մյուս պայքարներն իմպերատիվ են:
3. Ընտրությունները կեղծվում էին ընտրական օրվանից առաջ, նույն օրը և հետո: Նիկոլական «հաջողության բանաձևը» հստակ էր՝ ռեսուրսներ, վախ, նախընտրակաշառք և Արևմուտքի «OK»:
4. Անգամ այդքանից հետո չհասնելով ցանկալի արդյունքին՝ Փաշինյանն ուղիղ եթերում գողացավ ԲՀԿ-ի մանդատները՝ բռնանալով ժողովրդի կամարտահայտության վրա:
5. Նոր ԱԺ-ն, ուստի, լեգիտիմ չէ (որքան էլ Փաշինյանը փորձում էր մաքրվել 2021-ի ընտրություններից հետո կառավարության գործունեության արդյունքում ոչլեգիտիմության փաստից: Եթե ԱԺ-ն լեգիտիմ չէ, ուստի նրանից ածանցվող մարմինները, ներառյալ՝ կառավարությունը, և որոշումները լեգիտիմ լինել չէին կարող):
6. ԱԺ-ն և նրա հաստատվելիք կառավարության գալիք ծրագիրը նաև լեգալ չեն, քանզի հենց ամենասկզբից խարխլված են նրա ձևավորման իրավական հիմքերը (ԿԸՀ որոշումներ):
7. Ընդդիմությունն իր բոլոր բաղադրիչներով պարտավոր է գործել միասնական, և դրա ուղղությամբ կատարվող առաջին քայլերը ողջունելի են և շարունակություն պահանջող:
8. Հայտնի շրջանակների կողմից նույնիսկ այս վիճակում Սերժ Սարգսյանին կամ ՀՀԿ-ին թիրախավորելը հոգեկան հիվանդություն է հիշեցնում: Սահմանադրության հետ կապված շահարկումները ստիպում են ինձ ասել, որ «անմիաբան ընդդիմությանը Սահմանադրությունն է խանգարում»: Եթե որոշ շրջանակներ սեփական թերությունների և սխալների դեմ պայքարեին նույնքան, որքան մեր դեմ, գուցե ավելի հաջողակ լինեին:
9. Մանդատները վերցնելը և պայքարի բոլոր քաղաքական մեթոդները մեկտեղելը, կարծում եմ, ճիշտ է: Սակայն դրանից առաջ պետք է իրականացնել սեփական թեկնածուների լիարժեք և ազնիվ վեթինգ՝ կանխելու համար անխուսափելի «մանդատագողության» փորձերի հաջողությունը:
10. Հայաստանի նորանկախ պատմության մեջ եղել են դեպքեր, երբ ընդդիմության այս կամ այն ուժը մեղադրել է օրվա իշխանություններին իրենց ձայները նվազեցնելու մեջ: Սակայն առաջին անգամ է, երբ ընդդիմադիր ուժերից մեկի ձայները ոչ թե պարզապես և փաստահեն նվազեցվել են, այլ ուղիղ եթերում տեղի է ունեցել մի ամբողջ ֆրակցիայի ամպուտացիա ԱԺ-ից: Եթե նախորդ բոլոր իշխանություններին Փաշինյանը մեղադրում էր ընտրակեղծարարության մեջ, ապա հիմա նա պատմության մեջ մտավ՝ նաև որպես ընտրագող:
11. Փաշինյանի հետընտրական ագրեսիան վկայում է այն մասին, որ նա լավ գիտի, որ չի հաղթել, իսկ իր հայտարարած «հաղթանակը» սարքած է, անազնիվ: Որովհետև ազնիվ հաղթանակ տանողները փորձում են առավել սոսնձող, միաբանող, համազգային կեցվածք և կերպար ունենալ:
Հ.Գ. Հին հռոմեացիք իրենց դեմ պայքարող առաջնորդներին ասում էին. «Կամ հաղթի՛ր Հռոմին, կամ հանձնվի՛ր»: Մասնավորապես այդպես ավարտվեց հռոմեացի զորավար Մարիոսի հանդիպումը Միհրդատ արքայի հետ:
Նիկոլն իր քաղաքակրթական մակարդակով, անշուշտ, հռոմեացի չէ: Բայց ավելի կարևոր է այն, որ մեր իրականության մեջ հռոմեական բանաձևն այլ կերպ պիտի հնչի. «Կամ հաղթել Նիկոլին, կամ վերանալ՝ որպես պետություն:

Либо победить Никола, либо исчезнуть как государство — Ашотян
Политзаключённый, заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян через своих адвокатов передал из уголовно-исполнительного учреждения статью, в которой изложил свою оценку парламентских выборов и политической ситуации в стране.
В частности, Ашотян пишет:
1. Как я и прогнозировал, прошедшие выборы не были ни свободными, ни справедливыми. Единственным по-настоящему прозрачным элементом избирательного процесса оказались бюллетенные конверты.
2. Одними лишь электоральными механизмами оппозиция не может и не могла добиться успеха. Уличная борьба и другие формы политического противостояния остаются необходимыми.
3. Фальсификации, по его мнению, происходили до дня голосования, в день выборов и после него. Формула «успеха» власти, как считает Ашотян, состояла из административных ресурсов, страха, предвыборного подкупа и одобрения со стороны Запада.
4. Даже этого, утверждает он, оказалось недостаточно для достижения желаемого результата, после чего Никол Пашинян, по его словам, «в прямом эфире украл мандаты партии "Процветающая Армения"», исказив волеизъявление граждан.
5. По этой причине новый парламент, считает Ашотян, не обладает легитимностью. Следовательно, под сомнение ставится и легитимность формируемых им органов власти, включая правительство.
6. Кроме того, он утверждает, что Национальное собрание и программа будущего правительства не имеют достаточной правовой основы, поскольку сам процесс формирования парламента, по его мнению, был изначально нарушен.
7. Оппозиция, по мнению Ашотяна, обязана действовать единым фронтом, а первые шаги в этом направлении заслуживают поддержки и должны получить продолжение.
8. Критику в адрес Сержа Саргсяна и РПА со стороны отдельных кругов он назвал необоснованной, заявив, что попытки возложить ответственность на оппозицию напоминают стремление искать внешние причины собственных неудач.
9. Получение депутатских мандатов и использование всех политических методов борьбы он считает правильным подходом. Вместе с тем Ашотян призывает провести тщательную проверку избранных кандидатов, чтобы предотвратить возможные попытки перехода депутатов на сторону власти.
10. Он утверждает, что в новейшей истории Армении впервые произошло не просто уменьшение количества голосов, отданных за оппозицию, а фактическое лишение одной из политических сил возможности сформировать парламентскую фракцию.
11. По мнению Ашотяна, жёсткая риторика Пашиняна после выборов свидетельствует о том, что сам премьер-министр понимает спорный характер заявленной победы, поскольку победители обычно стремятся к консолидации общества, а не к его дальнейшему расколу.
В заключение Ашотян приводит историческую аналогию:
«Древние римляне говорили своим противникам: "Либо победи Рим, либо капитулируй". Однако в наших реалиях эта формула должна звучать иначе: "Либо победить Никола, либо исчезнуть как государство"».